שתף קטע נבחר

בלי ברכות, עם הרבה תשואות: מסיבת חנוכה בגן של סבא דונלד

פחות מיממה לאחר "הצהרת טראמפ" נערך טקס הדלקת נרות חנוכה המסורתי. הנשיא הסביר על מהות החג, הזכיר כמובן את ירושלים, וכול הזמן הזה עמדו בצד נכדיו היהודים והמתינו לתורם להדליק את החנוכייה, בטקס שלא היה מבייש שום גן חרדי במדינת ישראל: בלי ברכות לבטלה - אבל עם ברכות אלטרנטיביות

 

בתוך ההתרחשות המרכזית השבוע, עם הצהרת טראמפ – התקיימה למחרת (אור ליום ו', שעון ישראל) מסיבת החנוכה המסורתית הנערכת, ובכן, לפני החנוכה בבית הלבן (בחדר המזרחי, אם התעניינתם), וכוללת הדלקת נרות מוקדמת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

ראשי הקהילות היהודיות שנכחו באירוע לא יכלו להסתיר את התרגשותם נוכח ההכרה של הנשיא בירושלים כבירת ישראל, והנשיא עצמו תרם נאום יהודי נלהב, המסביר את מהות החג בימים ההם – בזמן הזה, לאור ההכרה בירושלים, כמובן.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 • "הוציאה ותישרף": תולדות השליטה הגברית בגוף האישה / פרופ' רוחמה וייס

  ברחוב החרדי לא מתרגשים: "הצהרה נבובה וריקה מתוכן"

   

  "אני יודע כעובדה שיש הרבה אנשים שמחים בחדר הזה בגלל ירושלים", פתח ואמר טראמפ לנוכחים. "אנחנו מאחלים לכם חנוכה שמח, והפעם הוא יהיה שמח במיוחד". באירוע בבית הלבן השתתפו גם בתו של טראמפ, איוונקה (יעל, בשבילכם), שהתגיירה בגיור אורתודוכסי ומקיימת אורח חיים דתי-הלכתי, חתנו ג'ראד קושנר הנחשב ליד ימינו ולאחד האנשים המקורבים אליו ביותר ושלושת ילדיהם. "אני מאושר שהנכדים היפהפיים שלי הצטרפו אלינו - ארבלה, יוסף ותאודור - כשאנחנו חוגגים ביחד אתכם מסורת קדושה שהם חוגגים מדי שנה בבתיהם", אמר טראמפ.  

   

   

  וכול הזמן הזה עמדו בצד נכדיו היהודים של נשיא ארה"ב, והמתינו לתורם להדליק את החנוכייה, בטקס שלא היה מבייש שום גן חרדי במדינת ישראל. כך, למשל, נוכח הקדמת החגיגות ובניגוד לטקסים שנוהלו שם בשנים קודמות, דאג הרב מאיר סולובייצ'ק, מהבולטים שברבני ארה"ב בזרם האורתודוכסיה המודרנית, לנהל טקס על פי כל דקדוק הלכתי: בלי ברכות-לבטלה טרם זמנן, אבל עם הרבה ציונות, יהדות וירושלים, שבסופו הדליקו הנכדים את הנר הראשון. אם תרצו, מסיבת חנוכה משודרגת בגן של סבא דונלד.

   

  כשהנשיא סיפר על נס פך השמן

  הרבה תשואות היו שם בזמן נאומו של הנשיא. "אני חושב על כל האהבה שקיימת כעת בישראל בנוגע לירושלים", אמר טראמפ. "כיום האומה שלנו בטוחה יותר והעולם מלא בתקווה בגלל העם היהודי, בגלל מדינת ישראל והאמונה הבוערת בליבותיהם".

   

   (צילום: white house) (צילום: white house)
  (צילום: white house)

   

  טראמפ אף סיפר לנוכחים את סיפור ניצחון המכבים ואת נס פך השמן שהספיק לשמונה ימים: "נס חנוכה הוא נס ישראל. אף כוח מעולם לא מחץ את הרוח שלכם ואף כוח רשע לא הכחיד את אמונתכם. זו הסיבה שבגללה העם היהודי ממשיך להאיר לכל האומות... חנוכה הוא הזמן של משפחות יהודיות ברחבי העולם לחגוג את נסי העבר ואת הבטחות העתיד. אנחנו גאים לעמוד לצד עם ישראל ולחדש את הברית המתמשכת שלנו".

   

  הנשיא ציין כי בחדר עומדות שתי חנוכיות: "החנוכייה שמשמאלי הודלקה כל שנה מאז ראשית ההיסטוריה של האומה שלנו. היא הגיעה מהקהילה היהודית הראשונה בארה"ב, שחבריה הגיעו במקור לארץ הזו בשנת 1650. זה מזמן. זה הסמל להיסטוריה של היהודים בארה"ב ולבית שמצאו כאן". הוא הוסיף כי בחדר נמצאת גם חנוכייה מתקופת השואה שנמצאה בדרום-פולין: "היא תישאר לא דלוקה לזכר אותה שעה חשוכה, כך שלעולמי עד לא נשכח".

   

   (צילום: white house) (צילום: white house)
  (צילום: white house)

   

  טראמפ זכה למחיאות כפיים סוערות וקריאות עידוד מהקהל, שכלל את סגן הנשיא מייק פנס, מזכיר האוצר סטיבן מנוצ'ין, ניצולת השואה לואיז לורנס-ישראלס והרב האורתודוכסי מאיר סולובייצ'יק שכאמור ניהל את החלק היהודי של האירוע. טראמפ, אגב, התקשה להגות את שמו של סולובייצ'יק – נינו של הרב יוסף דב הלוי סולובייצ'ק, מי שהיה מנהיגה הבולט של האורתודוכסיה המודרנית בארה"ב. "הוא כל כך שמח ממה שקרה אתמול, שלא אכפת לו אם אני אומר את שמו באופן מדויק", טראמפ התבדח.

   

  שתי ברכות - אך לא לחנוכה

  מיד לאחר הטקס החליף טראמפ את תמונת הקאבר בחשבון הטוויטר שלו, בתמונת טקס הדלקת החנוכייה המוקדם, ובה בתו, חתנו, נכדיו והרב סולובייצ'ק, שהחליף את ברכות החנוכה המסורתיות בשתי ברכות אחרות ומשמעותיות. "בגלל שעדיין לא חנוכה, הברכות שצריכות להיאמר על החנוכייה לא ייאמרו", הסביר, "אך ישנן שתי ברכות שאנחנו יכולים להגיד לפני שנכדיו של הנשיא ידליקו את החנוכייה היפהפייה הזו, שמייצגת כל כך הרבה מההיסטוריה היהודית וההיסטוריה היהודית-אמריקנית".

   

   (צילום: white house) (צילום: white house)
  (צילום: white house)

   

  הרב בירך את ברכת "אשר נתן מכבודו לבשר ודם" הנאמרת בנוכחות ראשי מדינות, ולאחריה את ברכת "שהחיינו": "בפעם הראשונה מאז היווסדה של מדינת ישראל, נשיא אמריקני הצהיר באומץ את מה שאנחנו טוענים תמיד: שירושלים היא בירת ישראל", הסביר, והקהל בירך עמו בקול רם את הברכה, אף שלא בשם ובמלכות, כדי שלא לעבור על ההלכה.

   

  "חנוכה הוא מצד אחד סיפור יהודי של נס שקרה לפני למעלה מאלפיים שנה בירושלים, שאליה התייחס הנשיא בנאומו המרשים אמש כבירה שייסד העם היהודי לפני אלפי שנים", אמר הרב במהלך הטקס, "אך חנוכה גם מאמץ רעיון אמריקני. אם תלכו לירושלים תראו שבניגוד לרוב הקהילות היהודיות בעולם, המדליקות את החנוכיות בבתיהן – בישראל החנוכיות מודלקות כפי שנעשה במקור: מחוץ לבית. לא בתוכו. ומה שזה מייצג הוא בו זמנית רעיון יהודי אך גם רעיון אמריקני: כאשר אנשים עם אמונה עוזבים את בתיהם ויוצאים לעולם, למרחב הציבורי, הם לוקחים את האמונה שלהם איתם. הם לא משאירים אותה מאחורי הדלת.

   

  "ומה שהערב הזה מסמל הוא שכיהודים אמריקנים אנחנו לא רק יכולים לקחת את האמונות שלנו איתנו החוצה, לחברה ולעולם – אנו גם יכולים לקחת אותן מהבתים שלנו לבתים שלכם. לביתו של נשיא ארה"ב; ביתו של העם האמריקני".

   

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   

  קבלת הפנים המסורתית לקראת חנוכה נערכת בבית הלבן מדי שנה מאז שנת 2001, כמסורת שהחל הנשיא ג'ורג' בוש הבן, בהשתתפות ראשי קהילות יהודיות מזרמים שונים, פוליטיקאים יהודים, אישים וראשי ישיבות. כמדי שנה עבר המטבח בבית הלבן הכשרה והאוכל שהוגש השנה היה כשר למהדרין.

   

  הרב סולובייצ'ק עם טראמפ. "שהחיינו" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  הרב סולובייצ'ק עם טראמפ. "שהחיינו"(צילום: MCT)


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים