שתף קטע נבחר

אחרי פסיקת בג"ץ: "אישה לא יכולה להבין בהלכה"

בג"ץ קבע כי נשים יוכלו לכהן כמנהלות בתי הדין הרבניים - ובמגזר החרדי זועמים: "מדובר ברבנים, תלמידי חכמים, שצריכים לבוא במגע עם מנהל בתי הדין הרבניים, ולכן לא ראוי שזו תהיה אישה", אומר הרב דב הלברטל. העותרת, עו"ד בתיה כהנא-דרור: "יש פה התכחשות למה שקורה בשטח, וסוג של שמרנות שאין לה מקום"

 

בית המשפט הגבוה לצדק פסק כי נשים יוכלו לכהן בתפקיד מנכ"לית בתי הדין הרבניים – ובמגזר החרדי מדברים על "החלטת פגע וברח". ההחלטה האחרונה של השופט אליקים רובינשטיין שמה קץ למאבק ציבורי ומשפטי ארוך שנים, שכלל מספר עתירות בנושא – האחרונה שבהן משנת 2014.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בג"ץ: אישה תוכל לכהן כמנכ"לית בתי הדין הרבניים

 

אתמול (יום ד') קבעו כאמור השופטים כי מדובר בתפקיד שאינו דתי אלא ניהולי, ולכן אין מניעה הלכתית למנות אישה. הם אף נזפו: "היעדר הייצוג ההולם במערכת בתי הדין בולט עד מאוד זה מכבר". העותרת – עו"ד בתיה כהנא-דרור, מנכ"לית ארגון "מבוי סתום", שמבקשת להתמודד על התפקיד לאחר שנים של ייצוג בין כותלי בית הדין הרבני, מאמינה שתוכל להיבחר, על אף שמדובר, בסופו של דבר, במינוי של הרב הראשי והשר לשירותי דת (דוד אזולאי, איש ש"ס).

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"אני עומדת בקריטריונים", היא אומרת בראיון לאולפן ynet. "במצב שבו 50% מהמתדיינים הן נשים, ראוי שייעשה מאמץ מיוחד למצוא אישה שתתאים לקריטריונים שבג"ץ עיצב בפסק הדין הזה".

 

 

"זה לא צנוע"

מי שסבור כי נעשה עוול בפסיקת בית המשפט, הוא הרב דב הלברטל, מומחה למשפט עברי ולשעבר ראש לשכת הרב הראשי לישראל. "בית המשפט פעל באופן לא מוסרי וגם לא משפטי", הוא קובע. "הדיינים הם במעמד בית משפט עליון או בית משפט מחוזי, ובאים שופטי בג"ץ ונותנים הוראות לשופטים או לדיינים באותו מעמד".

 

למה בעיניך אישה לא יכולה להתמנות לתפקיד ניהולי?

 

"יש פה שני עניינים. ראשית, כשמערכת בתי הדין שהיא אוטונומית קובעת שהיא לא רוצה אישה, בית המשפט לא יכול להתערב. דבר שני, יש עניין של צניעות. מדובר ברבנים, תלמידי חכמים, דיינים, שצריכים לבוא במגע עם מנהל בתי הדין הרבניים, ולכן לא ראוי שזו תהיה אישה".

 

עו"ד כהנא-דרור סבורה שמדובר בטיעון דמגוגי להכעיס: "מעל 15 שנים שאני מופיעה לפחות 3 פעמים בשבוע מול דיינים", היא אומרת. "לא ייתכן שבית הדין יאחוז בחבל בשתי קצותיו: מצד אחד, כמוסד של המדינה עם מונופול על כל הנישואים והגירושים, ומצד שני, לא יקבל ערכים דמוקרטיים וליברליים של שיוויון ושל העדפת נשים".

 

אתה לא חושב שאישה יכולה להיות מנהלת טובה?

 

הרב הלברטל: "היא יכולה להיות מצויינת, אבל כמו שיש מושג של רשם, שנמצא במעמד בכיר כמו לפחות שופט בית משפט שלום – כך מנהל בתי דין רבניים זה לא פקיד. הוא שולח דיינים הביתה, ממנה, מסדר הרכבים, זה צריך להיות מישהו שהוא במעמד מקביל לדיינים".

 

אישה לא יכולה להיות במעמד מקביל?

 

"היא לא יכולה להיות מבינה בהלכה".

 

כהנא-דרור בתגובה: "אישה טוענת יום-יום בענייני הלכה. אתם מתכחשים לזה, אבל זאת המציאות היום. הדיינים פוסקים בהתאם לטענות שלנו. יש פה התכחשות למה שקורה בשטח, וסוג של שמרנות שאין לה מקום".

 

היום בוועדה למינוי דיינים יושבות נשים. זה בסדר?

 

הרב הלברטל: "זה המדינה כפתה על מערכת בתי הדין, ואני אומר לך: ריד מיי ליפס. לא תהיה דיינית ולא תהיה רבנית. היהדות האורתודוכסית תעמוד על רגליה האחוריות, וה פשוט לא יקרה".

פורסם לראשונה 18/08/2017 16:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד בתיה כהנא-דרור והרב דב הלברטל
מומלצים