שתף קטע נבחר

נפטר רבה הראשי של חיפה, שאר ישוב כהן

36 שנים כיהן הרב שאר ישוב כהן, בנו של "הרב הנזיר", כרבה הראשי של העיר חיפה - ונשא בשלל תפקידים במישור האזרחי והרבני. בשנים האחרונות עסק רבות במפגשי הידברות בין מנהיגי דת בכירים. הלווייתו יצאה מביתו שבחיפה, עד להר הזיתים בירושלים

יונה יהב (לוי) נוטל את ידי הרב כהן (צילום: שאול מנסבך) (צילום: שאול מנסבך)
יונה יהב (לוי) נוטל את ידי הרב כהן(צילום: שאול מנסבך)

 

בחיפה הלך אמש (יום ב') לעולמו הרב שאר ישוב כהן, והוא בן 89. הרב איבד את הכרתו בביתו, וצוותים רפואיים שהוזעקו למקום קבעו את מותו. הרב כיהן כרבה הראשי של חיפה במשך 36 שנים, ופרש לפני חמש שנים. הלווייתו יצאה מביתו בחיפה הבוקר (ג') בשעה 9:00 להיכל העירייה, שם הוצבה המיטה בשעה 10:00. משם ממשיך מסע ההלוויה לישיבת "מרכז הרב" בירושלים, וממנה להר הזיתים, שם ייטמן.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

הרב כהן נולד בירושלים בשנת 1927 (תרפ"ח) לרב דוד כהן שכונה "הרב הנזיר". הוא עצמו גודל כנזיר ודבק בדרך זו גם בחייו הבוגרים. על פי ההלכה, נזיר יהודי מתנזר מיין ומבשר, ואינו מסתפר ואינו שוהה במחיצת נפטרים. למעט נושא התספורת, הקפיד הרב על הנזירות, הוא אף נהג לנעול נעלי בד והיה צמחוני.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בצעירותו התגייס הרב לשורות "ההגנה", ועם קום המדינה הקים את היחידה הראשונה של צעירים דתיים. הוא לחם על הגנת גוש עציון ובהמשך על העיר העתיקה, נפצע קשה ונפל בשבי הירדני. הוא טופל אך נותר נכה.

 

מסע ההלוויה: נפרדים מהרב בחיפה, ברחבת בניין העירייה ()
מסע ההלוויה: נפרדים מהרב בחיפה, ברחבת בניין העירייה

 

בתאריך שבו נפטר גם רבו

הרב כהן שירת בהמשך בצה"ל והשתחרר בדרגת סגן אלוף, ובין השאר היה הרב של חיל האוויר. לאחר שחרורו למד משפטים ועסק בתחום החדרת המשפט העברי למערכת המשפט בישראל. הוא עסק בפוליטיקה והיה סגנו של טדי קולק (מטעם המפד"ל) בעת שחרור ירושלים (אביו הרב דוד כהן הנזיר, לא יצא מביתו 19 שנה – כל הימים שבהם הייתה העיר העתיקה כבושה).

 

בשנת 1975 התמנה לרבה של חיפה, וכיהן כאב בית הדין בעיר. בשתי הזדמנויות ניסה להיבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל, אך כשל. הרב - שהוא אזרח כבוד של העיר חיפה - כיהן בתפקידים רבים במישור האזרחי והרבני. היה נשיא התאחדות בני ציון, חבר בחבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה, שימש כיו"ר הוועדה העליונה להידברות בין הרבנות הראשית לישראל לבין הנהגת הוותיקן, ולאחרונה גם כיו"ר הוועדה להידברות בין היהדות לאסלאם - ושליח הרבנות הראשית למפגשים בין-דתיים.

 

אמש חש הרב ברע ואיבד את הכרתו. צוותים רפואיים הוזעקו למקום, ולבקשת בני המשפחה לא ביצעו פעולות החיאה וקבעו את מותו אור לג' באלול – התאריך שבו נפטר הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

 

"גאון ובקיא"

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כינה אותו: "איש ספרא וסייפא לוחם באצ״ל, מגיבורי ירושלים שנפצע בקרבות על ירושלים ואף נפל בשבי הירדני". הוא הוסיף כי "הרב שאר ישוב היה ממנהיגי הציבור היחידים והמיוחדים בדורנו, איש דעה ושיחה, תלמיד חכם, מורה דרך ואדם שהיה ׳איש על העדה׳ בכל דרכיו והליכותיו".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד לו ואמר כי ״הרב שאר ישוב הכהן היה תלמיד חכם גדול שחתר תמיד לאחדות בעם ישראל, כפי שפעל למען חיבור בין חלקי הציבור השונים בעיר חיפה, שם שירת את הציבור כרב הראשי לעיר".

 

גם ראש הממשלה אמר עליו כי "שילב בחייו ספרא וסייפא" בשירותו במחתרת ולימים בצה"ל, והוסיף כי "הרב שאר ישוב היה נעים הליכות, גאון ובקיא, שרתם את תורתו לעשיית חסד ולהנחלת שלום בינינו. הוא הותיר אחריו דיינים ותלמידים רבים, תושבים ושכנים, שהיה להם למנהיג רוחני וכתובת הלכתית, וסיפורים רבים - עמוקים ומרתקים - שימשיכו להזכיר לנו את דמותו גם בדורות הבאים״.

 

"עיצב לאורך שנות דור את החיים היהודיים בחיפה"

"העיר חיפה נפרדת מגדול בניה שכיהן כרבה הראשי מעל 30 שנים", ספד לו הערב ראש העיר חיפה, יונה יהב. "הרב היה חלק מנופה של העיר, מאקלימה הייחודי וידע להפוך את הדת לגשר בין כל חלקי האוכלוסייה, יהודים ושאינם יהודים כאחד. לא בכדי נפגש עמו האפיפיור לעיתים קרובות".

 

 (צילום: מכון נזר דוד) (צילום: מכון נזר דוד)
(צילום: מכון נזר דוד)

 

יהב הוסיף: "איבדתי היום רע אשר חיתן אותי עם רעייתי ואת בני. עבדנו זה לצד זה בעיריית ירושלים, הרב כסגנו של ראש העיר טדי קולק, ואני כראש לשכתו. הרב היה מלומד גדול בנבכי התורה, וידע להקנות לאחרים את נועם הליכותיו. העיר חיפה ידעה להוקירו והוא ידע להוקיר את העיר ואת מה שהיא מסמלת".

 

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי, אמר כי "הרב שאר ישוב כהן, מזקני וחשובי הרבנים והדיינים בישראל, עיצב לאורך שנות דור את החיים היהודיים בחיפה, ואת בתי הדין הרבניים בצפון בכלל. הרב זצ"ל גידל וטיפח דורות של דיינים ורבנים במכון 'הרי פישל' שבנשיאותו ובבית אריאל בירושלים. היה מתלמידיו של אהרון הכהן - אהב שלום, רדף שלום, אהב את הבריות וקרבן לתורה".

 

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, שהכיר את הרב בתפקידו כמנכ"ל בתי הדין הרבניים, סיפר כי "הרב שאר ישוב כהן היה רגיש מאוד לכבודם של המתדיינים בבית הדין, ועסק רבות בפתרון בעיות של עגונות ומסורבות גט". לדבריו, "לכל מקרה הוא התייחס כאילו הוא המקרה היחיד".

 

במכון "צומת" סיפרו כי הרב שאר ישוב כהן סייע במשך שנים רבות למכון בפעולותיו בשדה ההלכטכני ובשדה הגיור, והיה מחברי הוועדה המייעצת של השנתון "תחומין". "דמותו של הרב שאר ישוב היא סמל לציונות הדתית בדורות האחרונים: רב ואיש ציבור, לוחם במלחמת העצמאות ובמלחמת הדעות בנועם ומתוך מאור פנים", אמר הרב ישראל רוזן ראש המכון. "הוא יחסר לנו ולרבים ממוקיריו ושומעי לקחו".


פורסם לראשונה 05/09/2016 23:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מכון נזר דוד
הרב שאר ישוב כהן ז"ל
צילום: מכון נזר דוד
מומלצים