שתף קטע נבחר

אשדוד: הבלניות דורשות זכויות. רבנים: אתן חוטאות

53 בלניות ממקוואות באשדוד בסך הכל ביקשו תנאי עבודה בסיסיים כמו שכר מינימום ופנסיה. בתגובה האשימה אותן המועצה הדתית שמאבקן פוגע בהלכה

53 בלניות העובדות ב־10 מקוואות באשדוד דורשות פיצוי של יותר מ־20 מיליון שקלים, בטענה לניצול מתמשך בעבודה. "אנחנו עובדות שקופות", הן זועקות. "קיפחו אותנו שנים, וכעת כשאנו דורשות את המגיע לנו, מהלכים עלינו אֵימים. יש בלניות שיצאו לפנסיה ומקבלות 300 שקלים בחודש". לטענתן, במועצה הדתית האשימו אותן בכך שמאבקן נוגד את הדת, וכי הן נחשבות חוטאות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

במכתב ששלחה עו"ד נאוה פינצ'וק אלכסנדר, בשם הבלניות, היא דורשת מהמועצה הדתית באשדוד לשלם להן את הסכום, לנוכח הקיפוח המתמשך בשכרן וניצולן לרעה, לכאורה. לפי המכתב, רק לאחר לבטים קשים וממושכים וחששות שמא יבולע להן, פנו הבלניות למועצה, אולם כל פניותיהן עלו בתוהו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 • הצצה נדירה: הילדים של מאה שערים

   

  עוד טוענות הבלניות, כי משכלו כל הקיצין והן נאלצו לפנות לסיוע משפטי, החלו במועצה להתנכל להן, ולאיים עליהן "תוך ניסיון לא ראוי לגייס את ההלכה לשם כך באופן מניפולטיבי, כדי לגרום להן לחשוש שמא הן חוטאות לדת, ולהבין שכדאי להן לחזור בהן מדרישותיהן".

   

  "מהלכים עליהן אימים"

  במכתב נטען כי "מרגע שגילתה המועצה הדתית שמרשותינו 'מעזות' לדרוש את שמגיע להן, החלה מסכת פעולות תגמול תוקפניות שכל תכליתה להלך עליהן אימים. כך למשל, נשלח אליהן מכתב מרב שהגדיר את דרישתן לתשלום זכויות 'מהדברים החמורים ביותר', וקרא להן לבטל מיידית את פעולותיהן. בעלי תפקידים במועצה מתנכלים להן".

   

  הבלניות טוענות שהמועצה לא משלמת להן את שכר המינימום ושעות נוספות – כולל בלילות, בשבתות ובחגים. כמו כן הן דורשות זכויות כמו דמי הבראה, ימי חופשה וקרן פנסיה. השווי המצטבר מסתכם בעשרות-אלפי שקלים בשנה לכל אחת. עבור אחת הבלניות, למשל, נדרש פיצוי של יותר מחצי מיליון שקלים.

   

  "הבלניות נמנות עם אוכלוסייה מוחלשת וקשת יום", נטען במכתב. "עבודתן קשה ומלאת אחריות, וזאת בנוסף על היותן רעיות ואימהות במשפחות ברוכות ילדים. מעצם טיבו של התפקיד והידע הנדרש מהן בהלכה, משתייכות הבלניות למגזר הדתי-לאומי והחרדי. ככאלו, הן רואות בעבודתן שליחות ועבודת קודש. במקביל, הן רואות עצמן כעובדות שקופות, מנוצלות ומקופחות, שמזה שנים רבות איש לא רואה את מצוקתן היומיומית, לא חס עליהן ולא חש לעזרתן".

   

  מהמועצה הדתית אשדוד לא נמסרה תגובה.

   

  • הכתבה מתפרסמת במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: משרד נאוה פינצ'וק אלכסנדר
  עו"ד נאוה פינצ'וק אלכסנדר
  צילום: משרד נאוה פינצ'וק אלכסנדר
  מומלצים