שתף קטע נבחר

בית הדין הרבני התיר לגבר לשאת אישה שנייה

לאחר שהיה "מסורב גט" ופרוד מאשתו במשך שמונה שנים, התיר בית הדין הרבני לגבר מחיפה לשאת אישה שנייה - אף בלי חתימותיהם של מאה רבנים. "רק המוות יפריד בינינו. אני לא אתן לו גט. עזה כמוות אהבה", טענה האישה, והדיינים הכריעו: "נראה כי 'עזה כמוות הנקמה'"

בית הדין הרבני האזורי בחיפה פרסם הבוקר (ג') פסק דין יוצא דופן, שבו הוא מתיר לגבר הנשוי לסרבנית גט לשאת אישה שנייה. בהחלטה נדירה גם נקבע כי הבעל יהיה פטור מהחתמת מאה רבנים, תהליך מקובל במקרה זה - וכי די באישור של נשיא בית הדין הגדול, הרב יצחק יוסף.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בפסק הדין נכתב כי בני הזוג, תושבי חיפה, נפרדו לפני שמונה שנים ואף מתגוררים בנפרד. לטענת הבעל, בכל התקופה הזו היו פרודים אך לא גרושים, ואשתו ניהלה קשר מיני עם גברים אחרים. עוד נכתב כי כל ניסיון לסיים את הקשר בגירושים גרר התפרצויות וקללות, וכי האישה לא הסכימה להתגרש גם לאחר שהבעל הסכים לוותר על דירתם המשותפת, כדי שהיא תוכל לגור בה לצמיתות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

האישה אישרה לבית הדין כי בשנים האחרונות הם אכן פרודים, אך הבהירה כי תסרב להתגרש: "אני לא מתגרשת בשום אופן", טענה. "רק המוות יפריד בינינו. אני לא אתן לו גט. עזה כמוות אהבה".

 

בלי "היתר מאה רבנים"

הפרשה התגלגלה בבית הדין בשנים האחרונות, וכל ניסיונות הדיינים לשכנע את האישה לקבל את הגט לא הועילו. בראש הרכב בית הדין ישב הרב אברהם מאיר שלוש, ראש אבות בתי הדין בעיר, והדיינים הרב אברהם חזן והרב רפאל גלב. בפסק הדין קבעו כי החלטתם להתיר לגבר לשאת אישה שנייה - מבוססת על עשרות פוסקים, ספרדים ואשכנזים כאחד.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

"בית הדין התרשם שהצדדים לא ישובו לעולם לחיים משותפים", כתבו הדיינים. "הבעל מאס באשתו והאישה מאסה בבעלה ועל פי פוסקים רבים יש מקום לגרשה בעל-כורחה". בית הדין הוסיף כי האישה "איננה מוכנה לקבל את גיטה בבחינת 'אחזתיו ולא ארפנו', ובמקום 'עזה כמוות אהבה' - נראה כי 'עזה כמוות הנקמה'".

 

הרבנים הוסיפו וציינו כי האיסור לשאת אישה שנייה מבוסס על החרם של רבינו גרשום (מגדולי חכמי אשכנז, חי בשנים 1028-960) ועל פסק דינו של הרמ"א (רבי משה בן ישראל איסרליש, בן המאה ה-16), שלפיו בנסיבות כאלו יש מקום לאשר לבעל לשאת אישה שנייה לאחר שמאה רבנים יחתמו על הסכמה להיתר.

 

אלא שחברי בית הדין הרבני בחיפה קבעו כי מאחר שמדובר בגבר יוצא עדות המזרח - ואלה לא קיבלו עליהן את חרם דרבנו גרשום - אין צורך בחתימת מאה רבנים. לכן הסתפקו באישור של נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי יצחק יוסף, כנדרש על פי תקנות הדיון.

 

בהחלטת בית הדין נכתב: "לאחר קבלת אישור כבוד הנשיא שליט"א (הרב יוסף, י"ט) יופיע המשיב בבית הדין על מנת להתיר את השבועה שהתחייב בכתובה ולקבל בקניין התחייבות להופיע בבית הדין.

 

"בכל עת בו תרצה המשיבה להתגרש, היא תוכל לתבוע גם את כתובתה ובית הדין ידון בדבר אחר קבלת הגט. בית הדין חוזר וקורא למשיבה לסיים פרק זה בהקדם, ולהתגרש בהסכמה מבלי להזדקק להיתר נישואין".

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא מתגרשת בשום אופן" (אילוסטרציה)
מומלצים