שתף קטע נבחר

נקבר כאחד האדם: צוואת הרב שטיינמן - על קברו

ללא המילה "צדיק", בלי אזכור של "הרב", הונחה מצבתו של גדול הדור החרדי, שהלך לעולמו בחודש שעבר - לקראת גילויה ביום רביעי השבוע, עם מלאות ה"שלושים" לפטירתו. הכיתוב על המצבה פשוט וצנוע, ומודגש כי "הנוסח על פי צוואתו"

 (באדיבות כיכר השבת) (באדיבות כיכר השבת)
(באדיבות כיכר השבת)

 

בלי "מרן", ללא "ראש הישיבה": בבית העלמין בבני ברק הושלמה הבוקר (ב') הקמת המצבה על קברו של הרב אהרן לייב שטיינמן, ממנהיגי הציבור החרדי, שהלך לעולמו בחודש שעבר - לקראת גילויה ביום רביעי השבוע, עם מלאות ה"שלושים" לפטירתו. כפי שביקש הרב בצוואתו, הכיתוב על המצבה פשוט וצנוע, ממש כאחד האדם, באופן שמשקף אולי יותר מכל את הליכות חייו גם לאחר מותו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

על הקבר שבחלקת נציבי ישיבת פוניבז', נכתב הנוסח שקבע המנוח בעצמו, כשהוא משמיט אף את התואר המינימלי "הרב". לשמו קדמה רק האות ר', המסמלת "רב", כפי שנוהגים האשכנזים לכתוב על מצבת כל יהודי פשוט שומר מצוות שנפטר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

מראשי התיבות זללה"ה - זכרונו לברכה לחיי העולם הבא – בולטת בהעדרה ה-צ', המכתירה אותו כצדיק.

 

הסתייג מפולחן קברי צדיקים

וזהו הכיתוב: "פ"נ (פה נטמן) ר' אהרן יהודה ליב זללה"ה ב"ר (בן רבי) נח צבי זללה"ה שטינמן. נלב"ע (נלקח לבית עולמים) כ"ד כסלו תשע"ח. תנצב"ה (תהא נשמתו צרורה בצרור החיים)".

 

 

בשורה האחרונה צוין כי הנוסח הוא על פי צוואתו. אף מדובר ב"גדול הדור" הליטאי, זרם המסתייג בדרך כלל מפולחן קברי הצדיקים, ההערכה היא כי קברו הפשוט והצנוע של הרב שטיינמן ימשוך אליו מתפללים רבים - על עצמם, על יקיריהם ולעילוי נשמתו - לכל הפחות בתקופה הקרובה.

 

הרב אהרן לייב שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי שנפטר בגיל 104, הותיר צוואה מדוקדקת שבה הוראות על דרך האבלות עליו, שכל עניינן – למנוע את טרחת הציבור סביבו ואת האדרת שמו.

 

בסעיף חמישי ציין: "מקומי בבית החיים בין אנשים פשוטים". ובשישי ביקש: "לא לכתוב על המצבה שום תארים. רק 'פה נקבר רב אהרון יהודא לייב בן רב נח צבי שטיינמן'".

 

"המצבה תהיה הכי זולה ופשוטה", כתב בצוואה, שהייתה הדבר היחידי שהותר לקרוא על קברו. "לא לבזבז כסף עבור קניית מקום בבית הקברות שעולה ביוקר, אבל אם רוצים לתת צדקה שיתנו בלי קניית מקום".

 

"הנוסח על פי צוואתו" (באדיבות "כיכר השבת") (באדיבות
"הנוסח על פי צוואתו"(באדיבות "כיכר השבת")

 

"אל תקראו לי צדיק"

לקראת השלושים החל השבוע (וגם ליום השנה, היארצייט, ביקש: "לא יבזבזו יותר מידי זמן מיוחד עבור זה. יותר כדאי שיתחלפו מעת לעת ללמוד כסדר ולהימנע מלדבר על דברים בטלים".

 

בהיותו עניו וצנוע ביקש הרב "לא להזכירני בשם 'צדיק' או 'ירא שמים', שלא אתבזה על ידי זה בעולם האמת", וגם "אני מייעץ לא לקרוא ילדים על שמי, אבל איני אוסר את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים