שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אבשלום קור נגד נמל התעופה עוּבדה
  הלשונאי הידוע אבשלום קור פרסם סרטון וידאו ובו ביקר את רשות שדות התעופה על קריאת שמו של נמל התעופה "עוֹבדה" ולא "עוּבדה", כפי שהיה צריך להיות - על שם המבצע שהתרחש כשנה לאחר קום המדינה. קור: "תתקן רשות שדות התעופה בטובה את השלטים ואת האתר כדי שהגויים יגידו נכון". רשות שדות התעופה: "אם צריך - נתקן"
  אבשלום קור נגד נמל התעופה עובדה    (צילום: באדיבות אבשלום קור)

  אבשלום קור נגד נמל התעופה עובדה    (צילום: באדיבות אבשלום קור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מה יש לאבשלום קור נגד נמל התעופה בעובדה? עובדה. בסוף השבוע פרסם הלשונאי הידוע סרטון וידאו בפייסבוק, ובו קרא לרשות שדות התעופה לתקן את הטעות הלשונית לפיה נקרא נמל התעופה בדרום הארץ "עוֹבדה" (בחולם) ו-"OVDA" באנגלית. על פי קור, שמו של נמל התעופה אמור להיות "עוּבדה" (בשורוק) ו-"UVDA" באנגלית, על שם מבצע עוּבדה, המבצע האחרון במלחמת העצמאות.

  נמל התעופה OVDA (צילום: הדי רכטר) (צילום: הדי רכטר)
  נמל התעופה OVDA(צילום: הדי רכטר)
  קצפו של קור יצא בעקבות הכרזת חברת התעופה ריינאייר על פתיחת טיסות חסך (לואו-קוסט) חדשות רבות מנמל עובדה לאירופה. "אין חיה כזאת!", רתח קור. "בדקתי ברשות שדות התעופה והתברר לי שכך הם כותבים את זה. גם בשדה התעופה, גם באתר של רשות שדות התעופה. רבותיי, השם הוא 'עוּבדה', לכבוד המבצע הגדול שראש הממשלה הראשון בן גוריון הכריז במלחמת העצמאות והודיע כי 'הנגב הוא עוּבדה, הוא שלנו עד ים סוף, עוּבדה'. לכן גם בקעת עוּבדה ושדה התעופה עוּבדה". 
   
  אבשלום קור (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  אבשלום קור(צילום: ענת מוסברג)
  מסיבת העיתונאים של משרד התיירות וריינאייר. עובדה? (צילום: עמית קוטלר) (צילום: עמית קוטלר)
  מסיבת העיתונאים של משרד התיירות וריינאייר. עובדה?(צילום: עמית קוטלר)
  קור פונה בסרטון שפרסם בפייסבוק למנהלי רש"ת ואומר: "תתקן רשות שדות התעופה בטובה את השלטים ואת האתר שלה, כדי שנגיד נכון, כדי שהגויים באירופה יגידו נכון - UVDA, עוּבדה".
  דגל הדיו במבצע עובדה (צילום: מיכה פרי, לע"מ, מאוסף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) (צילום: מיכה פרי, לע
  דגל הדיו במבצע עובדה(צילום: מיכה פרי, לע"מ, מאוסף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)
  מבצע עוּבדה התקיים בין 6 ל-10 במרס 1949, והיה כאמור לאחרון מבצעי צה"ל במלחמת העצמאות. במסגרתו נכבשו הנגב הדרומי ואילת, וכמו כן אזור עין גדי ומצדה. במבצע לא נהרגו חיילים ישראלים כלל. ביום האחרון למבצע הונף דגל הדיו בתחנת המשטרה באום רשרש (אילת).
  כך מופיע נמל התעופה באתר ארגון התעופה הבינלאומי (צילום מסך מתוך אתר IATA) (צילום מסך מתוך אתר IATA)
  כך מופיע נמל התעופה באתר ארגון התעופה הבינלאומי(צילום מסך מתוך אתר IATA)
  הבעיה בדבריו של קור הם רישומי שדה התעופה בארגון התעופה הבינלאומי יאט"א. על פי אישורים אלה, שמו של שדה התעופה הוא "עוֹבדה" ("OVDA") ולא "עוּבדה" (UVDA). עם זאת, בעיית הרישום לא קיימת בקוד שדה התעופה - הנתון החשוב בתעופה האזרחית, שכן זה יהיה VDA - מה שמאפשר את ביצוע התיקונים הרצויים בעברית ובאנגלית ללא שינוי הקוד. עם זאת, בניגוד לדבריו של הלשונאי, באתר רשות שדות התעופה מופיע השדה תחת השם "עוּבדה" ולא "עוֹבדה", וכן באנגלית - "UVDA" ולא "OVDA".
  שילוט האוטובוסים לנמל התעופה. OVDA ()
  שילוט האוטובוסים לנמל התעופה. OVDA
  מבדיקה שערכנו, עולה כי אכן ישנה אי-אחידות בשילוט, הן בנמל התעופה והן בדרכים המובילות אליו, בשלטי האוטובוסים ובאלה המכוונים אל שדה התעופה הצבאי שבמקום. בחלקם נכתב "UVDA" ובחלקם אכן "OVDA".
   
  מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "אם צריך - נתקן".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ענת מוסברג, הדי רכטר
  אבשלום קור ונמל התעופה עובדה
  צילום: ענת מוסברג, הדי רכטר
  מומלצים