שתף קטע נבחר

עורך דין? תקראו לו סופר ילדים

הוא עורך דין ורואה חשבון, בנו של אחד הפרקליטים מובילים בישראל, ובעלה של חני, גורו אמונה לרבבות אנשים ונשים, המתמודדת בגבורה ובפומבי עם מחלת הסרטן. ועכשיו דובי וינרוט הוא גם סופר ילדים, עם ספר מצליח ועוד אחד שיצא עכשיו לחנויות. "בכל מקרה הייתי בורח לעולם של סיפורי הילדים. אני מעדיף אותו פי כמה על פני דיון בבית משפט"

דוב וינרוט הוא שם מוכר: הבן-של אחד מעורכי הדין מובילים בישראל, יעקב וינרוט, ובעלה של חני, גורו אמונה לרבבות אנשים ונשים, המתמודדת זה כבר שבע שנים בגבורה ובפומבי עם מחלת הסרטן. והוא גם חלומה של כל אמא פולנייה – עורך דין ורואה חשבון תחת כיפה (שחורה) אחת, ואב לשלושה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בגיל 35 – לאחר מסלול חיים שנראה היה ורוד, סלול ומובן מאליו - הוא כבר רגיל להתמודד עם ההפתעות שמזמנים החיים, ולהשלים עם המהמורות הלא פשוטות שנפערות בקרקע המציאות. למשל, ההפתעה על הגילוי שבתוך הפרקליט המצליח מסתתר סופר ילדים לא רע בכלל.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

אני תופסת אותו עסוק בחתימות. לא על עוד חוזה משפטי - אלא על ספרים. האיורים המתוקים של דרור אדם שמעטרים את "בארץ החיות 2", הספר השני בסדרה שהוא כותב, מפתים כל ילד לצלול אל תוך עולם המילים שממתין מעבר לדף. הספר הראשון, אגב, זכה להצלחה מסחררת, ותורגם לאנגלית כשהוא נמכר בארה"ב ובבריטניה. 

 

"דובי, ספר לי סיפור". עם ההשראות - האישה חני והילדים (צילום: מיכאל ביטון) (צילום: מיכאל ביטון)
"דובי, ספר לי סיפור". עם ההשראות - האישה חני והילדים(צילום: מיכאל ביטון)

 

"הילדים שלי הם הסיבה למהפך", הוא אומר. "למעשה תמיד סיפרתי סיפורים, ותמיד על חיות, אבל אלה היו הסיפורים שלי אליהם, לא חשבתי לרגע לעשות עם זה משהו מעבר".

 

"הייתי בורח לסיפור בכל מקרה"

מי שדחפה את וינרוט לקחת את הפוטנציאל הספרותי צעד אחד קדימה, היא רעייתו, חני. "היא אמרה כל הזמן שזה חייב לצאת החוצה. הרגע המכריע קרה שהייתי איתה ליד הים, והיא אומרת לי: 'דובי, ספר לי סיפור, תמציא לי את הסיפור הרגע'. סיפרתי לה סיפור, ומאותו הרגע היא לא הרפתה עד שהוצאתי אותו לאור".

 

החיים עם הסרטן היו טריגר לספר?

 

"החוויה הזו כשאתה גם אב לילדים היא תמיד מורכבת. אני מניח שגם אם הייתי נשוי לאישה בריאה הייתי משתמש בטריק הזה. נכון שיש לי קשיים, אבל אני לא מזלזל באלה של השכן מולי. הייתי בורח למקום הזה של הסיפור בכל מקרה".

 

מסרים אנושיים ולא דתיים

מי שהצטרף למסע היה סופר הילדים המפורסם ביותר במגזר החרדי, חיים ולדר, שהוציא עם וינרוט את הספר הראשון בסדרה. הפעם הוא נצמד לתפקיד המגיה בלבד, כשאל וינרוט חבר בתפקיד המעבד גם אחיו, ד"ר יחיאל (משפטן כמו ארבעת הבנים לבית וינרוט. אלא מה).

 

עטיפת הספר (עיצוב: סטודיו אדם) (עיצוב: סטודיו אדם)
עטיפת הספר(עיצוב: סטודיו אדם)

 

למה דווקא חיות?

 

"כשמשתמשים בלוגיקה של בני אדם, יש חסמים ופחות פתיחות ונכונות להקשבה. אבל כשאלה לא בני אדם, אלא גמל או קנגורו - היכולת להפנים בלי לפתח התנגדות היא גדולה משמעותית. הקראתי את הסיפורים לילדים רבים, וראיתי איך זה מאפשר חשיבה אחרת. לדבר על 'לזי החילזון' קל יותר מאשר על הילד מהכיתה המקבילה.

 

"הסיבה השנייה היא שאנחנו אוהבים לדמיין. ברגע שאת נכנסת לעולם של חיות, פתאום הכל אפשרי. קל לי להתמסר לחוויה בלי לשאול את עצמי כל הזמן אם זה ייתכן".

 

בחרת לכתוב ספר לכל ילד באשר הוא, בלי קשר לאמונה דתית, או סביבה תרבותית מסוימת. איך עושים את זה בלי להתפשר?

 

"אפשר להגיד שסימנתי את המטרה לפני שכתבתי את הסיפור הראשון. היה לי מאוד ברור שהחוויה שאני רוצה להעביר לילד תהיה לא מגזרית ולא חילונית, דתית או נוצרית. לא כלום מזה. לכן לקחתי בכוונה מסרים שעוסקים במצבי חיים אנושיים ואוניברסליים, כמו למשל קינאה. אין בזה שאלה של דת. בסופו של דבר, אתה אמור לפתח אצל הילד את הבנה שהמקום שאתה נמצא בו הוא מקום המיוחד והיחיד שלך. מצד שני, אין פה משהו שעלול לעורר התנגדות בקהל החרדי. כלומר זה נכתב לכולם, באמת שלכולם".

 

 

עם יד על הלב, מה אתה אוהב יותר, דיון סוער בבית המשפט - או הקראת סיפורים לילדים?

 

"חד-משמעית, להקריא סיפור לילדים. אני מחובר לזה הרבה יותר מאשר לדיון בבית המשפט. הילדים זה באמת מקום שבו אני מוצא שלוות נפש. אני מדבר עם הילד, מסתכל עליו, רואה את מה שהוא רואה, שומע את המחשבות והתובנות שהוא מעלה; את ההסתכלות שלו על העולם. אין פה תחבולות ואין פה טריקים, כשנמצאים איתם מגלים את התמימות המתיקות והטוהר שיש בהם - אבל גם בנו, רק שבאופן מוסווה. האמת שלהם, הכנות שלהם, זה המקום שאני הכי אוהב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים