שתף קטע נבחר

רבני אירופה מזהירים: "אפקט טראמפ" יחזק את הימין האנטישמי

בישראל יש מי שמתמוגג מבחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב, אך יהודי אירופה צופים בדאגה: "עלייתו של טראמפ נתנה רוח גבית לכוחות הימין באירופה", אומר נשיא ועידת רבני אירופה, ומציין שלא בכדי הייתה מארי לה-פן, מנהיגת מפלגת הימין הקיצוני בצרפת, מהראשונות לברך אותו

הקהילות היהודיות באירופה חוששות מ"אפקט טראמפ": במסגרת דיוני ועידת רבני אירופה המכונסת במינסק שבבלארוס, הביעו רבני הקהילות חשש מהרעה במצב יהודי היבשת בעקבות צמצום המעורבות האמריקאית בענייני החוץ של מדינות שונות, וכן מפני "רוח גבית" למפלגות הימין המחזיקות בעמדות אנטישמיות.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בישראל חוגגים רבים את נצחונו של דולנד טראמפ בבחירות לנשיאות ארצות הברית, מתוך מחשבה כי יהיה קשוב יותר למדיניות הממשלה בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אך באירופה עוקבות הקהילות היהודיות בדאגה ובדריכות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

הרב פנחס גולדשמידט, נשיא ועידת רבני אירופה ורבה של מוסקבה, מציין שלא בכדי הייתה מארי לה-פן, נציגת "החזית הלאומית" - מפלגת הימין הקיצוני בצרפת - מהראשונות לברך את טראמפ על נצחונו. לה-פן ידועה, בין השאר, בקריאותיה לאסור בחוק חבישת כיפה, לקצץ בתקצוב מזון כשר לתלמידים באזורים המוניציפליים שבהם רשמה מפלגתה ניצחונות ועוד.

 

"עלייתו של טראמפ נתנה רוח גבית לכוחות הימין באירופה", אומר הרב גולדשמידט. "הם נגד זרים ולא סובלניים כלפי מיעוטים. על אף שלטראמפ עצמו יש קרובי משפחה יהודים, אני לא רואה את אותו הדבר בקרב הימין הצרפתי, הגרמני או האוסטרי. הם שבים ומבטאים עמדות אנטישמיות, ומנהלים במשך שנים ארוכות קשרים הדוקים עם המסורת הנאצית".

 

"הקהילות יהפכו תלויות בחסדי השלטון המקומי"

לדברי ראש ועידת רבני אירופה, גם מדיניות החוץ החדשה שטראמפ מתכנן, עלולה להשפיע לרעה על יהודי היבשת. "אני לא מתייחס כרגע לנאומי הבחירות, אלא 'ליום שאחרי'", הרב גולדשמידט אומר. "טראמפ ציין כי ארצות הברית תחת הנהגתו תסיים את עבודתה 'כשוטר של העולם'". הוא התייחס אף למפנה המתגבש במדיניות החוץ ממעצמה המעניקה ביטחון לכל בנות בריתה, והגנה למיעוטים – למדיניות המעורבת חלקית וסלקטיבית, ותלויה באינטרסים הכלכליים של ארצות הברית.

 

מארי לה-פן התקשרה לברך ()
מארי לה-פן התקשרה לברך

 

"המצב הזה של הסרת המטרייה האמריקאית, יגרום לכל קהילה להיות תלויה לחלוטין בחסדיו של השלטון המקומי והחברה, שאינם תמיד פרו-מיעוטים ללא מנוף של לחץ עוצמתי חיצוני שישמר את זכויות המיעוטים בכלל, והיהודים בפרט באירופה ביום שאחרי.

 

"בנוסף, פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי מעמידה את מדינות אירופה בפרשת דרכים משמעותית בשאלת יחסן לקהילות היהודיות. אין לדעת אם יחולו שינויים בעקבות נצחונו של טראמפ ומדיניות החוץ החדשה שהוא מתכנן להנחיל, אך עלינו להיערך לכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ועידת רבני אירופה
הרב פנחס גולדשמידט
צילום: ארכיון ועידת רבני אירופה
מומלצים