שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בחירת הדמויות על השטרות החדשים הייתה פזיזה

  דו"ח מבקר המדינה על בנק ישראל קובע כי לא נבחנו כראוי חלופות זולות יותר להדפסת סדרת השטרות החדשים בעלות של 320 מיליון שקל, ולא קיים נוהל מסודר בנוגע לשמירת הסודיות בתחום המטבע. עוד קובע המבקר כי בחירת הדמויות על השטרות, שעוררה פולמוס ציבורי רב, נעשתה ללא דיון מעמיק

  כמה כסף עולה לייצר כסף? משנת 1997 מתקשר בנק ישראל עם ספק אחד לצורך הדפסת השטרות, בלא כל מכרז, מציאות שייתכן ומנעה חיסכון של מיליוני שקלים למדינה, כך קובע מבקר המדינה

   

  שטרות חדשים של 20 ו-100 שקל יופצו בסוף נובמבר

  דרעי נגד השטרות החדשים: "איפה המזרחי?"

  מכורים לכסף: פרויקט המזומנים של ynet

   

  על פי דו"ח המבקר, חתם בנק ישראל עם אותו ספק על ייצור סדרת השטרות החדשה (אותה החל הבנק להפיץ לפני כשנתיים) בעלות של 320 מיליון שקל, מבלי שנבחנו כראוי חלופות זולות יותר.

  המשוררת רחל על השטר החדש ()
  המשוררת רחל על השטר החדש

  עוד קובע המבקר כי על אף החשיבות שבנק ישראל רואה בנושא שמירת הסודיות, אין בבנק נוהל מסודר וברור בעניין שמירת הסודיות בתחום המטבע, אשר מפרט איזה מידע אסור בפרסום וכיצד על הבנק לפעול במקרה שמידע זה דולף. במציאות, נושא הסודיות מוגדר בהסכם שבין מחלקת המטבע לבין מדפיס השטרות בלבד.

   

  הפרק המלא בדו"ח המבקר

   

  עוד כתבות בדו"ח מבקר המדינה:

  המלחמה בזיהום האוויר: ההחלטות נשארו על הנייר, הנזק - 16 מיליארד שקלים בשנה

  האוצר לא בלם את המשבר - מאות אלפים נותרו בלי ביטוח סיעודי

  שוק הגז הביתי: עדיין נשלט על ידי ספקים גדולים והמחירים גבוהים

  ענף הנדל"ן: הון שחור מציף את השוק ולא מטופל

  עושים עלינו סיבוב: המיליארדים שהמדינה הפסידה על מכירת תנובה

  מבקר המדינה: כשל בניהול נכסי הנדל"ן של דואר ישראל

  דו"ח מבקר המדינה: כל תחלואי הרב-קו

  חגיגת מינויים וחריגות שכר בתעשייה הביטחונית ברפאל

   

  "על בנק ישראל לבצע פעולות מבעוד מועד על מנת להבטיח את הפצתם הסדירה של השטרות וכן לגבש נוהל מפורט וברור בעניין שמירת הסודיות בנוגע לפעילות מחלקת המטבע בכלל ולתהליך ייצור השטרות בפרט", נכתב בדו"ח.

  פרופ' לאה גולדברג על שטר המאה שקלים החדש ()
  פרופ' לאה גולדברג על שטר המאה שקלים החדש

  "זיופי מטבעות עשויים לשמש לצורך מימון טרור"

  המבקר בחן גם את תחום זיופי המטבע וקבע כי אין במשטרה גורם ייעודי אכיפתי אשר לרשותו הכלים, הידע והמשאבים הנדרשים להתמודדות עם תופעת זיופי מטבע, אף שלתופעה זו יש פוטנציאל לערעור היציבות הכלכלית והיא גם עלולה לשמש לצורך מימון פעולות טרור.

   

  "מעבר לנזק הכלכלי, זיוף מטבע הוא גם פגיעה חמורה בציבור, באמונו במטבע וכן פגיעה במוניטין הלאומי. קיימת אפוא חשיבות חברתית מהמעלה הראשונה לצמצום תופעת זיופי מטבע, ולכן על המשטרה לפעול להקמת מערך ייעודי לטיפול בתופעה זו ולהמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם בנק ישראל בהתמודדות עם התופעה", כותב המבקר. "ככל שיגברו האכיפה וההרתעה, כך יקטן התמריץ של גורמים עברייניים לפעול בתחום זה".

   

  * עריך - הערך הנקוב המצוין על גבי השטר

   

  הדוח על בנק ישראל כולל גם פרק העוסק בבחירת הדמויות שיופיעו על גבי השטרות החדשים, נושא טעון במיוחד שעורר פולמוס רב.

   

  "מעיון בפרוטוקולים של ועדת טירקל (שמונתה לגיבוש השטרות החדשים) עולה כי לאחר דיונים רבים הגיעה הוועדה להסכמה שאנשי רוח יחליפו את המדינאים על גבי השטרות. אחד מחברי הוועדה הציע את שמות ארבעת המשוררים שלדעתו דיוקניהם צריכים להופיע על השטרות, והצעתו התקבלה ללא דיון מעמיק בחלופות אחרות", קובע המבקר.

   

  "עוד עולה כי לא נעשתה פנייה לציבור על מנת לשתפו בתהליך ולאפשר לו להציע רעיונות לדמויות שלדעתו ראוי שיופיעו על גבי השטרות".

   

  נציין כי דו"ח המבקר על בנק ישראל כולל עוד פרקים נוספים אך בעקבות לחץ גדול שהפעיל הבנק המרכזי, הם נותרו חסויים לציבור.

   

  תגובת בנק ישראל: "בנק ישראל מברך על בדיקת מבקר המדינה את פעילות מחלקת המטבע בבנק ישראל ועל פרסום דוח הביקורת בנושא והחל בלימוד ויישום ממצאי הדו"ח. בנק ישראל מנהל באופן מתמיד את הסיכונים בתחום המטבע תוך היכרות עמוקה וקשרים מקצועיים עם הגופים הרלבנטיים בתחום. התקשרות בנק ישראל עם יצרנים שונים בתחום השטרות נעשית בהתאם להוראות החוק, בהתחשב במצבה הגיאו-פוליטי הרגיש של מדינת ישראל והסיכון מפני ניסיונות זיוף על ידי ארגונים העוינים את ישראל. מדובר בתחום מקצועי ייחודי בו פועלים ספקים בודדים בעלי הידע והאיכות הנדרשת. מטבע הדברים ומפאת רגישותו הביטחונית של הנושא, הדיון בו אינו יכול להתקיים באמצעי התקשורת. אשר לטיפולה של משטרת ישראל במזויפים, בנק ישראל רואה בחומרה רבה את התופעה של זיוף שטרות, אולם יש לזכור שהמשטרה היא הגוף האמון והמוסמך לטיפול בעבירות כאמור. בנק ישראל מעריך את שיתוף הפעולה המקצועי עם משטרת ישראל ואת פעילותה נגד זייפני מטבע – הבנק ימשיך להעמיד לרשות המשטרה את כל הידע והכלים הנדרשים המצויים אצלו לטיפול בתופעה. מחלקת המטבע בבנק ישראל עשתה ותמשיך לעשות כל שביכולה על מנת להבטיח אספקה רציפה של שטרי כסף מהמתקדמים והבטוחים בעולם למשק הישראלי".

   

  האזינו: החקיין של דרעי שמתח את נגידת בנק ישראל 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרופ' לאה גולדברג על השטר החדש
  מומלצים