שתף קטע נבחר

ניצולי השואה מבקשים שנזכור: "אני רוצה שתהיו העדים שלי"

מה שמתיימר להיות פרויקט זכרון השואה הגדול בעולם יצא לדרך: במשך שלושה ימים יוקרנו על קירות מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו תמונות ברצף של ניצולי שואה וגולשים, שמצטלמים עם שלט ובו ההאשטג #WeRemember. המטרה: להגיע לשישה מיליון זוכרים ב-45 מדינות

 

 

ניצולי השואה מבקשים שתזכרו: קמפיין רשת בינלאומי, שמארגניו טוענים כי הוא פרויקט זכרון השואה הגדול בעולם – יצא לדרך אמש (יום ד'), במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. זה קורה שלושה ימים לפני יום השואה הבינלאומי שיחול בשבת (27/1), כשהמטרה היא להגיע לשישה מיליון אנשים, מ-45 מדינות וב-23 שפות, שישאו שלט ובו ההאשטג #WeRemember .

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

מאחורי הפרויקט הגרנדיוזי עומד הקונגרס היהודי העולמי, ומהערב יוקרנו תמונות הניצולים שהצטלמו עם השלט - לצד תמונות של גולשים מרחבי העולם (והאמונות) - על קירות מחנה ההשמדה, כך עד לצאת יום השואה הבינלאומי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

טובי לוי הייתה בת שמונה כשנאלצה להתחבא במרתף של דודתה. "אני רוצה שתהיו העדים שלי", היא מבקשת. "נולדתי בשנה שהיטלר עלה לשלטון, 1933. כשהגרמנים נכנסו הם ישר חילקו לנו הוראות".

 

ניצולות שואה זוכרות ()
ניצולות שואה זוכרות

 

לוי, אז רק ילדה קטנה, לא תשכח לעולם את מראה ההתעללות שראתה מול עיניה: "במרכז העיר הם לקחו יהודי אחד שהיה לו זקן קצרצר, חתכו לו את הזקן, דחפו אותו על הידיים והברכיים, וגרמני הניח את הרגל על הגב שלו ואמר: 'זה מה שאתם עכשיו, אתם גמורים. אין לכם זכויות יותר'".

 

"בשבילנו הוא היה המושיע"

בגיל 8 טובי ושמונת קרובי משפחתה התחבאו במרתף של דודתה, אבל סבה סירב להתחבא, וטובי ומשפחתה שמעו את הגרמנים צורחים לכיוונו את הפקודה ללכת אתם, אותו מסרב – ואז הירייה והשקט.

 

"אמא שלי שאלה: מה אנחנו הולכים לעשות עכשיו? ואבא אמר: אנחנו הולכים לחפש מישהו שיחביא אותנו". שמה של המצילה היה סטפני סטראק, אבל לוי מספרת כי אחרי מפגש עם השוטרים, סטפני חששה לחיי ילדיה - בנה שהיה אז בן 16 ובתה בת ה-19 - וביקשה כי טובי ומשפחתה יעזבו.

 

"הבנתי אותה", קובעת לוי. "אבל טאג'ק בן ה-16 פנה לאימו ואמר, 'את לא יכולה לגרש אותם. הם בחיים לא יצליחו להגיע ליער. אני אעזור לך, וביחד אולי נצליח להציל אותם?' סטפני ניסתה להתנגד, אבל הוא התחנן, 'אמא, נעשה את זה ביחד. אנחנו נצליח'. טאג'ק, ילד קטן ורזה בן 16, פתח את הדלת הראשית. בשבילנו הוא היה המושיע".

 

האחריות של הדור הבא

על אף עשרות השנים שחלפו לוי זוכרת הכול. "אף פעם לא קראנו לסטפאני בשמה, קראנו לה 'המלכה', 'המושיעה'". המשפחה של טובי חיה באסם של סטפני וטאג'ק למשך 23 חודשים ושרדה את השואה. עכשיו לוי הצטרפה לקמפיין הבינלאומי בבקשה ליצור שלטי "אנחנו זוכרים" ולפרסמן ברשתות החברתיות, והיא לא לבד.

 

טובי לוי עם השלט ()
טובי לוי עם השלט

 

עשרות ח"כים, שרים ומקבלי החלטות, מובילי דעת קהל, מנהיגים דתיים ברחבי העולם, כוכבי כדורגל וכדורסל, חניכי תנועות נוער ועוד הצטרפו כבר לפרויקט כשהם מצטלמים עם ההאשטג #We Remember.

 

בקונגרס היהודי העולמי מספרים כי בשנה שעברה - הראשונה שבה הושק הקמפיין - נחשפו לו מעל ל-250 מיליון איש ברחבי העולם. השנה מקווים שם להגדיל את כמות הנחשפים לכדי 500 מיליון איש ברחבי העולם.

 

"האנטישמיות, הכחשת השואה ושנאת האחר ממשיכות להרים את ראשיהן המכוערים גם כיום", אמר רונלד לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי. "עלינו לזכור את השואה מכיוון שמספר הניצולים החיים בינינו הולך ופוחת. בתוך כמה עשורים, ילכו כולם לעולמם". הוא הוסיף כי "זוהי האחריות של הדור הצעיר ללמד את חבריהם על זוועות השנאה".

 

"יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שיצויין בשבת הוא ההזדמנות להפיץ את המסר שלעולם לא עוד", אומר רוברט זינגר, מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי במטה הראשי בניו-יורק. "מתוך מחשבה זו, השקנו בשנה שעברה את קמפיין WeRemember# במטרה הסימבולית להגיע ל-6 מיליון אנשים".


פורסם לראשונה 24/01/2018 19:17

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טובי לוי, ניצולת שואה, לא שוכחת
מומלצים