שתף קטע נבחר

המפגינים החרדים: "אנחנו מקבלים יחס אחר מהמשטרה"

טענות על אלימות קשה ולא מידתית, על אפליה בכמות הכוחות המופנים להפגנות החרדים לעומת הפגנות אחרות ועל השימוש בשוטרות לפינוי בחורי ישיבות. אברהם מנקס, איש הפלג הליטאי-ירושלמי שהפגין ואף נעצר - מוחה: "מתייחסים אלינו באופן שונה בוודאות מוחלטת". המשטרה בתגובה: "הטפה תמוהה על פגיעה ברגשותיהם של מי שבוחרים להפר את החוק באופן בוטה"

 

ההפגנות, חסימות הכבישים וגם האלות והזינזאנות תפסו את הרב אברהם מנקס באופן האישי ביותר, עם מעצר למשך 25 שעות. הרב מנקס, איש הפלג הליטאי-ירושלמי, מגנה את הקריאות הקשות שהופנו כלפי כוחות הביטחון, אך דורש לקבל עם חבריו יחס זהה לזה שמקבלים מפגינים ממגזרים אחרים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"אתמול נעצרו 48 מפגינים", הוא אומר בראיון לאולפן ynet. "אולי תגידו לי אתם, בהפגנות הנכים כולן בחצי שנה האחרונה, כמה נעצרו? כאשר החרדים יורדים לכביש, מגיעות ניידות משטרה ופרשים. ראיתם פרשים בהפגנה לא חרדית? לא!"

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרב מנקס - דובר "הוועד להצלת עולם התורה" - אומר כי ההפגנות נגד חוק הגיוס ופסיקת בג"ץ מקבלות יחס לא מידתי, כדבריו: "מתייחסים אלינו באופן שונה מאשר למגזרים אחרים בוודאות מוחלטת, אין בזה שום ספק. זה מובא במסמכים, במעצרים, מכת"זיות, אלימות ואף שליפת אקדח אתמול".

 

"היד קלה על ההדק"

מאחורי ההפגנות המשבשות את חייהם של רבבות ישראלים, עומד הפלג הליטאי-הירושלמי, קבוצה קטנה יחסית - אבל מתוך המיינסטרים החרדי. הם לא מיוצגים בכנסת, אבל מחזיקים בכוח ציבורי הבא לידי ביטוי ברחובות ובכבישים, במחאה על מה שהם מכנים "חוק שמטרתו להחליש את כוח התורה ולחתוך בישיבות".

 

"כמו שלא שולחים גברים לפנות הפגנות של נשים - כך ששוטרות וחיילות לא יפנו את ההפגנות שלנו" ()
"כמו שלא שולחים גברים לפנות הפגנות של נשים - כך ששוטרות וחיילות לא יפנו את ההפגנות שלנו"

 

הרב מנקס מגנה את הקריאות "נאצים" שהשמיעו מפגינים כלפי כוחות הביטחון – "זה נורא ואיום, ולא ראוי שיהיה", אך טוען כי מי שהופך את ההפגנות לאלימות הם אותם כוחות ממש: "אנחנו יושבים על הכביש, וזה יכול להיגמר בזה. אך השוטרים מגיעים וברוב מוחץ של הפעמים הם נוקטים באלימות קשה מאוד, ויש תיעוד".

 

ראינו שהשוטרים מתנהגים באורך רוח בהפגנות הנכים. האם אתה מרגיש שהמשטרה במקרה שלכם עם יד קלה על ההדק?

 

"קודם כל, שלפו כבר אקדח, אבל כן, לחלוטין... ברמת העיקרון הייתי מצפה שכמו ששוטרים לא מפנים הפגנות של נשים, כך גם שוטרות וחיילות לא יפנו את ההפגנות שלנו. זה פוגע ברגשותינו לא פחות".

 

המשטרה בתגובה: הטפה תמוהה

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בטענות מופרכות המעידות על אלימות המפגינים ולא על מי שבאים לשמור על הסדר הציבורי ולהגן על אזרחים נורמטיביים. כאשר מדובר בהפגנה אלימה, משטרת ישראל מפעילה אמצעים לפיזור הפרות סדר ללא כל קשר לשיוך מגזרי, נושא ההפגנה או הרכב המפגינים. בפועל, רוב ההפגנות אינן אלימות ולכן אין כלל צורך בפרשים או אמצעים אחרים לפיזורן.

 

"תמוהה עוד יותר ההטפה על פגיעה ברגשותיהם של מי שבוחרים להפר את החוק באופן בוטה מבלי להתחשב כלל בשיבוש החיים כלל הציבור פעם אחר פעם.

 

"במשטרת ישראל משרתים ופועלים שוטרים ושוטרות המבצעים את תפקידם ללא קשר לשיוכם המגזרי, כראוי למדינה דמוקרטית מתוקנת בשנת 2017. מי שהדבר לא נאה בעיניו ופוגע ברגשותיו, ראוי שקודם כל יעשה הכול על מנת להימנע ממעשי עבריינות וממעצר ולא יחתור תחת החוק פעם אחר פעם. משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם בישראל, אולם לא תאפשר התפרעויות אלימות, חסימות צירים, תקיפות שוטרים וכל מעשה פסול אחר שעומד בניגוד לחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים