שתף קטע נבחר

ים המלח: בשורה לשומרי השבת - מותר לצאת מהמלון

לאחר שנחשף ב-ynet כי בתי המלון באזור ים המלח פועלים בלי "עירוב חצרות", השלימה המועצה האזורית תמר את תיקון חוטי העירוב בעין בוקק וחמי זוהר. לאחר שלוש שנים יכולים סוף-סוף האורחים שומרי השבת לצאת מבתי המלון עם חפצים ועם תינוקות

אחרי שלוש שנים - אפשר לצאת מהמלון בשבת: המועצה האזורית תמר הודיעה כי השלימה את תיקון חוטי העירוב בעין בוקק וחמי זהר, לחוף ים המלח, ובכך הכשירה הלכתית טלטול חפצים בשטח הפתוח ביום המנוחה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לפני כשנה נחשף ב-ynet כי הרשויות באזור אינן דואגות להתקין את "עירוב החצרות", כפי הנהוג כמעט בכל יישובי הארץ, וכתוצאה מכך נמנע מנופשים שומרי שבת לצאת מבתי המלון עם עגלת תינוק, עם תיק צד או אפילו עם מפתח החדר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 • הצצה נדירה: הילדים של מאה שערים
 • היהודי הראשון של הנצרות: תעלומת ישו

   

  ח"כ עליזה לביא ("יש עתיד"), שחוותה בעצמה את המגבלה ההלכתית כשנפשה במקום עם בני משפחתה, דיווחה על "עוצר מוחלט", והגישה שאילתא בעניין לשר לשרותי דת, דוד אזולאי (ש"ס). זה השיב כי עמודי העירוב נפגעו בעבודות תשתית שבוצעו על רצועת החוף, והבטיח כי יפעל לתקנם.

   

  כשהעירוב נפגם, שומרי השבת נפגעים

  כעת, כאמור, אחרי שלוש שנים של "סגר" בשבתות, הודיעה הרשות המקומית כי השלימה את המשימה. ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, מסר: "אני שמח על האפשרות בעבור התושבים והתיירים הרבים, שומרי המסורת וההלכות, לשמור כעת על השבת כהלכתה".

   

  על פי ההלכה, אין להוציא כל חפץ ביום הקדוש מרשות הרבים לרשות היחיד. כדי לעקוף את האיסור ולהקל על הציבור, תיקנו חכמי ישראל את "עירוב החצרות" – חוט ארוך הנמתח על גבי עמודים, תוחם שטח מסויים ויוצר מעין חומה דמיונית המקיפה אותו. באופן זה הופך האזור כולו לרשות אחת בעיני ההלכה, שבה ניתן לטלטל חפצים ללא הגבלה – כולל בין בתים פרטיים למקומות ציבוריים.

   

  בכל היישובים בישראל נהוג להשתמש בשיטה זו כדי להקל על שומרי השבת. בשנת 2006 הותקן עירוב לראשונה גם סביב מלונות ים המלח, אך מאז נפגם. בשאר אזורי הארץ מקפיד הרב המקומי לוודא מדי ערב שבת שהעמודים והחוט שלמים, ובמיוחד בסופו של שבוע עם מזג אוויר סוער, ואם נמצא שלא – גם לתקן זאת. בים המלח, לעומת זאת, נמנעו מכך תקופה ארוכה, בטענה כי עבודות לפיתוח החופים עלולות לחבל בעירוב שוב ושוב, ולכן יש להמתין עד שיסתיימו.

   

  מי ששילם את המחיר היו הנופשים שומרי השבת: בעלי המודעות הדתית הגבוהה פשוט הסתגרו בבתי המלון, או שיצאו מהם החוצה רק כשהם ללא שום חפץ עליהם (כולל תינוק קטן שאינו הולך בכוחות עצמו, שלעניין זה נחשב כ"חפץ").

   

  אחרים, כמו מהציבור מסורתי שאינו בקיא בפרטי ההלכות, נכשלו באיסור מהתורה של חילול שבת מבלי לדעת על כך. רב מוכר ממרכז הארץ סיפר ל-ynet כי נתקל אפילו בכמה מחבריו הרבנים כשהם יוצאים מהמלון עם ספרים או סידורי תפילה בידיהם – מתוך הרגל. כעת, כאמור, תוקן הליקוי.


 •  

  ח"כ עליזה לביא בירכה על השלמת העירוב, "בתום שנה ארוכה של מרדפים ושאילתות חוזרות ונשנות, בעיקר כי לאף אחד לא היה מספיק אכפת".

   

  "אני מבקשת להודות במיוחד לדב ליטבינוף ראש המועצה תמר על העזרה, להתאחדות המלונות ולשר הדתות אזולאי על ההתגייסות", הוסיפה לביא, "לקח הרבה זמן, אך אני מקווה שהעירוב יפוקח ויימנעו תקלות דומות בעתיד במקומות אחרים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים