שתף קטע נבחר

שלא נאבד הכול: הצעה אלטרנטיבית לחוק המרכולים

"במקום חוק שנתפס כהשתלטות חרדית, ולא מסייע לבעלי העסקים - קבלו הצעת חוק שתסדיר את יום המנוחה השבועי ותאפשר תחרות הוגנת". הרב יואל בן-נון קורא למפלגות החרדיות לחשב מסלול מחדש

אפתח בהצעת חוק-שבת אלטרנטיבי לחוק המרכולים, שתעצור את הסחף לעבר בתי מסחר פתוחים בשבת ברוב ערי ישראל, והמוני עובדים בשבת מתוך תחרות אכזרית ובלתי הוגנת:

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

א. הובלת סחורה ופריקתה בשבת תיחשב עבירה על החוק בכל מקום; בגין עבירה זו יוטלו קנסות כבדים. האיסור יחול שעתיים לפני כניסת השבת, ויסתיים שעתיים אחרי יציאתה.

 

ב. כל עסק מסחרי, שבתחומו יש עסקים הפועלים בשבת, ויוכיח שביתה מוחלטת, ובכלל זה גם שביתה ממכירות באינטרנט, יקבל הנחה של חצי אחוז במע"מ על היקף מחזור שיוגדר בחוק.

 

הדרך למניעת תחרות בלתי הוגנת

הכוונה בסעיף א' היא למנוע הפעלת שרשרת אספקה, הובלה ופריקה ואחסון של סחורות עבור מרכולים ובתי עסק הפתוחים בשבת, שרשרת שעלולה לגרור המוני עובדים שייאלצו לעבוד בשבת מרצונם ושלא מרצונם, בגלל הלחץ התחרותי.

 

עוד בנושא בערוץ היהדות:

 

מרכולים ובתי עסק הפתוחים בשבת יכולים להתארגן כך, שכל האספקה הנחוצה להם תגיע לפני כניסת האיסור לתוקף, כלומר, עד שעתיים לפני שבת; שעתיים אחרי שבת נועדו למנוע גיוס עובדים להטענת סחורות בשבת עצמה כדי לספק אותן לבתי העסק מיד בצאת השבת.

 

הכוונה בסעיף ב' היא למנוע תחרות בלתי הוגנת, כאשר סוחרים השובתים בשבת מפסידים, ומופעל עליהם לחץ כלכלי בלתי הוגן לעבוד בשבת במקום לבלות אותה עם בני משפחותיהם; החלטות העיריות ואישור בג"ץ, העלו את רמת אי הצדק לשיאים חדשים בשם "חופש העיסוק והמסחר".

 

מדינת ישראל, כמדינה יהודית, חייבת לאזן את ההפסדים ואת הלחץ הבלתי הגון על ידי הנחה במס ערך מוסף לשובתים בשבת. בצד הרצון של עיריות ומרכזי קניות של התנועה הקיבוצית לאפשר קניות בשבת לציבור הרוצה בכך, לא ייפגעו בתי עסק השובתים בשבת, כי ההנחה במע"מ תקזז את ההפסד שלהם, ותעודד כל מי שרוצה בכך לשבות בשבת.

 

גובה ההנחה במע"מ צריך לשקף את הצדק בביטול רווחים מתחרות בלתי הוגנת המוגבלת לאתרים ובתי עסק מסוימים.

 

 

חשוב מאוד שהצעת חוק זו לא תוגש על ידי מפלגה חרדית, אלא על ידי חברי כנסת דתיים וחילוניים במשותף, מן הקואליציה ומן האופוזיציה כאחד.

 

אז מה לא טוב בחוק המרכולים?

ראשית, הוא "תפור" לקואליציה ספציפית שבה שר הפנים הוא חרדי. ברגע שתקום ממשלה אחרת, עלול דווקא חוק זה לגרום לחילול שבת גורף. שנית, הוא נתפס כסוג של השתלטות חרדית, וגורם לחילונים אוהבי שבת להתייצב נגדה.

 

שלישית, הוא לא עוצר שרשרת אספקה למרכולים שכבר פתוחים, ולא מונע תחרות בלתי הוגנת. ולבסוף, יש בחוק הזה השלמה עם חילולי שבת במקומות מסוימים, ולא מובן כלל, איך פוסקי ההלכה החרדים מתירים עיוות הלכתי כזה, ועוד רואים בו הישג.

 

האם מסוגלים במפלגות החרדיות לחשב מסלול מחדש?

 

ספרם של הרב יואל בן־נון והרב שאול ברוכי, "מקראות" לפרשת משפטים, יצא בימים אלה בהוצאת "ידיעות ספרים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון
צילום: שאול גולן
מומלצים