שתף קטע נבחר

מהישיבה - לצבא: "בהלם מהמהפך שעברתי"

בגיל 21, לאחר שיצא בשאלה ומשפחתו ניתקה עימו קשר - התגייס נחי פסיקוב לשירות צבאי כלוחם. רגע לפני שהוא משתחרר, העלה פוסט שמראה את השינוי שעבר עליו באותן השנים: "כשיצא בשאלה אמרו לו הרבנים שהוא יהפוך להיות מתדלק", מספרים מקורביו. "בצבא הוא גילה שניתן לפרוח גם בעולם החדש, החילוני"

 (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
(צילום: פייסבוק)

 

כשנחי פסיקוב – חסיד בעברו ו(כמעט) חייל משוחרר בהווה - פרסם את הפוסט שלו, הוא לא האמין עד כמה יסעיר את הרשת. אלפי לייקים, מאות שיתופים ותגובות ניתנו לחייל, שהעלה תמונה שבה נראית דמותו בעבר: חסיד חרדי קלאסי - אל מול זו שבהווה: חייל חטוב כשרובה בלבד לגופו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

פסיקוב עצמו – עדיין חייל על סף שחרור - אינו יכול להתראיין, אך מקורביו סיפרו ל-ynet על בחור שחווה שנים רבות של ניתוק, שבמהלכן התחזק בדרכו ועבר שינוי פנימי, כמו גם חיצוני. "במבט לאחור אני די בהלם מהשינוי שחוויתי בשלוש השנים האחרונות", כתב פסיקוב בפוסט.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

המשבר האמיתי בציונות הדתית: המכינות וצה"ל - כבר לא

 

"התגייסתי כנער מגודל (21) וחסר השכלה בסיסית, שבעיקר בורח מעברו החרדי", סיפר. "במהלך השירות, עם כל הקשיים הנלווים והחוויות המעצימות עם החברים והמפקדים, למדתי המון על העולם, על החברה, על עצמי. הבנתי מי אני, מה אני, מה מקומי בעולם - ובעיקר הפסקתי לברוח והתחלתי לפרוח".

 

"תודה צה"ל"

פסיקוב מספר בפוסט על הדרך המדהימה מבחינתו שעשה בצבא: "כיום, אחרי שהשלמתי 90% מתעודת הבגרות בשנה האחרונה, והתוודעתי לעולמות ולמושגים מרתקים - אני משתחרר מסופק ועם הפנים קדימה לאתגרים הבאים. תודה צה"ל".

 

 (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
(צילום: פייסבוק)

 

פסיקוב (23) גדל בקהילה חסידית בירושלים. בגיל 18 החל בתהליך של יציאה בשאלה, שבסופו התגייס לצה"ל ושירת כלוחם. "נחי הרגיש קבור בחברה שבה גדל, ובטח בכל הקשור לגוף שלו", מספרים חבריו. "התמונה שהעלה לפייסבוק מבקשת להראות את היכולת להגיע לחופש ולשחרור למרות הקשיים הרבים שחווים ה'יוצאים'".  

 

 

מקורביו מספרים כי כשיצא בשאלה, צִוותו לו רבנים ו"משגיחים" בישיבות, שהסבירו לו כי הוא לא ימצא את עצמו בעולם החילוני, ויהפוך ל"מתדלק חסר השכלה". "נחי חווה שנים קשות של ניתוק מהמשפחה, הוריו ואחיו לא דיברו אתו, והוא הרגיש שהוא 'בורח מעצמו'. בצבא הוא גילה שניתן לפרוח גם בעולם החדש, החילוני, ובאמונה עצמית ורצון עז אפשר אפילו להשלים בגרויות בצבא".

 

פניות רבות מצד "חרדים בארון"

חבריו של פסיקוב שיצאו אף הם בשאלה, מספרים כי בעקבות הפוסט פנו אליו דתיים וחרדים רבים ש"נמצאים בארון החרדי", ושאבו עידוד מהדרך שעבר. הוא סיפר להם כי הוא המום מהדרך המדהימה שעשה. עם הזמן הפשירו היחסים עם משפחתו החרדית, והוא חזר לקיים עימם קשר. לפני מספר ימים העלה מכתב ששלחה לו אמו, ובו היא מקווה לראות אותו בקרוב, בתמורה ל"עוגיות השוקולד צ'יפס הכי טובות".

 

תהליכי יציאה בשאלה מגיל 18 (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
תהליכי יציאה בשאלה מגיל 18(צילום: פייסבוק)

 

התמונה של פסיקוב מתפרסמת על רקע סוגיית הליבה, אבל גם על רקע הריקושטים שנותרו עדיין מפרשת אסתי וינשטיין, חסידת גור לשעבר, שהחליטה לשים קץ לחייה והסעירה את המדינה – ואת החברה החרדית בפרט. "איננו רוצים לשפוט את אסתי ויינשטיין. קשה לדעת מה היה, אבל נחי הוא דוגמה לאדם שבחר שלא לוותר לעצמו, להתאמץ להשתלב, ובעיקר לא להתרכז בעבר ובהאשמות".

 

 (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
(צילום: פייסבוק)

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייסבוק
אז ועכשיו
צילום: פייסבוק
צילום: פייסבוק
נחי פסיקוב
צילום: פייסבוק
מומלצים