שתף קטע נבחר

מאבק השליטה בקבר הרשב"י: המדינה שוקלת לבטל את הפקעת המתחם

בערב ל"ג בעומר הודיעה המדינה כי היא מוכנה לשקול מחדש את החלטתה להפקיע את הבעלות על המקום מידיים פרטיות, ולהעביר את ניהול המקום לידי חברה ממשלתית. בעקבות כך ייפתח בקרוב משא ומתן בין ה"הקדשים" השולטים כיום באתר הקדוש לבין המדינה, במטרה להגיע להסכמות על אחריות משותפת עליו

תפנית במאבק השליטה במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון: המדינה הודיעה כי היא מוכנה לשקול מחדש את החלטתה להפקיע את הבעלות על המקום מידיים פרטיות ולהעביר את ניהול המקום לידי חברה ממשלתית. בעקבות כך ייפתח בקרוב משא ומתן בין ה"הקדשים" השולטים כיום באתר הקדוש לבין המדינה, במטרה להגיע להסכמות על אחריות משותפת עליו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הודעת פרקליטות ניתנה במסגרת עתירה לבג"ץ נגד המהלך, שהכריז יאיר לפיד כשר האוצר ב-2013. הצעד של לפיד בא לאחר דו"חות חריף של מבקר המדינה "מצב קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון וההיערכות לל"ג בעומר" ובדיקת מעקב שלו שקבעה כי הליקויים שהצביע עליהם בדו"ח לא תוקנו. ארבעת הקדשי העדה האשכנזית והספרדית השולטים במקום, ו"וועדת החמישה" שמנהלת אותו מטעם המדינה מחו ועתרו נגד ההחלטה. כעת, כאמור, הודיעה הפרקליטות כי היא פועלת להשגת פשרה בנושא.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בהחלטה שפרסם אתמול בג"ץ הודיעו השופטים כי הם מקבלים את בקשת המדינה לאפשר לה פרק זמן של 60 יום לצורך קיום הידברות, וזאת במטרה "להגיע להבנות באשר למודל ניהול שיופעל בשלב הראשון כמודל ניסיוני חלף מימוש ההפקעה". באופן מקרי אך סמלי ניתנה ההחלטה בערב ל"ג בעומר, אז נערכת באתר ההילולה המרכזית השנתית בהשתתפות מאות אלפים – אירוע שניהולו עמד בבסיס דו"ח המבקר והחלטת לפיד.

 

"לא ייתכן כי ישות אזרחית חילונית תנהל מקום קדוש"

בהודעת הפרקליטות לבית המשפט שעל בסיסה פרסמו השופטים את החלטתם נכתב כי יעדי המשא

ומתן הם הגברת ייצוג המדינה ב"ועדת החמישה", בחירת מנכ"ל לה במכרז ממשלתי, טיפול במבנים לא חוקיים (או שימוש אסור במבנים חוקיים) הנמצאים במתחם הקבר במירון, וניהול האתר – בדגש על קופות הצדקה שבו – בשקיפות מלאה.

 

נציג ההקדש האשכנזי, הרב יואב אברהם, מסר בתגובה: "כשם שלא יעלה על הדעת שכוהני דת ינהלו – להבדיל – תיאטראות ומוסדות תרבות, כך לא יתכן כי ישות אזרחית - חילונית תעסוק בניהול שוטף של מקום קדוש, שמנוהל מאות בשנים על ידי אנשי דת ורבנים".

 

עו"ד גלעד קורינאלדי, מומחה למקומות קדושים, אמר: "החלטת בג"ץ, ממש בל"ג בעומר, בעיצומה של ההילולה, יש בה בשורה מאוזנת טובה מאוד. דרישת המדינה, בניגוד לחוק המקומות הקדושים, להפקעת הבעלות במתחם רשב"י נדחתה. מאידך, יש בה אופק של צפייה ותקווה לשיפור והנגשת זכויות אדם דתיות של כלל הציבור במתחם קבר רשב"י זי"ע".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
מי ינהל את האתר?
צילום: אפי שריר
מומלצים