שתף קטע נבחר

הרב קבע: "הומוסקסואליות היא לא סטייה" - והושעה

הקהילה היהודית בבריטניה סוערת בעקבות שיעור שמסר רבה הראשי של הקהילה הספרדית, יוסף דוויק, ובו תמך בקבלה של הומואים לקהילה האורתודוקסית. עקב דבריו הושעה הרב מתפקידו בבית הדין, והוא סופג מאז ביקורת נוקבת מצד רבנים המכנים אותו "מסוכן". אלא שהמחלוקת כבר פרצה את גבולות הקהילה היהודית, וגם התקשורת הבריטית נדרשת לסוגיה

 

 

מה שהחל כסערה בקהילה היהודית הבריטית התפתח לסערה רבתי בממלכה המאוחדת, והעיתונות הכללית נדרשת לסוגיית מעמדם של ההומואים ביהדות: בשיעור שהעביר לפני כחודש רבה הראשי של הקהילה הספרדית בלונדון, יוסף דוויק, הוא הביע עמדות התומכות בשילובם של הומואים בקהילה האורתודוקסית והצית דיון שהתגלגל מאז למלחמה בין רבנים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

אתמול (יום א') הקדיש ה"גרדיאן" הבריטי כתבה לסיפור, שאותו הגדיר כ"חוצה את הקהילה היהודית במחלוקת מרה". כה עמוקה המחלוקת, עד שיצאה כבר מגבולותיה של אנגליה והיא מעסיקה גם רבנים בישראל, ובהם הרב הראשי, יצחק יוסף, שמיהר אף הוא להסתייג מן הדברים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • אשכנזים, ספרדים וזיכרון קצר: ברוכים הבאים לאמסטרדם היהודית

   

  דבריו של הרב דוויק, מנהיג הקהילה הספרדית, נחשבים ליברליים בסקאלה האורתודוקסית, אך אינם נוגדים את ההלכה, ובעצם ארגוני רבנים ישראליים דוגמת "בית הלל" ו"צהר" כבר השמיעו דברים דומים להם בשנים האחרונות. בין היתר דיבר הרב על החובה לשנות את היחס כלפי ההומואים ולקבל אותם בבתי הכנסת כשם שמקבלים מחללי שבת, לדוגמה, ועל ההיתר להעלות אותם לתורה.

   

  אך הדיון עורר רגשות, ואלה הובילו את רבני בריטניה, ובהם הרב הראשי של הממלכה, לנקוט עמדה ברורה בסוגיה נגד הרב דוויק. הוא הושעה מתפקידיו – בין היתר כרב בבית הדין בלונדון – בטענה שעמדותיו סותרות את ההלכה היהודית ושהוא מעניק לה פרשנות מוטעית.

   

  עם זאת, ב"גרדיאן" ציטטו טענות מצד תומכיו שלפיהן מדובר בהתנכלות פוליטית שאין לה דבר עם ההלכה. הרב סבח זוביידה, ראש הקהילה הספרדית, ציין במכתב שנשלח לרבני איגוד הקהילות האורתודוקסיות כי "חלק גדול מהביקורת התבסס על אי הבנה - חלקה מכוונת וחלקה לא".

   

  "שנתחיל לשאול אישה של מי הולכת למקווה?"

  "אני רוצה להגיד שזה לא הולך להיות שיעור קל", אמר הרב דוויק בפתח השיעור מעורר הסערה, שמסר בבית כנסת בשכונת הנדון שבצפון לונדון. "הקדשתי לזה זמן. מלבד החודשים שלקח לי להכין את השיעור, ביליתי שנים על גבי שנים במחשבה על אודות הנושא הזה, הלימוד והחקירה שלו".

   

  הרב יוסף דוויק ()
  הרב יוסף דוויק

   

  בהרצאה של שעה וחצי עמוסת ציטוטים ומובאות שעלתה לרשת טען הרב, בין היתר, כי על פי עקרונות התורה, האיסור התנ"כי עוסק במפגש מיני מסוג מסוים, אך אינו אוסר אלמנטים אחרים כמו משיכה. הרב הוסיף ואמר כי האיסור ההלכתי על המעשה אינו משתנה, אך המשקל העודף שמקבלת הסוגיה ההומוסקסואלית ביחס לאיסורים אחרים ביהדות בעייתי מבחינה מוסרית ולא מאפשר לפתח הבנה כלפי הומוסקסואלים.

   

  הרב מדגיש כי על אף האיסור על האקט המיני אין להגדיר את עצם המשיכה ההומוסקסואלית כסטייה, וכי אף על מיניות הטרוסקסואליות ביהדות מוטלים הגבלות ואיסורים, אלא שעבירה עליהן לא הופכת את האדם ל"סוטה" שאינו ראוי להיות חלק מהקהילה.

   

  "אתם אוהבים לבחור את מה שנוח לכם", אמר. "האם אפשר להעלות אותם לתורה... איזו שאלה מטומטמת זו? זו שאלה שלא ראויה אפילו לדיון. אתם יודעים כמה אנשים לא תוכלו להעלות לתורה אם תתחילו לנהוג לפי הקריטריונים הנוקשים הללו? לא תוכלו להשיג מניין, תשכחו מזה, לא תצליחו למלא אפילו את בית הכנסת. לא תוכלו לקרוא בתורה אם תתחילו לנהוג לפי הקריטריונים הנוקשים האלה.

   

  "שנתחיל לשאול אישה של מי הולכת למקווה, מתי ואיך, ומה ההיסטוריה המינית שלהם? שנתחיל לעשות ציד מכשפות כזה; נתחיל לעשות רשימות ולבדוק אם אפשר להעלות אותם לתורה או לא?". הוא הוסיף עוד כי "זה לחלוטין עניין חברתי, שאין לו שום דבר עם התורה, חוץ מהעובדה שלעם היהודי יש בעיה לקיים את התורה".

   

  בהמשך הגדיר את "מהפכת הפמיניזם והיחס להומואים" כ"פנטסטית" וציין כי השינויים הללו הכריחו את החברה לבחון כיצד היא מתמודדת עם אהבה בין אנשים בני אותו מין. "זה יפחית את הטאבו עבור ילדיי ונכדיי לאהוב אנשים בני אותו מין, באמת להראות חיבה למישהו אחר, לחבק ולנשק מישהו אחר, מבלי לדאוג שזה ייראה סוטה ובעייתי", אמר והזהיר את הגורמים השמרניים: "אם לא תעלו על העגלה, תישארו מאחור".

   

  "פגיעה עמוקה בקהילה"

  למרות גילו הצעיר נחשב דוויק לרב בכיר. הוא הוסמך לרבנות בידי הרב עובדיה יוסף, מנהיגה המנוח של מפלגת ש"ס, והוא אף נשוי לנכדתו של הרב. רבה הראשי של בריטניה, הרב אפרים מירוויס, הגיב לדברים ואמר כי הוא מודאג לנוכח "האפקט הציבורי של המחלוקת... שהובילה לפגיעה עמוקה בקהילה".

   

  "דברי הבל ואפיקורסות שנאמרו כלפי יסודות אמונתנו בתורה הקדושה". מכתבו של הרב הראשי יצחק יוסף ()
  "דברי הבל ואפיקורסות שנאמרו כלפי יסודות אמונתנו בתורה הקדושה". מכתבו של הרב הראשי יצחק יוסף

   

  לפי ה"ג'ואיש כרוניקל", הרב הוסיף ואמר כי "כדי להעריך כראוי את הנושאים המגוונים שעלו לדיון, וכן לאפשר לדוויק להתייחס לעניינים אלה באופן ישיר, חייבים לעשות זאת שלא דרך פרסומים פומביים שהוכחו כמזיקים ופוגעים".

   

  בינתיים ממשיך הרב לכהן בתפקיד רבה של הקהילה הספרדית-פורטוגלית בלונדון, מה שכונה במגזין הבריטי: "שיתוף פעולה הדוק עם הרב הראשי של אנגליה, המעניק לקהילה ולרב הדרכה צמודה".

   

  הרב הראשי יצחק יוסף: "דברי הבל"

  הרב אהרון בסוס, רב הקהילה הספרדית בשכונת גולדרס גרין, הפנה חצים כלפי עמיתו וטען בהצהרה משלו כי השיעור של הרב דוויק הוא "מסולף ומוטעה מתחילתו ועד סופו". הרב בסוס לא חסך במילים קשות ותיאר את דוויק כ"מסוכן" ו"רעיל". עוד כינה אותו "רב המתיימר להשתייך לקהילה האורתודוקסית".

   

  אך הדיון לא נשאר כאמור בתוככי הקהילה היהודית בבריטניה. הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, קרוב משפחתו של הרב דוויק, מיהר אף הוא לגנות את דבריו וטען במכתב שהוציא כי שיעורו של הרב דוויק הוא "דברי הבל ואפיקורסות שנאמרו כלפי יסודות אמונתנו בתורה הקדושה".

   

  הרב הוסיף וציין כי אין ראוי לאדם ללמוד חוכמות שאינן מהתורה אלא רק בדיעבד, וכאלו שאינן מכילות דברי מינות. הוא הוסיף כי "יש להתרחק מעמדות שונות ומשונות, וה' יגדור את פרצות עמו".

   

  סייע בהכנת הכתבה: קובי נחשוני


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים