שתף קטע נבחר

היום שאחרי הכת: "האחיינים שלי בסכנת חיים"

בין ספקולציות על ביום מותו - לחששות מפני העתיד: ביום שאחרי הדיווחים בתקשורת המקסיקנית על מציאת גופתו של שלמה הלברנץ, מנהיג הכת האכזרית "לב טהור" - המשפחות בארץ נעות בין חרדה משני היורשים הפוטנציאליים, הבן וה"מנכ"ל", לתקווה כי הכת אולי תתפרק

 

אוהביו ושונאיו של שלמה הלברנץ עוד לא עיכלו את הבשורה על מותו , אבל כבר מביטים קדימה אל היום שאחרי: בשני הצדדים גוברות ההערכות כי כת "לב טהור" שבראשותו תמשיך להתקיים גם בלעדיו, תחת אחת משתי דמויות הדומיננטיות בה עד היום – נחמן הלברנץ, בנו של המנהיג המנוח, ומאיר יששכר רוזנר, הנחשב ליד ימינו של האב, ל"מנהל" הקהילה ולמוציא לפועל של שיטתו הדתית הסאדיסטית.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

אנשי המרכז לנפגעי כתות עדיין לא קיימו הערכת מצב בעקבות הדיווחים על טביעתו למוות של הלברנץ, בעת טבילה לקראת שבת בנהר במקסיקו - וגם בני משפחותיהם של חברי "לב טהור", המובילים את המאבק במנהיג הכת, שומרים על איפוק וממתינים לזיהוי הגופה ולאישור רשמי על כך מראשי הקהילה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

דיווח: מנהיג כת "לב טהור" טבע למוות במקסיקו

 

בקרב המשפחות נשמעות ספקולציות שונות ולפיהן הרב הלברנץ ביים את היסחפותו במימי הנהר על מנת להימלט מרשויות החוק והרווחה במקסיקו, הדולקות אחריו. כך או כך, הכל מבינים כי הפרסומים האחרונים פתחו חלון הזדמנויות לפירוק "לב טהור", והם מצפים ממדינת ישראל לנצל את המומנטום ולפעול.

 

"שיוציאו משם את הילדים"

אורית כהן, שאחיה וששת ילדיו חברים בכת, אמרה ל-ynet כי אין לה ספק בדבר אמיתות הדיווחים, ולמיטב ידיעתה בשעות הקרובות תזוהה סופית גופתו של הלברנץ. "הבן נחמן ורוזנר הם רשעים ואכזריים הרבה יותר", אמרה. "כשכתות נקלעות למשבר כזה הן רק הולכות ומקצינות, ולכן האחיינים שלי וחבריהם נמצאים עכשיו ממש בסכנת חיים".

 

הנהר שממנו נמשתה הגופה, על פי דיווחי העיתונות במקסיקו (צילום: diariodechiapas.com) (צילום: diariodechiapas.com)
הנהר שממנו נמשתה הגופה, על פי דיווחי העיתונות במקסיקו(צילום: diariodechiapas.com)

 

כהן דורשת שמדינת ישראל תוציא לאלתר משלחת להצלת הילדים, שחלקם הגדול קטינים. "שישלחו פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, ואם צריך אז מצדי שיפעילו גם את המוסד. הרשויות כבר הצליחו לפרק כתות כמו אלו של אליאור חן וגואל רצון, זה לא כזה מסובך להיכנס לשם ולהוציא את הילדים".

 

עוד הוסיפה: "אם המדינה משקיעה בכסף ובמבצעים מיוחדים בשביל אנשים שהם לא יהודים ולא ישראלים, בוודאי שיש לה מחוייבות כלפי חברי 'לב טהור'. עד היום היא הפקירה אותם".

 

במרכז לנפגעי כתות "מקווים שהכל יתפרק"

לעומת זאת, במרכז לנפגעי כתות, שכאמור טרם דן בהתפתחויות האחרונות, אומרים כי מוקדם להעריך מה יעלה בגורל הקהילה. "הכל פתוח, ואף אחד לא יכול לדעת לאן זה ימשיך מכאן", הסבירו. "הכת של דניאל אמבש, למשל, ממשיכה להתקיים גם כשהוא עצמו בכלא, כשהנשים שלו מנהלות אותה ואולי אפילו הוא עצמו.

 

סוף פסוק? שלמה הלברנץ, המנהיג שטבע ()
סוף פסוק? שלמה הלברנץ, המנהיג שטבע

 

"אנחנו יודעים שב'לב טהור' מאיר רוזנר הוא זה שעשה את הדברים הקשים. יש עוד אנשים שיכולים לקחת פיקוד, וגם הבן נחמן יכול להתעשת במהירות. מצד שני, כן יש כאן הזדמנות שהכל שם יתפרק".

 

הלברנץ נולד כארז שלמה אלברנס, בן למשפחה חילונית. בנערותו החל בתהליך של חזרה בתשובה. הוא למד בישיבת "איתרי" בירושלים, ובאמצע שנות ה-80 הקים את ישיבת "לב טהור" בשכונת בית ישראל בעיר. הרב החל לרכז סביבו אוהדים וחסידים וניהל את הישיבה בדרכה של חסידות סאטמר, עם הדגשים בולטים נגד הציונות ומדינת ישראל. לפני כשלושה חודשים הוגדרה "לב טהור" כ"כת פוגענית" בפסיקה של בית משפט לענייני משפחה, שקבע כי בכת נגרמת "פגיעה קשה בנפשם ובגופם של הילדים".

 

בשנת 1990, לאחר שנפתחה נגדו חקירה בחשד לשיתוף פעולה עם גורמים איסלאמיים בעבירות הקשורות לביטחון המדינה, נמלט הלברנץ לארצות הברית עם כמה עשרות מתלמידי ישיבת "לב טהור". הנערים הוברחו מישראל בדרכונים מזויפים, ונגד הלברנץ נפתחה חקירה נוספת בגין חטיפה.

 

כ-150 ילדים בכת

הרב הלברנץ השתקע בעיירה מונסי שבמדינת ניו יורק. כעבור זמן מה קראו רבני מונסי להחרימו ולהיזהר מחטיפת ילדים בעיירה. בשנת 1994 נעצר הלברנץ על ידי האף-בי-איי בחשד לחטיפת הילד שי פימה בן ה-13. בתום משפט ארוך, שבמהלכו נוספו תלונות על החזקת קטינים וחטיפתם בניגוד לרצונם, הוא הורשע ונידון למאסר. בסוף שנות ה-90 הוחלט לגרשו מארצות הברית לישראל, והרב השתקע עם קהילתו בעיירה סנט אגט במחוז קוויבק שבקנדה, שם הוכר כפליט.

 

על פי הערכות, מונים חברי הכת כ-230 נפשות, מהן כ-150 ילדים. בשנת 2013 נמלטו חברי הכת מסנט אגט לעיירה צ'טהאם שבמחוז אונטריו. לפני כשלוש וחצי שנים סיכלו הרשויות הקנדיות ניסיון של הכת להעביר את חסידיה לגוואטמלה, זאת לאחר שבית המשפט בקנדה הוציא צו המחייב להעביר חלק מהילדים למשפחות אומנה, משהוכח כי הם סובלים מהתעללות קשה. גורמי רווחה רשמיים באונטריו ובקוויבק טענו כי יש להם ראיות להתעללות שכוללת מכות, נישואי קטינים וחינוך לא חוקי. חרף מאמצים של הרשויות בקנדה, הצליחה הכת להבריח את רוב חבריה וילדיה לגוואטמלה.

 

משפחות חברי הכת בישראל טענו במשך השנים כי מנהיג הכת, הלברנץ, מתעלל בילדים באלות, בקולבים ובברזלים ונועל אותם במרתפים. בדיון שנערך בוועדה לזכויות הילד לפני כארבע שנים דווח על הכאת קטינים במוטות ברזל, נישואים וגירושים בכפייה, שלילת מזון, מתן תרופות פסיכיאטריות וכליאה ממושכת במרתף; השאת בני זוג ששניהם בני 14, חתונה בין נערה בת 14 לגבר בן 35 ואף מיסוד "זוגיות" של נער בן 16 עם בת 24 – בכפייה.

 

עדויות נוספות שהגיעו לוועדה מספרות על השלטת משמעת בכת באמצעות הסבת כאב, נידויים והחרמות למשך זמן ארוך, שבמהלכו האדם מבודד לגמרי; קנסות כספיים, החלפת תינוקות וילדים בין משפחות בניגוד לרצון ההורים למשך שנים, ניתוק מוחלט מהמשפחה בישראל ועוד.

 

מסע בריחה בין מדינות

רשויות הרווחה בקוויבק קיבלו דיווחים שהילדים קיבלו מלטונין כדי לשלוט בהתנהגותם, וכי מנהיג הכת, שכאמור, על פי דיווחים, טבע אתמול, מחייב את הילדים להינשא בגיל 14. לבקשת ישראל – פשטו הרשויות בגוואטמלה בספטמבר 2016 על החצר ועצרו את ראשי הכת בחשד לעבירות פליליות חמורות נגד קטינים.

 

בהודעה משותפת של משרד החוץ ומשרד הרווחה נמסר אז: "העדויות הנשמעות בעניין המתרחש בתוככי הקהילה מעוררות דאגה רבה. במסגרת הליכים משפטיים המתקיימים כנגד חלק מחברי הקהילה בישראל, נקבע כי הם אינם מהססים להפר חוק וצווים של בית המשפט בצורה בוטה וחמורה". עוד תיארו את העדויות כ"מעוררות חשש לשלומם הפיזי והנפשי של עשרות קטינים ישראלים השוהים כיום בגוואטמלה, תחת חסות הקהילה".

 

לאחר הפשיטה נדדו חברי הכת לכפר אורטוריו, הממוקם כ-50 קילומטר מזרחית לגוואטמלה סיטי, וכאמור לאחרונה עזבו חלקם למקסיקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים