שתף קטע נבחר

הקרב על השירות המשותף: "זו מלחמת שליטה"

"אני נלחם על הזכות של תלמידותיי ותלמידיי לשרת בצה"ל", אומר הרב אהד טהרלב, אבל אלינור דוידוב משדולת הנשים טוענת מנגד: "חיילות עוברות השפלות על צניעות, על זה שאסור להן ללכת עם חולצה לבנה או עם טייץ כי יראו להן את קו המפשעה". בשדה הקרב הזה אין מנצחים

 

מצד אחד, הרבנים הטוענים לפגיעה בזכויותיהם של חיילים דתיים. מצד שני, ארגוני הנשים הטוענות לפגיעה בזכויותיהן של חיילות. ובתווך – פקודת השירות המשותף, אולי הקוץ הכואב ביותר שתקע לעצמו הרמטכ"ל. אבל המאבק מתקרב, כך נראה, לנקודת הכרעה לאחר פגישותיו אתמול (יום ג') עם ארגוני הנשים והפורום הרפורמי לדת ומדינה – ועם הרבנים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הרב אוהד טהרלב, ראש מדרשת "אור תורה" לינדנבאום וחבר ארגון "בית הלל" עוסק זה כבר כשני עשורים בגיוס צעירות דתיות לצבא, והוא יוצא נגד מה שהוא מכנה "שחיקת הפקודות בצה"ל". לדבריו, "כל מה שהיה מקובל שיהיה נפרד, זה ה-א'-ב': מגורים נפרדים, למשל. זה לא קשור לבנים ובנות דתיים דווקא. פקודת השיתוף יצרה בעצם אווירה שאומרת: שקודם כל משתפים, ואם לא, מי שרוצה, נפריד".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

לדבריו הרב טהרלב, המצב כיום איננו מתחשב בחיילים בעלי אמונות ועקרונות דתיים. "בבה"ד 1 היום המגורים לא נפרדים לגמרי, יש קומה כזאת וקומה כזאת, ויש אפילו קומה מחולקת לשניים", הוא אומר. "כשנמצאים במסגרת צבאית, יש הפרדות מינימליות שצריכות להתקיים. זה לא בא רק לידי ביטוי בבניין, זה בא לידי ביטוי גם ביחידות מילואים בשטח. לא באנו בבקשות גדולות לשנות את הפקודה מן הקצה אל הקצה, באנו בבקשות לחזק את הפקודה שהייתה קיימת".

 

"חיילות מושפלות על צניעות"

אלינור דוידוב, מנהלת תחום הדרת נשים בשדולת הנשים בישראל, שנכחה בפגישה עם הרמטכ"ל בשל מה שהיא מכנה – "הדרת נשים", טוענת כי "בסופו של דבר, יש פה מאבק על שליטה, כי יש כאן מוסד מאוד מרכזי בחברה הישראלית. האם אתם מכירים איזשהו מוסד בחברה הישראלית שיש בו תקנון או חוק מינהלי שמסדיר הפרדה בין נשים לגברים או מסדיר את העבודה המשותפת?"

 

"בצבא העם צריך לתת אופציה לכולם לשרת" ()
"בצבא העם צריך לתת אופציה לכולם לשרת"

 

דוידוב טוענת כי לשדולת הנשים הגיעו עשרות תלונות של חיילות בהווה ובעבר "שעברו השפלות על צניעות, על זה שאסור להן ללכת עם חולצה לבנה, עם טרנינג לבן, עם מכנסיים לבנים, אסור להן ללכת עם טייץ כי יראו להן את קו המפשעה, זה נקרא הטרדה מינית. בהפוך על הפוך. אז אם אנחנו מגיעים למצב שבו בתוך הצבא שלנו יש התייחסות לאישה כאל גוף ותו לא, אז אנחנו במצב בעייתי".

 

הרב טהרלב טוען כי הוא נלחם "על הזכות של תלמידותיי ותלמידיי לשרת בצה"ל", כדבריו. "בצבא העם צריך לתת אופציה לכולם לשרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים