שתף קטע נבחר

המיליונר היהודי כבר לא רוצה לתרום לישראל: "אנחנו סוגרים את האור"

מיליונים של דולרים השקיע ג'ואי לואו בתמיכה בהסברה הישראלית, בהקמת ארגונים פרו ישראליים ובהפגנות מול האג. אבל ההחלטה הישראלית לגרש את המהגרים האפריקנים שברה אותו: "הערכים של ישראל ירדו לשפל המדרגה, והרבה יהודים בעולם לא רוצים להזדהות עם זה"

כאילו שלא היו מספיק צרות במערכת היחסים המורכבת שבין ישראל ליהדות ארצות הברית, סוגיית הפליטים האפריקנים הופכת גם היא לסיבה למריבה. יותר ויותר יהודים אמריקנים שחיים בצד הליברלי של המפה הפוליטית (רוב יהודי אמריקה), מביעים עניין, וגם לא מעט דאגה, מהחלטת הממשלה להוציא מישראל כ-40 אלף אפריקנים שכבר הפכו לחלק מן הנוף האנושי של דרום תל אביב, בעיקר.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

הם מביטים באנשים, הם מביטים בפוליטיקאים, והם לא מצליחים להבין מדוע מתעקשת ממשלת ישראל להיפטר מארבעים אלף איש - משל היו הצרה הגדולה ביותר שניחתה על העם היהודי. בהתבטאויות שונות הם טוענים: מדובר במהלך שאינו עומד בשום סטנדרט של ערכים יהודיים, כפי שהם מכירים אותם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

עיתונאים יהודים, אנשי עסקים, תורמים, פעילים חברתיים, פעילים בקהילה (וגם כאלה שאינם), עוקבים בסקרנות אחר המאבק המתעורר של האפריקנים, הזוכים בשבועות האחרונים לתמיכה בקרב חלק מן הציבור הישראלי.

 

שני מיליון דולר לפליטים בישראל

בכלי תקשורת יהודיים בארה"ב כבר הקדישו לא מעט מילים לסוגיה, וכתבות רואות אור כמעט מידי יום עם עדכונים, פרשנויות ודעות. ליהודי ארצות הברית הליברלים - אלה המזוהים עם הזרם הרפורמי או הקונסרבטיבי - לא חסרות סיבות לכעוס על ישראל. בקיץ של השנה שעברה הגיעו היחסים לפיצוץ שהשלכותיו הסופיות טרם ידועות, עם ביטול מתווה הכותל. ועכשיו, עם הוצאת הפליטים, או המסתננים, מצאו יהודי ארה"ב עוד סיבה להתרחק מישראל.

 

 

"ישראל עבורי היא המקום שנועד עבור היהודים ועבור ערכים שקיבלתי בישיבה שבה למדתי בניו-יורק, ומהוריי שבאו מאירופה", אומר איש העסקים האמריקני ג'ואי לואו. הוא מיליונר שהשקיע כבר יותר משני מיליון דולרים כדי לסייע לאפריקנים בישראל, ונמצא בימים אלה בעיצומו של מאבק ציבורי למניעת הוצאתם של הפליטים.

 

בראיון לפודקאסט הפוליטי RealPolitik, אמר: "ההורים שלי לימדו אותי שוב ושוב שיהודים צריכים לעזור לאנשים אחרים כשאפשר. הישראלים שוכחים מאיפה באו. הם לא נולדו כאן, והם צריכים לזכור שהם גם היו פליטים, ושיש הרבה אנשים שעזרו להם להגיע לישראל.

 

"חלק מהיהדות זה לעזור לאנשים אחרים. אני מרגיש את הקושי של אנשי דרום תל אביב, אבל זה התפקיד של הממשלה לעזור להם. זו לא הבעיה של האפריקנים שהגיעו לשם. אי אפשר להאשים אותם. נתנו להם כרטיס, ולקחו אותם לשם".

 

לואו אומר עוד כי "כל החיים שלי שמעתי את ההורים שלי שואלים: למה העולם עזב אותנו במלחמת העולם השנייה? למה לא נתנו לנו עזרה?... שכחנו מאיפה באנו? שכחנו איך זה מרגיש כשצריכים עזרה? זה מאוד ארוגנטי, וזה יכול לגרום להרבה מאוד בעיות בעתיד".

 

לא מתגייס עוד לצד ישראל

אחד מחבריו הטובים של לואו הוא פרופ' אירווין קוטלר, לשעבר שר המשפטים של קנדה וכיום פעיל למען זכויות אדם ברחבי העולם, שנמצא גם הוא בארץ כדי לסייע לפליטים. לואו עצמו לא מהסס לקשור בין מצבם של האפריקנים לפרק האפל ביותר בהיסטוריה האנושית - השואה.

 

 

לדבריו, כשהוא מביט לעבר המתרחש במדינות אפריקה, הוא רואה שואה. "אני מכיר הרבה אנשים מדארפור", הוא מסביר, "והיה שם טבח. שמעתי סיפורים של ילדים שבאו לפה בלי הורים. בשבילי זה כמעט אותו הדבר, מה שקרה שם ומה שקרה בשואה. אני חושב שהממשלה שוכחת את האחריות שלה לעזור לאנשים. איך אתה יכול לשאול אחרים למה לא עזרתם, אבל כשיש הזדמנות להראות לעולם איך מתנהגים - אנחנו עוד יותר גרועים".

 

לואו מסתובב בישראל חודשים לא מעטים בשנה, תורם מיליונים למטרות חינוכיות וחברתיות, ובעבר היה מעורב בהסברה הישראלית - הרבה לפני שנולד ה-BDS כפי שכולם מכירים אותו. במהלך האינתיפאדה השניה הוא הקים את הארגון "ישראל שבלב" ומימין מכיסו, בעלות של מיליוני דולרים, עשרות משלחות הסברה של סטודנטים ישראלים שפשטו על קמפוסים בארה"ב וגם באירופה, סיפרו את הסיפור הישראלי, והציגו תמונה מאוזנת יותר של הסכסוך המדמם של תחילת שנות האלפיים.

 

אחר כך, כשהפלסטינים איימו לגרור את ישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג בגלל גדר ההפרדה - לואו העלה עשרות סטודנטים על מטוס, והטיס אותם להפגנות מול בית הדין. אבל דווקא כיום, כאשר ארגוני החרם ממומנים היטב וחודרים לתוך הקמפוסים בארה"ב - לואו כבר לא מרגיש שהוא רוצה להגן על ישראל בזירה הבינלאומית. הוא פשוט לא יכול.

 

"נתניהו גזען, מירי רגב שקראה להם 'סרטן' היא גזענית, דרעי גזען, בנט גזען", הוא מסביר. "מה שהם עושים זה מאה אחוז גזענות. אם הם לא מוכנים לעזור לאנשים האלה, ורוצים לזרוק אותם - הם גזענים. אני חושב שהערכים של ישראל לאחרונה ירדו למדרגה כל כך נמוכה, שיש הרבה יהודים בעולם שלא רוצים להזדהות עם ישראל.

 

"אני שומע את זה היטב בארה"ב, מסטודנטים בקמפוסים שאני נוסע לבקר ומאחרים. אם אני אראה שישראל תגרש אנשים שאני מכיר, יהיה לי קשה מאוד להגיע לכאן. יהיה לי קשה לחשוב שישראל יכולה לעשות דבר כזה. ישראל יכולה הייתה להיות המדינה שמראה לעולם איך מטפלים בפליטים. אנחנו צריכים להיות אור לגויים. זה מה שהיה פעם המנטרה שלנו. זה מה שה' רצה מאיתנו. ומה שאנחנו עושים זה ההיפך. אנחנו סוגרים את האור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים