שתף קטע נבחר

מנהיגת "נשות הכותל" נעצרה: "הבריחה ספר תורה בניגוד לתקנות"

הסלמה במאבק על תפילת הנשים בכותל: המשטרה עיכבה לחקירה את מנכ"לית "נשות הכותל", לזלי זקס, לאחר שניסתה להבריח ספר תורה לצורך קריאת נשים, בניגוד לתקנות המקומות הקדושים. "נשות הכותל": "זה מעצר שווא". רב הכותל: "אצום על ביזוי ספרי התורה"

 

 

הקרב על הכותל עולה מדרגה: הבוקר (ג') עיכבה המשטרה את מנכ"לית "נשות הכותל", לזלי זקס, לאחר שהבריחה ספר תורה לרחבת הכותל המערבי, לצורך קריאת נשים, בניגוד לנקבע בתקנות המקומות הקדושים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מעצרה התרחש עם סיום תפילת ראש חודש סיוון, שבה השתתתפו כמה עשרות מחברות התנועה בכותל, כמנהגן מדי חודש זה כבר 27 שנים, והוא מסמן הסלמה לאחר ההכרזה על הדיון מחדש במתווה הכותל, עקב דרישת החרדים – ולאחר שנים שבהן לא בוצעו מעצרים. כמה שעות מאוחר יותר, בצהריים - היא שוחררה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

בחודש נובמבר עתרו לבג"ץ הארגונים "תפילת נשים בכותל" ו"מרכז צדק לנשים, בדרישה כי יקבע שזכותן לקרוא בספר תורה ברחבת הכותל, ויורה על ביטול הנוהל האוסר על הכנסת ספרי תורה פרטיים לשטח האתר הקדוש. הן אף דרשו מהמדינה פיצויים על אפלייתן, בטענה כי "המדינה הקריבה את זכותן של נשים לקרוא מספר תורה בכותל".

 

 (צילום: מיכל פתאל) (צילום: מיכל פתאל)
(צילום: מיכל פתאל)
 

 

מאז ניסו הנשים להבריח ספרי תורה מספר פעמים לרחבת הכותל, בהצלחה. "מתווה הכותל" שאושר בממשלה בחודש ינואר, היה אמור לפתור את המאבקים, לאחר שהושגה הסכמה עם התנועות הליבראליות והחרדים גם יחד. אלא שחודשיים לאחר ההכרזהה חגיגית, הכריז נתניהו על בחינת מחודשת של המתווה, בעקבות לחצי החרדים שחזרו בהם מההבנות.

 

"נשות הכותל": "זה מעצר שווא"

עו"ד דוד ברהום, המייצג את "נשות הכותל" אמר כי "המעצר של לזלי זקס הוא לא פחות משערורייתי", וכינה

אותו "מעצר שווא שגובל בחוסר חוקיות וחוסר חוקתיות בצורה מוחלטת". הוא אף הביע תמיהה על "מהלך זה של המשטרה, לאחר פרק זמן לא בוטל שנשות הכותל מתפללות כמנהגן וללא הפרעה, לאחר פסיקת השופט סובל".

 

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ, כינה את המהלך של "נשות הכותל" "פרובוקציה" ו"חילול השם", והביע זעזוע "מהברחת ספר התורה על ידי נשות הכותל תחת בגדיה של אחת מהן". הוא אף הודיע כי יצום "על ביזוי ספר התורה".

 

"יהודים בכל הדורות מסרו נפשם למיתה כדי לשמור על קדושתו וכבודו של ספר התורה", אמר, "אך עבור 'נשות הכותל' זכויות הפרט 'כביכול' שלהן קדושות יותר". הוא דרש מהשר לענייני דת, דוד אזולאי, לקבוע נוהל ברור ומחייב להתנהגות בכותל, "ולעצור את הביזיון שמתחולל מדי ראש חודש במקום הקדוש", כדבריו.

 

"יש לציין כי הכנסת ספר התורה הייתה בניגוד מפורש להחלטת בית המשפט העליון לפני כחודשיים, ובהמשך להפרה בחודש שעבר של החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ומעידה על כוונת קבוצה זו להפר כל סיכום שיהיה עמן בעתיד. מטרתן היא פגיעה בקדושת הכותל, ברגשות המתפללים ובאחדות העם".

 

הרפורמים: לא נסכים למציאות זו"

בתנועה הרפורמית הביעו זעם, ורמזו לשבירת כלים מול ממשלת ישראל בעקבות המעצר. "לא נסכים

יותר למציאות זו", הבהירו, "ויחד אתנו הרוב המכריע של הציבור היהודי בישראל ובתפוצות".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה בישראל, אמר כי "ממשלת ישראל צריכה להחליט לאן פניה - ליישום ההבנות וההסכמים בנושא הכותל, או לחידוש המחלוקת הקשה בעם היהודי סביב הנושא".

 

"איננו מוכנים להתרשם מהצהרותיו של ראש ממשלה על אחדות והידברות, בשעה שמתפללות נעצרות בכותל רק מכיוון שקראו בתורה. המחזות המבישים הללו חלפו מהעולם במהלך המשא ומתן על הסדר הכותל, וחזרתם מבשרת רעות".

 

"נשים תקראנה בתורה, תתעטפנה בטלית ותשרנה בקול – ממש כשם שהן מצביעות לכנסת, מכהנות כשופטות ומשרתות כקצינות בצה"ל, ומעצרי הראווה של המשטרה ורב הכותל לא ימנעו תהליך זה, אלא רק יעניקו לו רוח גבית. פנינו ליישום הסדר הפשרה בכותל, אך אם נידרש - לא נהסס להמשיך במאבק לצד 'נשות הכותל'".

 

"זו מתקפה חסרת תקדים על הזרמים הליברליים"

בתנועה המסורתית (הקונסרבטיבים) אמרו בתגובה כי "משטרת ישראל החליטה למלא את פקודותיו של רב הכותל, במקום לעשות את תפקידה ולשמור על החוק. לא ברור כיצד מתרחשים חילופי התפקידים הללו פעם אחר פעם. בעבר עצרו את 'נשות הכותל' בגלל טלית ותפילין, עד שבית המשפט קבע שהרב רבינוביץ חרג מסמכותו והמשטרה שגתה, וכעת יקרה אותו דבר בגלל ספר תורה".

 

מנכ"ל התנועה, יזהר הס, הוסיף כי "מדינת ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שבה יהודים לא נהנים מחופש דת. וזו הרי מדינת היהודים".

 

חברת הכנסת יעל כהן פארן ("המחנה הציוני") אמרה בתגובה כי "הקהילה המסורתית והרפורמית נמצאות

במתקפה חסרת תקדים של הממסד האורתודוכסי. קודם קוראים לנו כת, היום מונעים את חופש התנועה והפולחן למנכ"לית 'נשות הכותל', ואני חוששת לחשוב מה יעשו מחר". לדבריה, "כל הזרמים ביהדות זכאים למעמד שווה במדינה, ואין לאף אחד מונופול על הדת והאמונה". 

 

בשנת 2013 אימץ השופט המחוזי בירושלים, משה סובל, פרשנות חדשה להחלטת בג"ץ בעניין "נשות הכותל", וקבע באופן תקדימי כי הן רשאיות לקיים את כל מנהגיהן באתר. אלא שאת זכות הקריאה בתורה הן אינן יכולות לממש, שכן בעזרת הנשים אין ספרים, ותקנות המקומות הקדושים מ-2010 אוסרות עליהן להביא אחד מבחוץ. 

 

הנשים שעתרו לבג"ץ באמצעות "מרכז צדק לנשים" טענו מנגד כי יש לבטל נוהל זה וכן לקבוע במפורש כי יש להן הזכות לקרוא בספר תורה ברחבת הכותל. לטענתן, הממונה על האתר, רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ', פוגע באופן שיטתי ומכוון בזכותן, כפי שנקבעה בבית המשפט – ובו בזמן מקצה עשרות ספרי תורה לשימושם של גברים בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכל פתאל
לזלי זקס מובלת לחקירה עם ספר התורה
צילום: מיכל פתאל
מומלצים