שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הרב שאר ישוב כהן הובא למנוחות. השר בנט: "לימד את הוריי את יסודות הדת"
  רבבות בני אדם - ובהם בכירי הרבנים, שרים ואישי ציבור רבים - הגיעו ללוות את הרב שאר ישוב כהן, מי שהיה רבה של העיר חיפה, בדרכו האחרונה - בהלוויה שהחלה בבוקר בחיפה, והסתיימה שעות לאחר מכן בירושלים. "הוריי הגיעו לשכונה מנותקים מהיהדות - והרב והרבנית לימדו אותם את יסודות היהדות", סיפר שר החינוך

   

  צילום: גיל יוחנן

  צילום: גיל יוחנן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רבבות בני אדם ליוו היום (ג') בדרכו האחרונה את הרב שאר ישוב כהן, מי שכיהן כרבה הראשי של העיר חיפה במשך 36 שנים – ונשא בשלל תפקידים במישור הרבני והאזרחי. ההלוויה יצאה בשעות הבוקר מהעיר שבה חי הרב ארבעה עשורים, והסתיימה בשעות הערב בהר הזיתים שבירושלים, העיר שבה נולד הרב, גדל ואף כיהן כסגן ראש העיר.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

   

  בשעת הצהריים הגיעו המלווים לישיבת "מרכז הרב" בעיר, שבה למד הרב שאר ישוב הכהן – והסופדים הרבים במקום דיברו על הקשר שבין מייסד הישיבה, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, לרב שאר ישוב כהן. השניים אגב, נפטרו ב-ג' באלול שחל היום.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  שר החינוך, נפתלי בנט, סיפר כי ‏גדל בחיפה בשכנות לביתו של הרב שאר ישוב כהן. "דרך הרב שאר ישוב הבנו מה זו ציונות דתית", סיפר. "הרב תמיד היה מאיר פנים, תמיד צנוע, תמיד מחבר. יחד עם אשתו, הרבנית נעמי... הם ראו כל יהודי באשר הוא. הוריי הגיעו לשכונה מנותקים מהיהדות - והרב והרבנית היו הראשונים שדאגו שתהיה קבוצת לימוד ותפילה, ולימדו אותם את יסודות היהדות".

   

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   

  בנט הוסיף כי "עם ישראל היה בראש מעייניו, אבל גם ארץ ישראל. הרב תמיד דיבר בשקט ובמתינות. אני זוכר פעם אחת שהרב כעס והרים את קולו - וכולנו היינו בהלם. זה היה כשחילקו את ארץ ישראל. הוא כעס וראה בזה חטא של ממש. ויותר משכעס, הוא כאב".

   

  "היום נשלמת ההלוויה של הרב קוק"

  "השבוע התקשר אלי ראש ישיבת 'מרכז הרב', הרב הגאון יעקב שפירא שליט"א, וביקש אם אוכל להגיע היום בשעות הצהריים לישיבה, לתת שיעור לזכרו של מרן הרב קוק זצ"ל", סיפר הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית. "בדקתי, ואמרתי לו שהפעם לא אוכל לבוא. אבל יש אירועים שאין 'לא יכול'. הנה אני פה, ואני חושב שמה שקורה כאן זה השיעור הגדול של ג' אלול.

   

  "ההתבוננות בדמותו של הרב שאר ישוב, זה השיער הגדול של ג' אלול, ואני מתכוון לכל מה שנאמר וכל מה שייאמר. אני מרגיש שהיום בו עלה הרב שאר ישוב לגנזי מרומים, היום נשלמת ההלוויה של הרב קוק... הוא האחרון שראה את הרב זצ"ל בחיים. הוא האחרון שלא רק גדל על ברכי תורתו, אלא גדל על ברכיו ממש".

   

  הרבנים הראשיים לישראל, דוד לאו ויצחק יוסף, ספדו לרב המנוח. הראשון לציון יצחק יוסף, סיפר על מאור פניו של הרב, "גם בשנותיו האחרונות. כשראיתי אותו באחד מכנסי הרבנים שהצליח להגיע אליהם – היה לו מאור פנים לכל אחד ואחת".

   

  היה אי"ש

  בין האישים הסופדים לרב, בלטו רבני העיר ירושלים, אריה שטרן ושלמה משה עמאר. "הוא היה אי"ש – אליהו יוסף שאר ישוב", ספד לו הרב עמאר. "זה האיש שתורתו ומעלותיו הלכו בכל הארץ. עוד נרגיש את החיסרון וכבר הרגשנו אותו בשבתות הרבנים שהגה ב'אריאל', הארגון שאותו הקים. בשנתיים האחרונות כשלא יכול היה עוד להשתתף, היה חסרונו ניכר, והיינו מתפללים לרפואתו הרבה".

   

  בישיבת "מרכז הרב" בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  בישיבת "מרכז הרב" בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

   

  שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, אמר כי ״הרב שאר ישוב היה איש תורה ואמונה שקורות חייו סיפרו את סיפור מדינת ישראל. בנו של הרב הנזיר שגדל בבית הרב קוק וראה את ייעודו בבית המדרש, אך התגייס להגנה על המדינה שהייתה עוד בדרך. היה איש תורה והלכה שלקח אחריות על כלל ישראל, מתוך ציונות ושליחות".

   

  הרב בן ה-89 איבד אמש (יום ב') את הכרתו בביתו שבחיפה, וצוותים רפואיים שהוזעקו למקום קבעו את מותו. הרב כיהן כרבה הראשי של חיפה במשך 36 שנים, ופרש לפני חמש שנים.

   

  מההגנה - לצה"ל

  הרב כהן נולד בירושלים בשנת 1927 (תרפ"ח) לרב דוד כהן שכונה "הרב הנזיר". הוא עצמו גודל כנזיר ודבק בדרך זו גם בחייו הבוגרים. על פי ההלכה, נזיר יהודי מתנזר מיין ומבשר, ואינו מסתפר ואינו שוהה במחיצת נפטרים. למעט נושא התספורת, הקפיד הרב על הנזירות, הוא אף נהג לנעול נעלי בד והיה צמחוני.

   

  ברחבת העירייה בחיפה ()
  ברחבת העירייה בחיפה

   

  בצעירותו התגייס הרב לשורות "ההגנה", ועם קום המדינה הקים את היחידה הראשונה של צעירים דתיים. הוא לחם על הגנת גוש עציון ובהמשך על העיר העתיקה, נפצע קשה ונפל בשבי הירדני. הוא טופל אך נותר נכה.

   

  הרב כהן שירת בהמשך בצה"ל והשתחרר בדרגת סגן אלוף, ובין השאר היה הרב של חיל האוויר. לאחר שחרורו למד משפטים ועסק בתחום החדרת המשפט העברי למערכת המשפט בישראל. הוא עסק בפוליטיקה והיה סגנו של טדי קולק (מטעם המפד"ל) בעת שחרור ירושלים (אביו הרב דוד כהן הנזיר, לא יצא מביתו 19 שנה – כל הימים שבהם הייתה העיר העתיקה כבושה).

   

  בשנת 1975 התמנה לרבה של חיפה, וכיהן כאב בית הדין בעיר. בשתי הזדמנויות ניסה להיבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל, אך כשל. הרב - שהוא אזרח כבוד של העיר חיפה - כיהן בתפקידים רבים במישור האזרחי והרבני. היה נשיא התאחדות בני ציון, חבר בחבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה, שימש כיו"ר הוועדה העליונה להידברות בין הרבנות הראשית לישראל לבין הנהגת הוותיקן, ולאחרונה גם כיו"ר הוועדה להידברות בין היהדות לאסלאם - ושליח הרבנות הראשית למפגשים בין-דתיים.

   

  "איבדתי חבר"

  נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ספד לו כי "היה ממנהיגי הציבור היחידים והמיוחדים בדורנו, איש דעה ושיחה, תלמיד חכם, מורה דרך ואדם שהיה ׳איש על העדה׳ בכל דרכיו והליכותיו".

   

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר עליו כי "היה נעים הליכות, גאון ובקיא, שרתם את תורתו לעשיית חסד ולהנחלת שלום בינינו"

   

  יונה יהב, ראש עיריית חיפה, אמר: "איבדתי היום רע אשר חיתן אותי עם רעייתי ואת בני. עבדנו זה לצד זה בעיריית ירושלים, הרב כסגנו של ראש העיר טדי קולק, ואני כראש לשכתו. הרב היה מלומד גדול בנבכי התורה, וידע להקנות לאחרים את נועם הליכותיו. העיר חיפה ידעה להוקירו והוא ידע להוקיר את העיר ואת מה שהיא מסמלת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  נפתלי בנט בהלוויה
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: גיל יוחנן
  הרב הראשי דוד לאו
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים