שתף קטע נבחר

"34 פדופילים כבר עלו": הרב שרוצה להגן על הילדים בישראל

לובי לחקיקה שתחשוף פדופילים, מרדף אחר עברייני מין שעלו לישראל - ועכשיו גם שני ספרי ילדים, האחד למגזר החרדי והשני לדתי-לאומי: הרב יעקב הורוביץ לא עוצר בדרך להגן על כמה שיותר ילדים בקהילה החרדית אך גם מחוצה לה. הרבנים, בכל המגזרים, מתלהבים

 

 

אחרי שהפך את חייהם של פדופילים בקהילה החרדית לגיהנום אמריקני, מתפנה הרב יעקב הורוביץ לשליחות הבאה שלו: להגן על ילדי ישראל בקהילה הדתית והחרדית, אבל לא רק. לצורך כך הוא לוביסט לגיבוש הצעת חוק שתאפשר הקמת מאגר פדופילים פתוח להורים, ומיידע את הקהילה על פושעי מין שמצאו מקלט בישראל מכוח חוק השבות.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בימים אלה ממש הוא משיק את ספריו בעברית: "לבטח" לקהילת הילדים הדתית ו"מה שבטוח בטוח" לקהילה החרדית, תוך גריפת הסכמות רבניות – "תו התקן" להכנסת ספרות מסוג זה לגנים ולבתים - מקצה לקצה של הסקאלה הדתית והחרדית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"הגוף שלי ברשותי", "מרחב בטוח" וגם "לספר הכול להורים" – הם מסרים ברורים שכל ילד מכיר, אבל עד לאחרונה לא יצאו בצורה מסודרת כחומר חינוכי בגנים חרדיים. הרב הורוביץ חולל מהפך תודעתי כשהחליט "לדבר על זה" בצורה פתוחה. מה שהחל בהרמת גבה ("אנשים חשבו שהשתגעתי"), קיבל ברבות הימים גושפנקה רשמית.  

 

 

אני משתמש בטוויטר, פייסבוק, לינקדאין ורשימות אי-מיילים, ומפה לאוזן", מספר הרב הורוביץ בראיון באולפן ynet, על השיטות לחשיפת פדופילים. "הרבה אנשים בקהילה שלי לא בהכרח מחוברים לאינטרנט ולא צופים באופן קבוע בתוכניות כמו זו, לדוגמה. זה הופך את זה לעוד יותר חשוב שמישהו כמוני, חבר הקהילה שהם סומכים עליו, יאמר: יש לנו את המידע הזה, האדם שעבר עכשיו לשכונה שלכם הוא עבריין מין רשום בארה"ב, אז תהיו זהירים".

 

34 פדופילים כבר עלו לישראל

"גן עדן לפדופילים יהודים", כך מגדיר הורוביץ את ישראל – "עיר המקלט" מכוח חוק השבות. "אחד הדברים שאנחנו עובדים עליהם הוא ניסיון ליצור מאגר עברייני מין כאן, בישראל. בארה"ב, כמשמישהו נעצר בגין עבירת מין בקטין או קטינה, השופט מעריך את מידת המסוכנות שלו. יש דרגות 1-3 כש-3 היא החמורה ביותר.

 

מתוך הספר למגזר הדתי-לאומי ()
מתוך הספר למגזר הדתי-לאומי

 

"כשמישהו מוגדר 'עבריין מין רשום בדרגה 3', זה נמצא במאגר נתונים ברשת, ואתם יכולים להקליד את המיקוד או השכונה שבה אתם גרים, ולראות אילו עברייני מין רשומים גרים שם. הם גם מחוייבים להירשם במשטרה כשהם עוברים דירה, ואסור להם לגור במרחק של פחות מ-300 מטרים מבית הספר. כך שיש חוקים שיכולים לתת להורים את המידע מציל החיים שהם צריכים. המידע הזה לא זמין כאן בישראל". הרב לקח על עצמו לחשוף אותם גם בישראל, והוא מספר שבקהילה החרדית "רוב ההורים מודים לי", כדבריו.

 

כמה עברייני מין כאלה בורחים לישראל?

"שנה אהרונסון היא מומחית לנושא, ועושה עבודה נהדרת ב'משמר הקהילה היהודית' בארה"ב. יש לה רשימה של 34 פדופילים מכל התפוצות, שכרגע חיים בישראל, ונכנסו תחת חוק השבות. כשמסתכלים על המחקרים - בכמה ילדים האנשים האלו התעללו בחיים שלהם, זו סכנה מיידית".

 

מהרבנית קולודצקי עד הרב סתיו

לאחר שהוציא ספר ילדים המלמד להתגונן מפדופילים ביידיש (שהופץ בקהילות החסידיות השמרניות ביותר באלפים רבים של עותקים) ואחד כזה גם באנגלית, שנמכר בכ-50 אלף עותקים – מגיע הרב הורוביץ לישראל עם שני ספרים בעברית: "מה שבטוח בטוח", לקהילה החרדית, שיצא כבר לפני שנה והופץ עד כה ב-7,000 עותקים – ו"לבטח" למגזר הדתי-לאומי, חדש על המדף.

 

רוצה לשנות את המצב בישראל. הרב יעקב הורוביץ ()
רוצה לשנות את המצב בישראל. הרב יעקב הורוביץ

 

הבדלים הם בעיקר בתמונות, כדי לייצר הזדהות מקסימלית בקרב המחנכים והילדים – ובהתאם, גם בהסכמות הרבניות, שיטה שיווקית מובטחת כדי להיכנס לבתים חרדיים וגם חרד"ליים מסוימים. "הרעיון הבסיסי הוא לחנך ילדים לכך שיש להם זכות על המרחב האישי שלהם. ללמד אותם להרגיש בנוח עם הרעיון שיש לי מגירה, יש לי כוס, יש לי דברים שהם שלי - וגם הגוף שלי הוא שלי".

 

בין היתר נפגש הרב הורוביץ עם הרב יהודה סילמן, פוסק חרדי נודע שכתב ספרי הלכה רבים ועומד בראש עמותת "שלום בנייך", עם הרבנית לאה קולודצקי, בתו של המנהיג החרדי הרב חיים קנייבסקי, המהווה כתובת לאלפי נשים שעולות אליה לרגל לעצה וברכה, עם רבה של צפת, שמואל אליהו - ורבה של שהם ויו"ר רבני צהר, הרב דוד סתיו. אם תרצו, סקאלה רחבה ביותר של המגזר הדתי.

 

בפגישה עם הרבנית קולודצקי בבני ברק, המתועדת פה גם בווידיאו נדיר, דיברה הרבנית על ריבוי המקרים המתרחשים במגזר החרדי לאחרונה, ובפרט על מקרים שהיא מכירה מקרוב: "בבניין של הבת שלי, בחדר המדרגות", סיפרה. "בכל בית עם ילדים חייבים את הספר הזה, כי סיפורים שיש היום, זה מזעזע".

 

החלום: בכל בית בישראל

הרב סילמן מהווה כתובת מרכזית במגזר החרדי למקרים של אלימות במשפחה והתעללות מינית בילדים, "יש המון צרות שהציבור יודע עליהן, והרבה יותר מזה צרות שהציבור לא יודע עליהן", אמר הרב, שמהווה למעשה את הרוח הגבית לכתיבת המהדורה העברית של הספר. בפגישה אף הסביר את הגישה החרדית הייחודית בחינוך למוגנות מינית: "החוכמה של הדברים האלה זה להזהיר את הילדים בלי שהילדים יידעו ממה מזהירים אותם".

 

בתה העידה במשטרה. הרבנית קולודצקי ()
בתה העידה במשטרה. הרבנית קולודצקי

 

בפגישה שהתקיימה בלשכתו של הרב סתיו בשוהם ביום חמישי האחרון, ציין כי הציונות הדתית רוצה לחנך את ילדיה בצורה שמאפשרת להם "להאמין, לבטוח ולהיות פתוחים לעולם, אבל גם להישמר מהסכנות של אותו עולם". הרב סתיו הודה שבקהילה הדתית טרם למדו כיצד להתמודד עם פגיעות מיניות בילדים. גם הרב אליהו הדגיש את החשיבות של השתתפות מנהלי בתי הספר בפרויקט העלאת המודעות לפגיעות מיניות.

 

"תאמינו או לא", מספר הרב הורוביץ, "קיבלתי שיחת טלפון לאמריקה לפני כמה שבועות מקהילת מאה שערים בביתר עילית, מנהל בית הספר לקח 230 ספרים. קיבלנו תרומה שאיפשרה חלוקת 5,000 ספרים, ותרומות כדי לחלק עוד ספרים. החלום שלי הוא שיהיה ספר כזה בכל בית בישראל".

 

את הספרים ניתן להשיג בתהל - מרכז הסיוע לנשים וילדים דתיים. 02-6726847 , tahel@crisiscenter.org.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים