שתף קטע נבחר

רבני אירופה: "נהדוף החקיקה האנטישמית"

ועידת רבני אירופה קיימה טקס זיכרון לקרבנות השואה במשכן מועצת אירופה. הנשיא, הרב פנחס גולדשמידט, פתח כינוס רבנים במקום ופנה למנהיגי האיחוד: "הגנו על זכויות היהודים כעת - כדי לא לשמוע תפילת אזכרה אחר-כך". הרב שטיינמן בירך מישראל: "איסור השחיטה והמילה - אנטישמיות"

לא רק בישראל: עשרות רבני מדינות וערי אירופה, מהבכירים ביבשת, קיימו אמש (ב') גם הם טקס זיכרון מיוחד לקורבנות השואה, במשכן מועצת אירופה שבשטרסבורג, צרפת. האירוע פתח את כינוס הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה, הנערך הפעם במקום ובעיתוי סמליים במיוחד – בבית המועצה, ובשעה שהעם היהודי כולו מתייחד עם זכר הנרצחים.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

הטקס נערך באנדרטת השואה שבחצר הקדמית של בניין מועצת אירופה, בהשתתפות נציגי מוסדות האיחוד האירופי. נשיא ועידת הרבנים, הרב פנחס גולדשמידט, קרא במהלכו למנהיגי המדינות: "הגנו כעת על זכויות היהודים - כדי שלא לשמוע תפילת אזכרה ליד אנדרטה אחר-כך". זקן רבני צרפת, הרב אלן גולדמן, אמר קדיש יתום לעילוי נשמת הנספים, והרב הצבאי הצרפתי יונתן בלום נשא את תפילת "אל מלא רחמים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הכינוס החצי-שנתי של הוועדה המתמדת נמשך שלושה ימים, ומשתתפים בו רבנים ממרבית מדינות האיחוד. סדר היום של הדיונים נראה כאילו נלקח מהימים האפלים ההם, כאשר הרבנים עוסקים בהם בעיקר באנטישמיות הגואה ברחבי היבשת, ובניסיונות לשבש את החיים היהודים בה - למשל, בחקיקה לעומתית המבקשת לאסור את השחיטה הכשרה והמילה.

 

הרבנים הליטאים: "להפר עצת שונאי ישראל"

המנהיגים החרדים-ליטאים הבכירים מישראל, הרב אהרון לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי, שיגרו מכתב ברכה למשתתפי הכינוס, בו טענו בהקשר של הניסיונות להגביל את המילה והשחיטה הכשרה ברחבי אירופה כי "בעת האחרונה האנטישמיות נשאה ראש". בכך למעשה קבעו כי גל החקיקה בנושאים אלה ביבשת נובע בהכרח משנאת יהודים. 

 

 

"אמרו חז"ל שמאז מתן תורה אומות העולם שונאים לעם ישראל", כתבו הרבנים, "וכך בכל דור ודור עמדו עלינו אומות העולם לכלותינו, והקב"ה מצילנו מידם... רואים במציאות איך בכל מקום ומקום עומדים רשעי אומות העולם, ומנסים רחמנא לצלן לפגוע ביהודים הן בגופם והן בממונם של אחינו בני ישראל, ואף מחללים את היכלי הקודש".

 

הם הוסיפו כי הדרך להינצל מהאנטישמיות היא התחזקות בתורה ובמצוות – לצד "שתדלנות אצל אומות העולם", כפי שפועלת הוועידה. "מה שיותר תוסיפו להרבות תורה בקרב בני קהילותיכם - היא הערובה לשמירה והצלה להמשך קיום עם ישראל ולהפר עצת שונאי ישראל".

 

"נעמוד כחומה בצורה נגד האנטישמיות"

מושב הפתיחה של הוועדה המתמדת נערך בהשתתפות אולריך בוניס, המנהל לענייני דמוקרטיה

במועצת אירופה, והרב פנחס גולדשמידט העלה בפניו את נושא ריבוי פשעי השנאה נגד יהודים, ובמיוחד באוקראינה, צרפת, יוון והונגריה.

 

על ניסיונות הפגיעה בחופש הדת של היהודים אמר: "דווקא מכאן, בית מועצת אירופה, ממנה יצאה האמירה הקשה נגד מצוות ברית המילה - אנו מכריזים כי נעמוד כחומה בצורה, כאיש אחד בלב אחד, להדוף כל יוזמה נגד קיום המצוות, ונגד האנטישמיות הגואה באירופה".

 

"הבהרנו ונבהיר שוב: אנו עומדים על זכויותינו הדתיות הבסיסיות המעוגנות ביסוד חוקתו של האיחוד האירופי", הצהיר נשיא הוועידה, והוסיף כי רבניה ימשיכו לפעול מול מוסדות האיחוד האירופי ובכל מדינה, כדי לטרפד כל חקיקה הפוגעת בזכויות היהודים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי איטקין
נשיא הוועידה, הרב פנחס גולדשמידט, ונציג מועצת אירופה, אולריך בוניס
צילום: אלי איטקין
צילום: אלי איטקין
עיתוי סמלי. טקס הזיכרון
צילום: אלי איטקין
מומלצים