שתף קטע נבחר

ללא חופה וקידושין: עלייה של 30% במספר הזוגות שאינם מתחתנים

בתוך כשנתיים בלבד, זינק מספר הזוגות היהודים החיים ללא נישואין כהלכה, מ-65 אלף - ל-84 אלף , כך עולה ממחקר שערכה עמותת חדו"ש, בהתבסס על נתוני הלמ"ס. בשנת 2014 גדל מספר הזוגות היהודים החיים ללא חתונה ב-6.1%. מספר הזוגות שנרשמו לנישואים דרך הרבנות הראשית, ירד

בעיצומה של "העונה החמה" של טבעות הנישואין – מגלה מחקר שערכה עמותת חדו"ש כי בתוך כשנתיים בלבד, חלה עלייה חדה של קרוב ל-30% במספר הצעירים המעדיפים לגור ביחד ללא חופה וקידושין (כדת משה וישראל).

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

המחקר המתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מעלה כי בין השנים 2012-2014 זינק מספר הזוגות היהודים החיים ללא נישואין כהלכה, מ-65 אלף - ל-84 אלף (בלמ"ס עדיין לא פילחו את נתוני 2015).

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

בחישוב של כלל האוכלוסייה, בשנת 2012 חיו 5% מהזוגות היהודים תחת קורת גג אחת ללא חתונה דתית, ואילו ב-2014 המספר גדל ל-6.1%. בנוסף, מספר הזוגות היהודים שנרשמו לנישואין דרך הרבנות הראשית ירד, והוא דומה כעת לנתונים שלפני עשור - וזאת למרות גידול עקבי של האוכלוסייה.

 

 

בשנת 2007 נישאו 36,504 זוגות יהודים דרך הרבנות, ואילו ב-2014 רק 36,900 זוגות התחתנו כדת וכדין. שנה קודם לכן, ב-2013, 39,500 זוגות נישאו כהלכה. כלומר, בתוך שנה צנח מספר הזוגות היהודים הנישאים ברבנות בכ-6.5%. אם לוקחים בחשבון את הגידול העקבי באחוז התושבים החרדים בישראל, המשמעות היא שמספר החילונים שמתחתנים על פי ההלכה, התכווץ עוד יותר.

 

"להכיר בנישואים של כלל הזרמים"

ראוי לציין כי בעוד שהצעירים היהודים מצביעים ברגליים נגד הממסד הדתי, מספר הזוגות המוסלמים שהתחתנו בחתונה דתית דווקא עלה בכ-5% בתוך שנה - מ-11,300 ב-2013, ל-11,900 ב-2014.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון, הרב עו"ד אורי רגב, סבור כי הנתונים מצביעים על התרחקות שיטתית מהרבנות: "הממסד הרבני ממאיס על הזוגות בישראל את מוסד הנישואים, הן באמצעות מסע הייסורים של זוגות רבים בדרך לנישואים - והן בשל החשש מהצורך להתגרש בבתי הדין הרבניים. אין אויב גדול ליהדות מהרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים".

 

רגב הוסיף כי "למרבה האירוניה דווקא הרבנות אחראית לכרסום הגדל במוסד המשפחה בישראל. המסקנה הברורה היא שיש לחסל את המונופול, ולהיענות לרצונו של רוב הציבור בישראל בחופש בחירה בנישואים. יש להנהיג נישואים אזרחיים בישראל, ולהכיר בנישואים של כל הזרמים ביהדות".

 

לא רוצים חתונה

חשוב להדגיש כי לצד הירידה במספר החילונים שמוכנים להתחתן ברבנות, קיימת ירידה גם במספר הזוגות שמתחתנים בנישואים אזרחיים בחו"ל. בתוך כשנתיים חלה ירידה של כ-7.5% במספר הנישאים בחו"ל - מ-9,509 זוגות ב-2012 ל-8,939 ב-2013 ו-8,782 בשנת 2014. מבין אלה המתחתנים בחו"ל, שליש עושים זאת בקפריסין, כ-28% מתחתנים בנישואים אזרחיים בארה"ב - ו-18% נישאים בבירת הרפובליקה הצ'כית, פראג.

 

 

בלמ"ס הבהירו כי חלק מהיהודים שהתחתנו בחו"ל עשו זאת על פי ההלכה, אבל אין להם דרך לבצע הפרדה בין הנתונים. עם זאת, הרוב המוחלט של המחתנים בחו"ל עושים זאת בחתונה אזרחית, בגלל התנגדות לממסד הדתי בישראל - ולא בגלל דיל זול שמצאו באינטרנט והרב מחו"ל שאותו הם מעריצים.

 

ומה קורה בחו"ל? כפי שפורסם לפני מספר חודשים, אחוז הזוגות החיים יחד ללא נישואין גבוה יותר בארה"ב 11%, בהולנד - 20% ובדנמרק - 23%. עם זאת, באיטליה הקתולית המצב דומה לארץ הקודש, שם רק 6% חיים ביחד ללא חתונה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עולם הולך ונעלם?
צילום: shutterstock
מומלצים