שתף קטע נבחר

בג"ץ הגיוס: לומדי התורה הם "כיפת הברזל" הרוחנית

"אתם צריכים להבין שאת לימוד התורה אף אחד לא יצליח לעקור פה. החלטת בג״ץ לא תשפיע על השורה התחתונה: שורת הספסלים המאויישים בבית מדרש. אלפי האברכים שתורתם באמת אומנותם, הם חלק מחוסנה של המדינה". עמירן דביר, אושייה חרדית, מבקש שתבינו את לומדי התורה

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

אקדים ואומר שעל אף שלמדתי בישיבות שחורות (סלבודקא, פוניבז׳ ועטרת ישראל), בחרתי לאחר נישואיי להתגייס לצה״ל - בשירות מקוצר, אבל במילואים רגילים, בלי הנחות. כנראה שעמוק פנימה אני גם ציוני. וזכורה לי ההרגשה שהסברתי לבני משפחתי ולחבריי דאז, שאני לא רואה את עצמי לא עושה צבא. זה פשוט היה ברור לי.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

גם בני בכורי הוא קצין בצה״ל, אבל כמי שגדל בציבור החרדי וגאה להשתייך לאחד מגווניו (הבהירים), אני יכול להגיד בוודאות שהחלטת בג"ץ מאמש (יום ד') בעניין גיוס בחורי הישיבות - לא תוכל לפגוע בדי-אן-איי החזק של רוב הציבור הזה, שהוא לימוד התורה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בל נטעה. אסור לצאת נגדה. הנזק שעלול להתהוות מהתנגדות להחלטה חוקית גדול עשרת מונים מההחלטה עצמה. אבל מי שמכיר את הציבור יודע שתקציבים עולים ויורדים, נעלמים וחוזרים - ועולם התורה כמנהגו נוהג. מה שמשתנה בסופו של דבר זה רק כמה ראשי הישיבות (ושלוחֵיהם) יצטרכו לכתת רגליים מנדיב אחד למשנהו.

 

ככל שיקשו עליהם - כך הם יתבצרו

בל תטעו: הסיבה היחידה שמכל שבעים האומות נשארנו רק אנחנו חזקים ובלתי שבירים כסלע איתן - היא לימוד התורה. כמובן שעם ישראל צריך גם אנשים שעובדים, משלמים מיסים כחוק ודואגים לגשמיות של עם ישראל. כמובן שעם ישראל חייב צבא חזק, שבלעדיו הוא לא יוכל להתקיים.  

 

 

לפני כמה שנים עשיתי שבת במכינה הקדם-צבאית "עלי" שבה למד בני. היה לי זה המפגש הראשון מקרוב עם מפעל המכינות הקדם-צבאיות, שבסופו כיניתי את המקום ביני לביני כ"ישיבה קדושה עלי". לאחר שיחה של ראש הישיבה, הרב אלי סדן, שאלתי אותו: ״למה מפריע לכם שיש קבוצה חשובה של כמה אלפי לומדי תורה, שכל חייהם תורה? אתה לא חושב שעם ישראל זקוק גם לזה?"

 

הרב הביט בי ושתק שתיקה ארוכה, ואז אמר: ״אנחנו נרצה שקבוצה זו תישאר ותלמד מבוקר עד ליל, ומבינים את חשיבותה, אבל אנחנו דורשים שאותה קבוצה תתפלל עלינו. על אלה שבחרו להתגייס ולשמור על עם ישראל כדי שאותה קבוצה תוכל להמשיך וללמוד. שילמדו להצלחת החיילים, שיגידו 'מי שברך' לחיילי צה״ל, ושבכל ישיבה זה יקרה".

 

התשובה הזו מילאה אותי שִמחה. זו שמחה אוטופית שבה עם ישראל מחולק לשבטים - שבט אחד שומר עלינו בצורה פיזית וגשמית, שבט אחר שומר עלינו בצורה רוחנית, והשבט השלישי משלב את שניהם. וכל שבט אוהב את השני ומתפלל להצלחתו.

 

זה עדיין לא קורה, אבל זה הכיוון שיש לשאוף אליו. כל מי שמכיר את עולם התורה יודע שככל שיקשו על בחורי הישיבות ויציבו להם מכשולים, כן הם יקשו עורף ויתבצרו בבית המדרש, תרתי משמע. פיזית ונפשית.

 

"הסכנות הרוחניות" אורבות בבטלה

אתם צריכים להבין שאת לימוד התורה אף אחד לא יצליח לעקור פה. להקשות - אולי כן, להכביד גם, אבל לא לעקור. החלטת בג״ץ לא תשפיע על השורה התחתונה: שורת הספסלים המאויישים בבית מדרש.

 

באותה נשימה חשוב לומר: בחור שסתם רשום בישיבה ולא עושה כלום, ייתן על זה את הדין, כי הוא בגדר מזיק ברשות הרבים של ממש. בגללו ובגלל שכמותו נטפלים גם ללומדי התורה. אם כל בחור שלא לומד יקפיד להתגייס (גם בצבא יש היום מבחר של מסגרות חרדיות איכותיות) או לצאת לשירות הלאומי, אני בטוח שהעליהום על הציבור החרדי יקטן משמעותית.

 

אל מול הטענות מתוך הבית-פנימה שגיוס מאיים על הרוחניות של הבחור החרדי, ולכן עדיף להתבטל ובלבד שלא להתגייס – אני יכול להעיד על עצמי. נער הייתי וכשלא למדתי, תמיד הצטרפו אלי מספר בחורים שוויתרו על "סדר שלישי" בשביל לעשות את מדרחוב בן יהודה הלוך חזור. "הסכנות הרוחניות" אורבות בבטלה.

 

תנו לנו את החלקה הזו

אותם בחורים שלא מוצאים עצמם בישיבות, עושים שם לכלל הציבור החרדי כאילו הישיבה היא סוג של "עיר מקלט" לכל חרדי שרוצה להתחמק משירות צבאי. מי שרוצה לראות את האמת מוזמן להיכנס באחת בלילה לאחת הישיבות.

 

אני נקלעתי פעם לישיבת "חברון" - מהחשובות והגדולות היום - שבה לומדים כ-1,400 בחורים. הרבה אחרי חצות ראיתי מאות בחורים יושבים ועוסקים בתורה, בית מדרש שקק חיים ובליל קולות שכאילו אומרים ״את התורה הזאת אף אחד לא יצליח לעקור. אם היוונים, העמלקים והמדיניים לא הצליחו - גם אחרים לא יצליחו״.

 

הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות בישראל יבינו שאלפי הבחורים והאברכים שתורתם באמת אומנותם - שלא יודעים כלום חוץ לללמוד תורה - הם חלק מחוסנה של המדינה הזו. תנו לנו את החלקה הזו בהבנה וברצון, לא בגלל כפייה של הסכמים פוליטיים או לחצים כאלה ואחרים. תנו מהלב. נסו להבין שזאת ״כיפת הברזל״ הרוחנית, המחוברת ישירות למקבל ההחלטות האמיתי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים