שתף קטע נבחר

מכתב השמיניסטיות לשרת המשפטים: "הגני עלינו. העמידי לדין את הרב אליהו"

תלמידות העומדות לפני גיוס שלחו מכתב לשרת המשפטים, שבו הן מבקשות לממש את סמכותה ולהעמיד לדין את הרב שמואל אליהו: "הסירוב שלך להשתמש בסמכותך ולנקוט צעדים נגדו מעניק לו רישיון להמשיך להסית נגד שירות נשים בצה"ל". אחת החותמות: "מי הוא שישלול מאיתנו את הזכות לשירות משמעותי?"

 

 

פרסום ראשון: מול תלמידי הרב - השמיניסטיות נלחמות. 67 נערות שלחו אתמול (יום ג') לשרת המשפטים, איילת שקד, מכתב שבו הן מבקשות לממש את סמכותה ולהעמיד לדין את רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל אליהו, שקרא לפיטורי הרמטכ"ל בגלל פקודת השירות המשותף.

 

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

הנערות – חלקן תלמידות כיתה י"ב וחלקן לומדות במכינות קדם-צבאיות ברחבי הארץ – שלחו את המכתב על ידי התנועה הרפורמית לקראת הדיון בבג"ץ בעתירה שהגישה התנועה עם ארגונים נוספים בעניין התבטאויותיו של הרב בשנים האחרונות, בנושאים כגון שירות נשים בצה"ל, הציבור הערבי, קהילת הלהט"ב ומערכת המשפט.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"אנחנו שמיניסטיות ומכיניסטיות המקדישות את השנים האחרונות להכנה לקראת שירות צבאי משמעותי לטובת החברה הישראלית", פתחו. "הופתענו והתאכזבנו לגלות שאת מאפשרת לעובדי ציבור להשתמש במעמד הציבורי והממלכתי שלהם כדי לפעול נגד הלגיטימיות של שירות נשים בצה"ל, ונגד שוויון לנשים בכלל.

 

"בתפקידו הממלכתי התבטא הרב אליהו וקבע כי 'שירות נשים הוא יותר נזק מתועלת' וכי 'שילוב בנות בצבא מוריד את רמת הצבא פלאים'", המשיכו. "הוא קרא למרד המוני של חיילים בגלל שירת נשים, והשתמש בתפקידו כרב עיר על מנת למנוע גיוס בנות לצה"ל".

 

"הגני על החיילות בצה"ל"

החותמות הפצירו בשקד לפעול נגד הרב: "אנו נכונות בשמחה ובגאווה לשרת את המדינה ואף לסכן את חיינו", כתבו. "אנו מצפות מהמדינה, וממך כשרת המשפטים, להגן על השיוויון והלגיטימיות של השירות שלנו. הסירוב שלך להשתמש בסמכותך ולנקוט בצעדים נגד הרב אליהו, מעניק לו רישיון ותעודת כשרות ציבורית להמשיך בפעילותו הבלתי הולמת ולהסית נגד שירות נשים בצה"ל.

 

"אנו קוראות לך לשנות את עמדתך, להגן על החיילות בצה"ל, ולהעמיד את הרב שמואל אליהו לדין משמעתי", חתמו הנערות את מכתבן.

 

מאיה לנדר נגד הרב שמואל אליהו ()
מאיה לנדר נגד הרב שמואל אליהו

 

מאיה לנדר, תלמידת המכינה הקדם-צבאית בינ"ה של התנועה ליהדות חברתית, סובלת ממוגבלות פיזית אך בחרה להתגייס לצבא למרות שאיננה מחויבת בכך. על העצומה חתמה לדבריה "מתוך חשיבות מאוד גדולה, גם לי אישית בתור אישה שמועמדת לשרת בצבא ועוד יותר בגלל החשיבות האישית כמי שבחרה להתנדב לצבא".

 

בריאיון לאולפן ynet הסבירה לנדר: "רב העיר צפת מייצג את הציבור שמשלם לו מאות אלפי שקלים בשנה, וזה לא לגיטימי. אני חושבת שאנחנו מייצגות איזושהי עמדה שמאוד חשוב להשמיע אותה. בסופו של דבר אנחנו נתגייס לצבא וגם בחרנו לשרת במכינה קדם-צבאית ולתת עוד שנה למען תרומה משמעותית לקהילה. מי הוא בעצם שישלול מאיתנו את הזכות הזאת ויגיד שהנשים פוגעות בשירות הצבאי?"

 

מה את מצפה מהרמטכ"ל עצמו?

"אני חושבת שכאדם שמייצג את צה"ל ושעומד בראשו, ובעצמו דואג שייפתחו דלתות ושיהיה שוויון הזדמנויות לנשים בצה"ל, זה באמת האינטרס האישי שלו לקדם חתך די גדול באוכלוסייה".

 

לשכת הרב אליהו: "אל תסתמו פיות של רבנים"

בדיון בבג"ץ שהתקיים אתמול, הורו השופטים לשרה שקד לגבש בתוך 60 יום את החלטתה לגבי העמדה לדין של הרב אליהו. עו"ד אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית בתנועה הרפורמית, שייצגה את העותרים, אמרה כי "השופטים הביעו תמיהה על כך ששרת המשפטים לא החליטה כדין בעניין, ועל כך ששיחת ההבהרה נעשתה באמצעות הטלפון. אנחנו מקווים שבג"ץ יבהיר לשרת המשפטים כי ההתבטאויות הקשות של הרב אליהו הינן חצייה של קו אדום ומצדיקות העמדה לדין משמעתי".

 

 

מלשכת הרב שמואל אליהו נמסר בתגובה: "אי אפשר רגע אחד למחות על סתימת הפיות של יהונתן גפן ובאותו רגע לסתום פיות של רבנים".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "התקיימה שיחת הבהרה טלפונית בין שרת המשפטים לבין הרב שמואל אליהו, שבמהלכה הסבירה לו כי על רב עיר מוטלות מגבלות מסוימות החלות על עובדי ציבור, ובתוכן הגבלות על חופש הביטוי, שאיננו רחב כשל אזרח מהשורה. השרה הדגישה כי ככל שברצונו של הרב לבטא רעיונות בפומבי עליו לעשות זאת ברגישות ומתוך כבוד לכלל המגזרים השונים".

 

לפני כשבוע קרא הרב שמואל אליהו לפיטורי הרמטכ"ל איזנקוט בשל קידום שירות משותף לבנים ולבנות, בדברים שנאמרו כחיזוק לרב שלמה אבינר שענה לשאלת תלמיד כי אין להתגייס לצבא במצב הנוכחי. כאלפיים מבני הציונות הדתית, בהם חיילים מישיבות הסדר, חתמו על עצומה שפורסמה היום (ד')  במחאה על הוראתו של שר הביטחון ליברמן למנוע מאליהו להיות במגע עם חיילים.

 

"אנו מוחים בתוקף על הפגיעה בכבוד הרב בימים האחרונים", נכתב בעצומה. "כמו כן אנו מבקשים לחזק את ידי הרב מול ההתקפות מצד אנשי תקשורת ופוליטיקאים שונים, שמנסים לקבוע על דעת עצמם מה מותר לרב להגיד ומה אסור, וכן פוגעים ברב באמירות חמורות".

 

החותמים הבהירו: "צה"ל חשוב לנו. אנו רואים בו חלק חשוב ומרכזי מגאולת עם ישראל והשיבה לארץ הקודש. זאת הסיבה שבני הציונות הדתית נמצאים תמיד במקומות הגבוהים ברשימת המתגייסים לצה"ל, ואת חייליהם ניתן למצוא בסיירות הכי מובחרות בצבא". עם זאת הדגישו: "גם ההלכה, רוח התורה והרוחניות חשובה לנו לא פחות מכך, ואפילו יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים