שתף קטע נבחר

הרב הראשי בעד הגירוש: "הם מהגרי עבודה. עניי עירך קודמים"

הוא מדגיש כי רובם מהגרי עבודה, מעדיף לרחם על השכבות החלשות בישראל - ודורש להפסיק את ההשוואות בין מבקשי המקלט לפליטי השואה: "אל תעשו זילות שואה או הכחשת שואה. הסיפור פה הוא אחר". הרב הראשי לישראל בריאיון מיוחד

 

 

"מדינת ישראל חייבת לעזור לפליטים, אבל בואו נחלק בינם לבין מהגרי עבודה": הרב הראשי לישראל, דוד לאו, אומר בריאיון לאולפן ynet כי סוגיית הגירוש מדברת בעיקר על מהגרי עבודה ואיננה נוגעת בבעיית הפליטים. הוא אף יוצא נחרצות נגד השימוש בהקשרי שואה: "בואו לא נעשה זילות שואה והכחשת שואה", כדבריו.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בתשובה לשאלת המוסריות שבגירוש מבקשי המקלט אמר הרב הראשי כי "צריכים לזכור את המושג 'עניי עירך קודמים', ויש במדינת ישראל הרבה אנשים שצריך לתת עליהם את הדעת, אזרחי המדינה. אני מדבר על נכים שאנחנו לא תמיד מצליחים לסייע להם; על ניצולי השואה שחיים בינינו, חלקם בצורה מחפירה. אני מדבר על תושבי דרום תל אביב.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"מעבר לכך, צריכים להבדיל בכל התמונה הזאת בין פליטים לבין מבקשי עבודה". הרב הדגיש כי "זכותה של המדינה וחובתה לעשות הכול למען הפליטים" והזכיר את הסיוע שמקבלים הפליטים מסוריה. "עלול להיות מצב שחלקם יחברו בעתיד לכוחות שנלחמים נגד מדינת ישראל, ובכל זאת, ברגע שהם פליטים, חובתנו לעשות הכול - ולכן בתי החולים עוזרים להם, חייבים".

 

 

איך 38 אלף איש ישנו את פניה של מדינת ישראל אם יישארו כאן?

"קודם כול, למדנו קצת את הנתונים, והיות שכך הורחקו ממדינת ישראל קרוב ל-4,000 אנשים שהגיעו מגיאורגיה ומאוקראינה, נשאל אם כך מה 4,000 איש ישנו?... יש למדינה גם החלטה מאוד מעניינת, להחזיר רק גברים מעל גיל 18, ולא אנשים בעלי משפחות. לא נשים, לא ילדים - שאותם מדינת ישראל מקבלת".

 

"בואו לא נעשה זילות שואה"

הרב לאו יוצא חוצץ נגד ההשוואות בין פליטי השואה למבקשי המקלט: "את המושג של 'שואה' שמעתי מיום הולדתי", הוא אומר. "אבל מי שמערבב את נושא השואה לנושא הזה, או שהוא לא יודע מה זו שואה - או שאינו מכיר את סוגיית המהגרים. ושוב אני מבחין בין פליטים שחלילה יהיו בסכנת חיים אם יוחזרו. אבל אנחנו מדברים על מהגרי עבודה, על אנשים מעל גיל 18, לא על אנשים בגיל צעיר, לא על ילדים.

 

"השואה זה סיפור אחד, והסיפור כאן שונה. בואו לא נעשה זילות שואה. בל נכחיש חלילה את המאורע הנורא שלא היה כדוגמתו בשום מקום בעולם, השואה לא התרחשה סביב ויכוח על טריטוריה, על מעמד או על שלטון. זה היה רצח לשם רצח והשמדת עם".

 

הרב לאו מדגיש כי מתוך 6,000 הבקשות שנבדקו עד כה - אושרו 11 בלבד, "כך שצריך לבדוק את הנתונים, ובסופו של דבר אנשי מקצוע עסקו בזה, ממשלת ישראל עסקה בזה, בג"ץ נתן את דעתו על הנושא הזה פעמיים - ובשתיהן הצדיק. יש כללים לכל מדינה, וישראל היא מדינה מתוקנת".

 

מה עם "ואהבתם את הגר"?

"יש גם 'ואהבת את השם אלוקיך'. יש עוד כמה אהבות. בואו נאהב את כל מי שאנחנו מחויבים לאהוב. זה לא דומה. גם כשאני נוסע לארצות הברית, למשל, אני זקוק לוויזה ואצטרך לקבל אישור, ואם ארצה לגור שם אצטרך לעמוד בתנאים מסוימים, ולא בהכרח אקבל הסכמה. אז מדינת ישראל חייבת לעזור לפליטים, אבל בואו נחלק בינם לבין מהגרי העבודה, ואלה שני דברים שונים".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

הרב אף התייחס למכתב שהוציא אתמול (יום א') שבו קרא לשליחי הציבור להפסיק את תפילת "ועננו" המיוחדת לשנת בצורת: "אני מבקש מכולם להמשיך ולהתפלל על הגשם, כי יש תפילה על הגשם שאנחנו מתפללים אותה מדי יום מתחילת חודש מרחשוון, קרי מתחילת נובמבר, ועד ערב הפסח.

 

"לפני חודש אספנו את עם ישראל לכותל המערבי ולכינרת וביקשנו להוסיף תפילה מיוחדת הנאמרת בשעת עצירת גשמים. עד לאותו מועד פשוט לא היה גשם. זכינו בחודש האחרון - זה כבר ארבעה שבועות - שאנחנו רואים גשם. אני רוצה עוד הרבה יותר, כי חסרים לכינרת חמישה מטרים.

 

"את התפילה הרגילה שמתפלל כל יהודי בבית כנסת שלוש פעמים ביום, יש להמשיך ולבקש 'ותן טל ומטר'. את התפילה המיוחדת כבר לא צריך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אל תעשו הכחשת שואה". הרב דוד לאו
מומלצים