שתף קטע נבחר

תיעוד: מפגין קורע את הסידור של נשות הכותל

"נבלות מסריחות" ו"פרוצות" הן מקצת הקריאות שהופנו לעבר נשות הכותל במהלך התפילה המסורתית שלהן - אבל השיא הגיע כשמתפלל חרדי חטף סידור מידיו של ילד שניסה להתנגד - וקרע אותו אל מול המצלמות. "במקום שבו קורעים סידורים, עתיד להישפך דם", אומרים בארגון

 

עימותים סביב תפילת ראש חודש המסורתית של "נשות הכותל ": למעלה מ-300 נשים הגיעו הבוקר (ה'), ראש חודש תמוז, להתפלל כמנהגן מדי חודש זה כבר 27 שנים – ונתקלו בהתנגדות קולנית מצד כמה גברים, ששיאה – בקריעה והשחתה של סידור התפילה שבו משתמשות המתפללות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

אל מול המצלמה חטף מתפלל חרדי מאחד הילדים את הסידור שאחז בידו. הילד ניסה למחות, ובתיעוד שלפניכם הוא נשמע צועק פעמיים: "לא, יש פה שם השם", בניסיון למנוע מהמפגין לקרוע את הדפים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

המפגינים קראו כלפי המתפללות כינויי גנאי שונים, ובהם "נבלות מסריחות" ו"פרוצות" – והפריעו למהלך התפילה תוך שימוש במשרוקיות. לטענת נשות הארגון, פניותיהן לסעד מצד כוחות הביטחון במקום נענו בהתעלמות.

 

 (צילום: אושרת בן שמשון) (צילום: אושרת בן שמשון)
(צילום: אושרת בן שמשון)

 

קודם לתפילה הוחרם אחד משני ספרי התורה שהבריחו המתפללות, ובמהלכה נערך טקס בת מצווה לפראני וורנר, נערה מוויסקונסין, שהגיעה לחגוג בכותל – ולקרוא בתורה. לדברי נשות הארגון, הן נאלצות להגניב מדי חודש ספרי תורה לכותל, כיוון שבעזרת הנשים אין אף ספר תורה - בעוד שבעזרת הגברים ישנם 100 ספרי התורה המיועדים לגברים בלבד.

 

"איש לא עצר אותם"

"במקום שבו קורעים סידורים, עתיד להישפך דם", אמרה ענת הופמן, יו"ר "נשות הכותל". "החרדי שבשם אלוהים קרע לגזרים סידור שבו יש טקסטים מקודשים, עלול להיות השליסל הבא. ובזמן שהוא עושה זאת, המשטרה ורב הכותל שותקים ועומדים בחיבוק ידיים".

 

לדבריה, "התפילה הופרעה לכל אורכה בצעקות, קללות, יריקות ושריקות שהופנו נגד המתפללות... כל המעשים הללו עברו ללא התייחסות מצד המשטרה או הסדרנים של 'הקרן למורשת הכותל'.

 

היא הביעה התרעמות על מעצרה של לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל, בתפילת ראש-חודש שעבר בשל "הפרעה לשלום הציבור". "ה'עבירה' שלכאורה ביצעה בפועל, הייתה קריאה בספר התורה", אמרה הופמן. זקס הוסיפה: "צריך להזכיר למשטרה שתפקידה הוא להגן על ערכי השוויון, ולא לקחת צד לטובת הבריונים..."

 

 (צילום: אושרת בן שמשון) (צילום: אושרת בן שמשון)
(צילום: אושרת בן שמשון)

 

בחודש נובמבר עתרו לבג"ץ הארגונים "תפילת נשים בכותל" ו"מרכז צדק לנשים, בדרישה כי יקבע שזכותן

לקרוא בספר תורה ברחבת הכותל, ויורה על ביטול הנוהל האוסר על הכנסת ספרי תורה פרטיים לשטח האתר הקדוש. הן אף דרשו מהמדינה פיצויים על אפלייתן, בטענה כי "המדינה הקריבה את זכותן של נשים לקרוא מספר תורה בכותל".

 

מאז ניסו הנשים להבריח ספרי תורה מספר פעמים לרחבת הכותל, בהצלחה. "מתווה הכותל" שאושר בממשלה בחודש ינואר, היה אמור לפתור את המאבקים, לאחר שהושגה הסכמה עם התנועות הליבראליות והחרדים גם יחד. אלא שחודשיים לאחר ההכרזה החגיגית, הכריז נתניהו על בחינת מחודשת של המתווה, בעקבות לחצי החרדים שחזרו בהם מההבנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אושרת בן שמשון
קריאות גנאי, קריעת סידור
צילום: אושרת בן שמשון
מומלצים