שתף קטע נבחר

"צריך תוכנית דיור שנותנת מענה לכל העולים"

בעקבות חשיפת ynet לפיה שר השיכון מקדם תוכנית להקלה בדיור ליוצאי אתיופיה, ח"כ קסניה סבטלובה, עולה בעצמה, טוענת: "צריך להציג תוכנית חדשה שתפתור את הבעיה לכל העולים שלא יכולים להגיע לדירה"

"אל תעשו איפה ואיפה - גנזו את תוכנית הדיור שנותנת מענה רק לחלק מהעולים". כך כותבת ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) לשר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, בעקבות הפרסום ב-ynet לגבי תוכנית החומש החדשה שלו לספק הקלות בדיור ליוצאי אתיופיה. סבטלובה עלתה לישראל ממוסקבה ב-1991.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

רווח הארנונה מדירות רפאים - 18 מיליון שקל

השכירו 120 דירות - וישלמו מס כמו על עסק

באישור מזורז: 7,500 דירות במגזר הערבי

 

במכתב ששלחה גם לשר האוצר, משה כחלון, ולשרי מפלגת ישראל ביתנו, כתבה סבטלובה: "הציגו במקומה תוכנית חדשה שתפתור את הבעיה לכל העולים שלא יכולים להגיע לדירה. אם אתם לא יכולים לעשות זאת, ממשו לפחות הבטחת בחירות אחת: התפטרו".

 

עוד כתבה: "רק לפני מספר שבועות אמרתם בעניין הפנסיות לעולים שלא תאפשרו פגיעה בשוויוניות וש'לא ייתכן שסקטור אחד יקבל והשני לא', ועוד בקמפיין הבחירות שלכם חזרתם שוב ושוב על כך ש'מי שצריך יקבל'. למשרדים החשובים והמשפיעים אותם אתם מאיישים יש כלים ויכולת לפתור את בעיית הדיור לעולים. נראה ששכחתם, ובציניות רבה אתם מתעלמים מהבעיות על גבן נבחרתם".

 

לשרי ישראל ביתנו כתבה: "היכן אביגדור ליברמן וסופה לנדבר, שנבחרו על קולות העולים החדשים? הם עומדים מהצד, מפרים את הבטחותיהם וזונחים בציניות את בוחריהם. היו להם שנים לעשות זאת בכל ממשלה בה ישבו, וגם הפעם נכנסו לקואליציה בלי לממש אף אחת מההבטחות שלהם".

 

"לעולים רבים מכל התפוצות, חלק גדול מהם בישראל מעל 30 שנים, עדיין אין דירה בבעלותם ולצד זאת גם הוריהם לא יכולים לסייע לגייס את הון ההתחלתי הדרוש לצורך נטילת משכנתא. על השרים להציג תוכנית שתמצא פתרון גם להם", סיכמה.

 

צפו: עיקרי התוכנית של גלנט ליוצאי אתיופיה

 

הלוואות מסובסדות והתחדשות עירונית

נזכיר כי התוכנית שמקדם השר גלנט שנועדה לספק הקלות גדולות יותר בתחום הדיור לקהילה האתיופית מאלה הנהוגות כיום. זאת באמצעות הלוואות מסובסדות לחסרי דירה בכל הארץ - עם אפשרות לפירעון רק בעוד 20 שנה, וקידום התחדשות עירונית באזורים שבהם ההיתכנות הכלכלית לכך נמוכה. היקף התוכנית כ-160 מיליון שקל.

 

במסגרת ההצעה, מבקש שר השיכון לשפר את תנאי ההלוואות לדיור הניתנות מטעם המדינה לקהילה האתיופית, כסיוע לצורך רכישת דירה ראשונה, באופן שבו יוכלו לפרוע את ההלוואה רק לאחר 20 שנה. יוצא אתיופיה יהיה זכאי להלוואה שאינה צמודה למדד וללא ריבית בגובה של 360 אלף שקל, אשר תעמוד לפירעון רק 20 שנה לאחר נטילתה. סכום זה יהווה עבור נוטל הלוואה "הון עצמי", אם אין ביכולתו לגייס אותו בעצמו.

 

הלוואה נוספת בגובה של 290 אלף שקל תינתן במסגרת של משכנתא עם החזר חודשי לתקופה של 20 שנה. עוד קובעת ההצעה כי בניגוד לנהוג כיום, תוכנית ההקלה בדיור תחול על זוגות שרק אחד מהם יוצא אתיופיה, וזאת ללא הגבלת גיל ביחס למי מבני הזוג. כיום ניתנות הלוואות בדיור רק לזוגות ששניהם יוצאי אתיופיה. בנוסף, ההלוואה תינתן לחברי הקהילה האתיופית בכלל היישובים בישראל ולא על יישובים ספציפיים, כפי שנהוג כיום.

 

תוכנית נוספת שמקדם שר הבינוי והשיכון מתייחסת לתחום ההתחדשות העירונית ביישובים שבהם משתכנים יוצאי אתיופיה ואולם אין בהם כיום היתכנות כלכלית לביצוע פרויקטים מסוג זה. ההצעה מפרטת את היישובים שבהם יתמוך המשרד בקידום הליכי התחדשות עירונית, ובהם שכונת קריית משה ברחובות, שכונת רמת אליהו בראשון לציון והשכונות דורה, נאות שקד וקריית נורדאו בנתניה, "אשר בהן קיים שיעור ניכר של יוצאי אתיופיה", כך לפי ההצעה.

 

ממשרד הבינוי והשיכון לא התקבלה תגובה לידיעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עולים בנתב"ג. אילוסטרציה
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
ח"כ קסניה סבטלובה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים