שתף קטע נבחר

סילבסטר והיהודים: אנטישמי צמא דם?

"אם במקום 'סילבסטר' היו קוראים לחג הזה 'היטלר', היית חוגג אותו?" כך מסתיימת מודעה שצצה כל שנה, ערב הסילבסטר. בספרייה הלאומית יצאו לבדוק מי באמת היה אותו "קדוש" נוצרי - ועד כמה הכירה אותו היהדות

 

כמדי שנה, לקראת השנה האזרחית החדשה, מופיעה מודעה מבהילה על קירות ישראל הווירטואליים. כיאה למודעה בסגנון פשקווילי, מחבריה לא מתחבאים מאחורי טיעונים מפולפלים - ופונים לחוגגים העתידיים של הסילבסטר כדי לספר על חקירה קטנה שביצעו ("פתחנו בשבילך ספרי היסטוריה").

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

על המוקד: החג הנקרא בפי העם "סילבסטר", ושואב את שמו מדמותו ההיסטורית של "אפיפיור נוצרי שרצח בעינויים קשים אלפי יהודים". המודעה הקצרה מסתיימת בשאלה: "אם במקום 'סילבסטר' היו קוראים לחג הזה 'היטלר', היית חוגג אותו?"

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

מתכונים מאושוויץ, סידור על נייר נאצי: החפצים היקרים של ניצולי השואה 

 

רוב המידע שלנו על סילבסטר הראשון מתבסס על ההיסטוריוגרפיה של הכנסייה הקתולית. ידוע שהוא נולד במאה השלישית לספירה, ובשנת 314 מונה לבישוף רומא, בין המשרות החשובות ביותר בכנסייה, וזו שתיהפך בהמשך לאפיפיורות.  

 

 

אחת האגדות המפורסמות ביותר שנקשרו בדמותו של האפיפיור סילבסטר הראשון, עוסקת בעלייתו של הבישוף הנוצרי הרדוף לגדולה. על פי סיפור זה, חיפש הקיסר הרומי קונסטנטינוס מזור למחלת הצרעת שבה נדבק במסעותיו. תחילה פנה לרופאיו הפגאנים, והם ייעצו לו לרחוץ בבריכה מלאה בדמם של תינוקות. הקיסר המיואש הורה על הכנת המרחץ, אך לאחר ששמע את זעקת אימותיהן נמלך בדעתו וחנן את התינוקות. בשמעם על טוב ליבו, ביקרו הקדושים הנוצרים פטרוס ופאולוס את קונסטנטינוס בחלום והורו לו לפגוש את בישוף רומא, סילבסטר, שברח להרים. אצלו, הבטיחו השניים לקיסר, תמצא התשובה. הקיסר נענה להצעת הקדושים, והפלא ופלא – נרפא.

 

סילבסטר וקונסטנטינוס - סיפור אהבה שנגמר רע (מבחינתנו היהודים) (פרסקו של Maso di Banco) (פרסקו של Maso di Banco)
סילבסטר וקונסטנטינוס - סיפור אהבה שנגמר רע (מבחינתנו היהודים)(פרסקו של Maso di Banco)

 

היום יודעים שמקור האגדה הוא בכלל מהמאה השמינית, ואין בה אמת. אך בכל זאת אנו יודעים שקונסטנטינוס הוא זה שקיבל סופית את הנצרות בתור דת לגיטימית, והניע את התהליך שבסופו הפכה הדת הנוצרית משולית ונרדפת - לדת הרשמית של האימפריה הרומית.

 

יחסים מורכבים

מרבית חייו שימש סילבסטר מנהיג של קבוצת מיעוט חסרת חשיבות, שעוד מנסה לנסח את עקרונותיה. לכן משהתמנה לבישוף, הקדיש את מרבית זמנו לעיסוק בענייני פנים-נוצריים, דוגמת ביסוס עיקרי האמונה של הנצרות שהוגדרו לראשונה בניקאה בשנת 325, במפגש של ראשי הכנסייה מכל אגן הים התיכון.

 

סילבסטר מת ב-31 בדצמבר 335, שהוא גם היום האחרון בלוח השנה הנוצרי, ולאחר מכן הוכר כ"קדוש". כמנהג הנוצרים, יום מותו נחגג כיום עלייתו השמיימה, ולכן ה-31 בדצמבר נחגג בכל שנה כיום סילבסטר הקדוש.

 

ומה לגבי רדיפות היהודים המוזכרות לשמצה? בימי חייו נחשבה היהדות לדת לגיטימית, ומאמיניה הורשו לעסוק בפולחנם כפי שהורשו עד אז תחת האימפריה הרומית הפגאנית. היחסים בין הנצרות ליהדות היו מורכבים כבר אז, אך פרעות ביהודים החלו דווקא בימי הביניים, ללא קשר דווקא לסילבסטר.

 

 (אוסף הכרזות בספרייה הלאומית) (אוסף הכרזות בספרייה הלאומית)
(אוסף הכרזות בספרייה הלאומית)

 

היהודים, סביר להניח, לא היו בראש מעייני האפיפיור ולכן קשה לקרוא לו "אנטישמי" – מונח שכלל לא היה קיים בימי חייו. אפשר לבקר את מי שבוחרים לציין את החגים הלועזיים, אך בין זה לבין עלילת האנטישמיות אין ולא כלום.

 

ניל בר הוא אחד ממקימי עמוד הפייסבוק "היסטוריה גדולה, בקטנה" ומאסטרנט להיסטוריה של העת עתיקה.

 

 • לעוד סיפורים היסטוריים היכנסו לבלוג הספרייה הלאומית, כאן
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים