שתף קטע נבחר

מחכה לגט 17 שנים: "בשבילי - כל יום תשעה באב"

צביה גורודצקי, מסורבת גט זה כבר 17 שנים, שובתת רעב מול הכנסת מאז יום רביעי בקריאה למחוקקים לקדם את חוק הפקעת קידושין למסורבות גט. גם 16 שנות מאסר שמרצה בעלה, חלקן בצינוק - לא שכנעו אותו לשחרר אותה: "הגיע הזמן להוציא אותי מהמצוקה. פוגעים לי בזכויות אדם בסיסיות לחופש, לחיים"

 (צילום: קובי נחשוני) (צילום: קובי נחשוני)
(צילום: קובי נחשוני)

 

זה כבר היום החמישי שצביה גורודצקי (53) יושבת מול משכן הכנסת. במטפחת הדוקה ועיניים עייפות היא מבקשת: "עזרו לי לקבל בחזרה את חירותי". גורודצקי, מסורבת גט זה כבר 17 שנים, דורשת לעגן בחקיקה פתרון לנשים עגונות ומסורבות גט. כאלו שאיבדו כל תקווה אחרת לשקם את חייהן.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בגיל 19 נישאה, ובשנת 2000 - 18 שנות נישואים וארבעה ילדים אחר כך – ביקשה להיפרד מבעלה לאחר שלדבריה הייתה קורבן לאלימות פיזית ונפשית מצדו. היא מעידה כי רק כשהמחיר הפך לכבד - אובדן של הילד החמישי רגע לפני שיצא לאוויר העולם – הבינה שאין לה ברירה, אלא לפרק את החבילה. "החלטתי שאני לא צריכה להיות קורבן של בעלי", היא מספרת ל-ynet. "יש לי ארבע ילדים ואני צריכה לגדל אותם".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

גורודצקי מתארת חיי נישואין מול אדם שאותו היא מכנה "לא יציב", וחיים בתחושת פחד מתמדת. סיומו הטראגי של הריונה, כאמור, היה הסימן המאוחר לצאת מהקשר: "הרופאים בדקו והעובר היה בריא", היא מספרת בצער. "הרופא אמר שזה לא היה צריך לקרות, זה כמו תאונת דרכים".

 

"לא הלכתי להתלונן במשטרה, כי פחדתי שהוא ינקם בי ולא יסכים להתגרש, אז הלכתי לרבנות וביקשתי גט. בהתחלה הם לא הבינו מה קרה, אישה שלפני רגע הייתה בהריון ממנו - אבל ברגע שקלטו מה הסיפור, היה מיד חיוב גט. נתנו לו חודש ימים לגמור עם זה – אחרת ייכנס לכלא".

 

"ניסיתי את כל הדרכים. כלום לא עבד"

גורודצקי שינתה את שמה לשרה בוגוסלבסקי (וכך היא מופיעה כיום בתעודת הזהות) - בתקווה שאולי כך תרגיש פחות מאויימת, אך מהר מאוד הבינה כי "במדינה הקטנה שלנו תוך רגע יודעים מי אתה. הוא עלה עליי וזה לא עזר לי".

 

"אני לא נגד הדת, אני אישה מאמינה!" גורודצקי אומרת. "פעם, כשהיה בית מקדש, זה היה פתרון הלכתי" (צילום: קובי נחשוני) (צילום: קובי נחשוני)
"אני לא נגד הדת, אני אישה מאמינה!" גורודצקי אומרת. "פעם, כשהיה בית מקדש, זה היה פתרון הלכתי"(צילום: קובי נחשוני)

 

הבעל סירב לתת את הגט, ובית הדין הרבני שלח אותו למאסר. מאז, במשך 16 שנה, הוא מאחורי סורג ובריח - ועדיין עומד בסרבנותו. "הוא כבר היה בצינוק. כלום לא עזר, לא פתר את הבעיה. הוא אומר שלא מגיע לי גט", גורודצקי מספרת. "הוא שונא אותי, ואני חושבת שהוא לא יכול לסבול את זה שאמרתי לו לא. ניסיתי את כל הדרכים, וכלום לא עבד".

 

עכשיו היא שובתת רעב מאז יום רביעי שעבר, מול הכנסת, ומקווה שאולי המחוקק יוכל למצוא פתרון לה ולכשכמותה. "הגיע הזמן שיוציאו אותי מהמצוקה שלי באמצעות החוק", היא אומרת, "כי אני מרגישה שפוגעים לי בזכויות אדם בסיסיות לחופש, לחיים".

 

צביה-שרה מצפה מהכנסת להפקיע רטרואקטיבית נישואים כמו שלה, אם הגיעו למקרה של סרבנות גט, אך כאישה דתייה היא מבקשת לעשות זאת בכלים הלכתיים. ההצעה לתיקון "חוק בתי הדין הרבניים (קיום פסקי דין של גירושין)", שהניחה ח"כ יעל כהן-פארן ("המחנה הציוני") על שולחן הכנסת, קובעת כי יופקעו למפרע ה"קידושין" של מסורבות גט. היא מתבססת על דעה בהלכה שלא התקבלה על ידי הפוסקים, ולפיה "הציבור", באמצעות נציגיו בכנסת, יחליט כמוסכמה חברתית להפקיע רטרואקטיבית את הזכויות שהיו לבעל על הטבעת הספציפית שבה בוצעו הקידושין לפני 34 שנה, כך שממילא הם אינם תקפים.

 

"אני לא נגד הדת, אני אישה מאמינה!" גורודצקי אומרת. "פעם, כשהיה בית מקדש, זה היה פתרון הלכתי. בשבילי כל יום הוא כמו תשעה באב, כי אין בית המקדש ואז אי אפשר להשתמש בו".

 

גורודצקי מוסיפה כי "אי אפשר להשאיר אדם בלי פתרון 17 שנים. שלוש פעמים הוגשה הצעת חוק כזו שבה הח"כים בשם הציבור מבטלים את הערך של הטבעת – ולא אושרה. עכשיו אני רוצה שתהיה הצבעה חופשית, על פי המצפון, בלי הסכמים קואליציוניים - אחרת זה לא יעבוד.

 

"יש לחברי הכנסת כוח גדול לעזור לי, ואיתו באה גם אחריות גדולה. יש רבנים שתומכים בזה. הגיע הזמן לתת לי את החופש שלי, להחזיר לי את החיים שלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי נחשוני
צביה גורודצקי
צילום: קובי נחשוני
מומלצים