שתף קטע נבחר

"חוקרים פרטיים": על ביציות והזדקנותן המהירה

בספר בראשית מסופר על שרה אימנו, שצחקה כאשר שמעה שתלד בגיל 90. בסופו של דבר, אכן ילדה את יצחק בגיל מבוגר. ייתכן שגם בימינו ניתן לעזור לזוגות, שמסיבות שונות מתחילים להקים משפחה בגיל מבוגר, להרות

 

 

כשהגעתי להשתלמות הפוסט־דוקטורט שלי בלונדון ב־2009, הייתי היחיד במעבדה שהייתה לו משפחה. ראיתי סביבי הרבה מדעניות מבריקות, נשים שבגלל שיקולי קריירה דוחות את הקמת משפחתן. מספר שנים מאוחר יותר, כאשר הייתי לקראת סיום המחקר, סיפרה לי אחת מהן שיש לה בעיות להיכנס להריון למרות החלטתה להקים משפחה. "כנראה פשוט התחלתי מאוחר מידי", היא אמרה, "הביציות שלי כבר הזדקנו".

 

ככל שחשבתי על העניין יותר, זו לא נראתה לי גזירה משמים. אחרי השיחה עם חברתי למעבדה החלטתי שכשאקים מעבדה משלי, אתמקד בנושא ההזדקנות באופן כללי ובעיקר במערכת הרבייה. וכך היה. בספר בראשית מסופר על שרה אימנו, שצחקה כאשר שמעה שתלד בגיל 90. בסופו של דבר, אכן ילדה את יצחק בגיל מבוגר. ייתכן שגם בימינו ניתן לעזור לזוגות, שמסיבות שונות מתחילים להקים משפחה בגיל מבוגר, להרות, למרות תהליכי ההזדקנות שקורים בביציות.

ד"ר מיכאל קלוטשטיין
ד"ר מיכאל קלוטשטיין

מערכת הרבייה היא המערכת בגוף שמזדקנת באופן הכי מהיר. ביציות של אישה בשנות הארבעים לחייה לרוב כבר אינן פוריות. מהן הסיבות להזדקנות מהירה זו? במעבדתי במכון למדעים ביורפואיים בפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית (שבו נערכים גם מחקרים שאינם קשורים רק לרפואת שיניים), אנחנו מבצעים ניסיונות על ביציות של עכברות מבוגרות ומשווים אותן לביציות של עכברות צעירות. אנו גם מנסים לאמוד את מצבן של ביציות אנושיות ממרפאת הפרייה חוץ גופית (מדובר בביציות עודפות שנתרמו למחקר על ידי הנשים שעברו את הטיפולים).

 

עוד ב"חוקרים פרטיים" בערוץ הלימודים:

"חוקרים פרטיים": ברקים ורעמים בבית המשפט

חיידקים ומחלות צמחים והשפעתם על מזון ותרבות

"חוקרים פרטיים": הפאג'ים שמחסלים את החיידקים

באבלס: בועות והמחקר שלי על מחלת הסרטן

"חוקרים פרטיים": כיצד תאי סרטן מתפשטים בגוף?

למה אני חוקרת גישות חדשות בבריאות הנפש?

"חוקרים פרטיים": החלופה המדעית לתרומת איברים

החוקר שבודק: האם העיתונות מתה?

לחקור את יפן: מסע לארץ השמש העולה

פריזבי עם אלקטרונים והקשר לסמארטפונים שלנו

מידה כנגד מידע: למה אני שוקלת חלבונים?

למה בחרתי לטפל בעזרת יצירות ספרותיות?

"חוקרים פרטיים": חלבונים מקולקלים ותולעים זקנות

 

בדרך זו גילינו מנגנון מרכזי בתא, שאנחנו מאמינים שיש לו תפקיד בתהליך ההזדקנות המהירה. החומר התורשתי שהאם מעבירה לילד - הדנ"א בתוך התאים, ארוז בצורה מסודרת ומאורגנת. ל"אריזה" של הדנ"א יש חשיבות רבה בתהליכי הזדקנות. אנו רואים כי שינויים החלים בדרך אריזה זו במהלך ההזדקנות, משתתפים באופן פעיל בהזדקנות המהירה בביציות. חלקים מסוימים מן האריזה מתהדקים וחלקים אחרים מתרופפים, כך שאזורים שונים על פני הדנ"א נפגמים במהלך ההזדקנות. בעזרת תרופות שאנחנו מספקים לביציות אנחנו מנסים לשנות את מצבה של האריזה "ולהחזיר אחורה" את התהליך.

 

ייתכן כי בידינו נמצא המפתח כדי לטפל בביציות מבוגרות ול"הצעיר" אותן כך שיוכלו להיות פוריות. תקוותינו היא שבעתיד נוכל בצורה זו לשפר את הפוריות של נשים עם בעיות פוריות ושל נשים מבוגרות, ולמנוע בעיות גנטיות הקשורות לבעיות פוריות בגיל מבוגר כגון תסמונת דאון.

 

הכותב הוא ד"ר מיכאל קלוטשטיין, מהמכון למדעים ביורפואיים ברפואת שיניים, הפקולטה לרפואת שיניים, האוניברסיטה העברית בירושלים.

 

למידע נוסף - האתר של ד"ר קלוטשטיין

 

חוקרים פרטיים הוא מדור שבועי בערוץ הלימודים של ynet, שבו יסבירו חוקרים מדוע החליטו לעסוק בתחום המחקר שלהם. המדור נעשה בסיוע "האקדמיה הצעירה הישראלית".  


פורסם לראשונה 09/02/2018 17:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביצית של אישה בת 37 מימין ובת 24 משמאל
מומלצים