שתף קטע נבחר

נתניהו: המלצות המשטרה - מסמך מחורר, לא נלך לבחירות

למחרת המלצת המשטרה להעמידו לדין באשמת שוחד, נשא ראש הממשלה דברים בוועידת מרכז השלטון המקומי וקק"ל: "דו"ח ההמלצות - מסמך מוטה וקיצוני". לדברי נתניהו, לפיד לא הדיר עצמו מטיפול בענייני מילצ'ן למרות החברות איתו: "אני מקבל המלצות ולפיד מקבל מחיאות כפיים"

 

 

בבוקר שאחרי המלצתה של משטרת ישראל להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 ו-2000, משתתף נתניהו בוועידה השנתית של מרכז השלטון המקומי וקק"ל בגני התערוכה. "אחרי שקראתי את דו"ח ההמלצות, אני יכול להגיד שזה מסמך מוטה, קיצוני, מחורר כמו גבינה שווייצרית ולא מחזיק מים", אמר נתניהו בנאום שנשא במליאת הפתיחה.

 

שוחד, מרמה והפרת אמונים - המלצות המשטרה נגד נתניהו

נתניהו: "ההמלצות ייגמרו בלא כלום, אמשיך להנהיג"

המערכת הפוליטית סוערת. אמסלם על לפיד: "מלשן עלוב"

לראיות יש חוקים משלהן / פרשנות

לפיד על עדותו בתיק 1000: סירבתי להעביר את חוק מילצ'ן - למרות הלחצים

התקדימים: המלצות המשטרה בעניין ראשי הממשלה

וכיצד סיקרו את המלצות נתניהו ברחבי העולם?

 

"אני רוצה קודם כל להרגיע אתכם - הקואליציה יציבה", הבהיר ראש הממשלה בפתח דבריו. "אין לאף אחד, לא לי ולא לאף אחד אחר, תוכניות ללכת לבחירות. נמשיך לעבוד יחד איתכם למען אזרחי מדינת ישראל - עד סוף הקדנציה".

 

לדברי ראש הממשלה, מסמך ההמלצות "מתעלם ומטשטש חברות קרובה מאוד של קרוב ל-20 שנה בין ארנון מילצ'ן לביני ובין המשפחות שלנו - חברות שהיו בה אגב מתנות הדדיות, עוד בתקופה שהייתי אזרח פרטי והרבה לפני שנכנסתי לתפקיד".

 

"שנית, המסמך מנפח את הסכומים עד לבלי הכר - הוצאות ענק, שכלל לא קשורות אליי, הכול במטרה להגיע למספר הכסף. שלישית, הוא פשוט מתעלם משתי עובדות מוחצות שהבאתי אתמול ושידועות - שלא פעלתי עבור מילצ'ן, אלא נגדו. ראשית, כששברתי את המונופול שלו, במה שקרוי מכשירי תנועה, ייבוא כלי רכב וזה היה שווה הון עתק, זה הלך. שנית, כשפעלתי לסגור את ערוץ 10 שבבעלותו ואז המניות שלו היו שוות כלום - שום דבר, אפס".

 

נתניהו, הבוקר: "פעלתי נגד מילצ'ן ולא לטובתו. זה עולם הפוך" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו, הבוקר: "פעלתי נגד מילצ'ן ולא לטובתו. זה עולם הפוך"(צילום: מוטי קמחי)

 

"אז איך מצד אחד יכול להיות שאני פועל לטובת מילצ'ן, ומצד שני אני פועל לרעת מילצ'ן? והתשובה היא - לא זה ולא זה. אני פועל לפי העיקרון שאני חושב שהוא נכון למשק הישראלי או לחברה הישראלית, ולא מעניין אותי לפעול לפי אדם זה או אחר. כלומר, זה קצת יותר ממה שאמרתי, כי במקומות שאני פועל מתוך סמכותי אני פועל נגד מילצ'ן ולא לטובתו. זה עולם הפוך", הוסיף נתניהו.

 

באשר לתיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס), אמר נתניהו: "המסמך הופך את היוצרות גם בתיק 2000. אגב, אני לא בטוח שצריך לחקור יחסי פוליטיקאים ועיתונאים, אבל אם כבר נכנסים לזה - איך יכול להיות שאותי, שבלמתי את חוק 'ישראל היום', פיזרתי את הכנסת והבאתי לקבירת החוק - אותי חוקרים ו-43 חברי כנסת שיזמו את החוק, קידמו והצביעו - אותם לא חוקרים? זה פשוט אבסורד. זה פשוט היפוך היוצרות".

 

"כשלפיד אומר את מילת הקסם 'נתניהו' - העולם מתהפך"

באשר להיותו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד עד מפתח בתיק 1000, אמר נתניהו: "העולם הפוך גם בעניינו של לפיד. לפיד אמר שהוא נחקר בערך כשעה. אותי שאלו בעניין הזה כמה שאלות בלבד - ואמרתי שלא פעלתי לטובת מילצ'ן. שעה אחת לו וכמה שאלות לי, בחקירה של שנה וחצי, ועכשיו מסתבר שעל הבסיס הזה לפיד הוא עד מפתח".

 

"זה אומר לכם הרבה מאוד על ההמלצות הללו ועל התהליך הזה. זה כמובן אותו לפיד שהבטיח להפיל אותי בכל מחיר. זה אותו לפיד שהוא חבר קרוב של מילצ'ן - אין בזה חטא, אבל הוא חבר קרוב. הוא הועסק על ידי מילצ'ן, הוא דן עם מילצ'ן כשר האוצר האחראי בענייניו של מילצ'ן, כלומר הוא לא הדיר את ידיו מלעסוק בעניינו של מילצ'ן - אז הוא הפך להיות העד המרכזי".

 


"אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם אני הייתי עושה דבר כזה", טען נתניהו. "הייתי נחקר באזהרה שבע פעמים, אבל פה העולם התהפך. ברגע שלפיד אומר את מילת הקסם 'נתניהו' - העולם מתהפך. אני מקבל המלצות - ולפיד מחיאות כפיים".

 

לסיכום אמר ראש הממשלה: "רבותיי, הדו"ח הזה לא יכול להתווכח עם מערכת החברות הקרובה שהייתה לי עם מילצ'ן ולכן הוא מנסה לייצר מצג שווא של תמורות שלא היו ולא נבראו - להוציא את עניין הוויזה. לא פעלתי מעולם בעניינו של מילצ'ן וממקום שפעלתי זה היה נגד האינטרסים שלו ולא בעדו.

 

"לכן, דו"ח ההמלצות הזה מוטה, קיצוני מחורר, מנוגד לעובדות ולהיגיון. לכן אמרתי לכם אתמול - אני בטוח, כמו שתמיד הייתי בטוח, שהאמת תצא לאור ולא יצא מכל זה כלום".

 

"לפיד שהבטיח להפיל אותי בכל מחיר הפך לעד" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לפיד שהבטיח להפיל אותי בכל מחיר הפך לעד"(צילום: מוטי קמחי)

 

בנט בהתייחסות ראשונה: "ראש הממשלה צריך לשמש דוגמה"

בוועידה משתתפים בין השאר גם שר החינוך נפתלי בנט, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שר הפנים אריה דרעי, שרת המשפטים איילת שקד ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. דרעי התייחס בנאומו בקצרה לסאגת ההמלצות ואמר: "אני מצטרף להערכה שהממשלה תחזיק עד סוף ימיה ותמשיך להוביל אחרי הבחירות הבאות בעזרת השם".

 

לאחר מכן הגיב השר בנט לראשונה להמלצות המשטרה: "אתמול בערב היה רגע לא נעים לכל אזרח במדינת ישראל, בוודאי לראש הממשלה עצמו. לפני הכול, הוא בן אדם. לתפיסתי, לראש ממשלת ישראל יש שתי משימות: האחת, לשמור על ביטחון ישראל והשנייה להוות מנהיג ודוגמא לאזרחי ישראל".

 

שר החינוך בנט: "קיבלתי החלטה להמתין עד להכרעת היועמ"ש" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר החינוך בנט: "קיבלתי החלטה להמתין עד להכרעת היועמ"ש"(צילום: מוטי קמחי)

"כחבר בשתי ממשלות נתניהו, אני יכול להעיד שראש הממשלה מנהל את ענייני המדינה באופן ראוי ותקין ומתוך מסירות עמוקה", הוסיף בנט. "כחבר בקבינט הביטחוני מזה 5 שנים אני יכול גם לקבוע בברור שראש הממשלה נתניהו מחויב לביטחון המדינה ואין לי ספק שהוא לעולם לא יפגע בביטחון ישראל למען מטרה זרה, כפי שנרמז לאחרונה".

 

בהמשך בנט מתח ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה: "כשנתניהו עמד פה לפני כמה דקות ואמר שהוא פעל ממניעים טובים למען מדינת ישראל, אני מאמין לו. אולם, לראש ממשלה בישראל יש משימה נוספת והיא לשמש דוגמה אישית לציבור הישראלי בכלל ולנוער הישראלי בפרט. ראש ממשלה לא צריך להיות מושלם, והוא לא צריך לחיות בסגפנות - אבל הוא כן צריך להיות מישהו שאומרים עליו 'ככה צריך לנהוג'. לצערי, קבלת מתנות בהיקף כה רחב איננה עומדת בציפיה זו של אזרחי ישראל".

 

"עם זאת", הבהיר בנט, "החוק במדינת ישראל הוא ברור - הוא קובע שראש ממשלה רשאי להמשיך בתפקידו גם לאחר המלצות המשטרה. אנחנו מדינת חוק, ולראש הממשלה נתניהו עומדת חזקת החפות. אני מייחל ומקווה עבור ראש הממשלה ועבור כולנו שהוא ייצא נקי בסוף התהליך. לאור זאת, קיבלתי החלטה להמתין עד להכרעת היועמ"ש. אני סומך על יושרם ועמידותם של היועץ וצוותו. לגבי הפן הערכי, יחליט הציבור ביום הבוחר".

 

"עד להכרעת היועץ אני קורא לכל הצדדים לנהוג באחראיות באיפוק ובממלכתיות. מחד - יש להימנע מלהאשים את משטרת ישראל בהפיכה שלטונית. אני סומך על משטרת ישראל ועל המפכ"ל. מאידך, יש גורמים באופוזיציה ששוכחים את חזקת החפות של ראש הממשלה וששים אלי בחירות, כשמטרתם האמיתית היא הפלת ממשלת ימין. אני מצפה מהם להתאפק עד לסיום התהליך".

 

"יש הטוענים שראש הממשלה לא מסוגל לנהל את ענייני המדינה, אולם אני לא מזהה בשלב זה פגיעה בתפקודו של ראש הממשלה. יש לנו ממשלה לאומית טובה שבונה את הכלכלה, מזניקה את החינוך ושומרת על הביטחון. הדרך להחליפה היא בקלפי. מדינת ישראל איננה מדינה מושחתת והיא גם לא הפכה להיות כזו בבכי מהדורת חדשות".

 

ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר(צילום: EPA)

אמש הבהיר שר האוצר משה כחלון כי אין בכוונתו לפזר את הממשלה בעקבות פרסום ההמלצות. "אני ער לרחשי הציבור, מימין ומשמאל, בנוגע להמלצות המשטרה סביב חקירות ראש הממשלה", אמר כחלון.

 

שר האוצר הוסיף: "החוק קובע כי רק היועץ המשפטי לממשלה רשאי לקבל החלטות בעניין הגשה או אי הגשה של כתב אישום. עד אז אמשיך להוביל ולנווט את הכלכלה הישראלית לרווחת כלל אזרחי ישראל".

 

שוחד, מרמה והפרת אמונים

תיק 1000 (פרשת המתנות), להגדרת המשטרה, עוסק ב"מתת שקיבל ראש הממשלה ובתמורה שניתנה כגומל". לאחר גביית כ-180 עדויות מ-80 עדים - שישה מהם במדינות זרות בחו"ל בארבע יבשות - החליטה המשטרה כי קיימת תשתית ראייתית מספקת להגיש כתב אישום נגד נתניהו בגין עבירות של קבלת שוחד, במסגרת יחסיו עם המיליארדר ארנון מילצ'ן, ועבירת מרמה והפרת אמונים ביחסיו עם איש העסקים ג'יימס פאקר.

 

שווי הטובין שקיבל נתניהו, כך טענו במשטרה, מצטבר לסכום של כמיליון שקל על פי הפירוט הבא: "שווי הטובין ממר מילצ'ן הגיע לכדי כ- 750,000 שקל ושווי הטובין ממר פאקר, אשר ניתנו למר נתניהו החל משנת 2014, הגיע לכדי כ- 250,000 שקל. עיקר המתת ממר פאקר התחיל מרגע ששני אנשי העסקים החליטו להתחלק ביניהם בהוצאות על ראש הממשלה".

 

"עם היבחרו של מר נתניהו לראשות הממשלה בשנת 2009, עלו היקף ותדירות העברת הטובין באופן משמעותי", ציינה המשטרה והוסיפה כי "מן החקירה עלה כי הטובין הוענקו לראש הממשלה, על רקע תפקידו כראש הממשלה וכשר התקשורת בתקופה הרלוונטית, ובתמורה לפעילות שלו, במישרין או בעקיפין, לקידום עניינים שונים אשר באו להיטיב עם מר מילצ'ן בעסקיו, במצבו הכלכלי, במעמדו או בשימור המוניטין שלו.

 

"כמו כן, ממצאי החקירה העלו כי מערכת היחסים בין ראש הממשלה למר מילצ'ן הייתה מערכת יחסים שוחדית העולה לכדי עבירה פלילית ולא מערכת יחסים תמימה בין חברים. למותר לציין כי מערכת יחסים במסגרתה עובד ציבור או נבחר ציבור מקבל טובות הנאה ממאן דהוא (גם אם הוא חבר), ובמקביל משתמש בסמכויותיו, כוחו והשפעתו על מנת לקדם את ענייניו של אותו אדם, אסורה על פי חוק".

 

תיק 2000 עוסק לפי המשטרה בחשדות ליחסים שוחדיים בין ראש הממשלה מר בנימין נתניהו לבין מר ארנון (נוני) מוזס. על פי ממצאי החקירה, החל משנת 2009 ומאז במהלך השנים, קיימו מר נתניהו ומר מוזס דין ודברים ביניהם, במפגשים אישיים, במסגרתם דנו בסיוע האחד לשני, כ'עסקת חליפין' בקידום ענייניהם.

 

 

"במסגרת זאת, דובר אודות סיועו של מר מוזס לנתניהו בביסוס מעמדו כראש הממשלה באמצעות סיקור חיובי ואוהד בעיתון 'ידיעות אחרונות', זאת בתמורה לסיועו של ראש הממשלה למר מוזס בקידום האינטרסים הכלכליים של 'ידיעות אחרונות' על ידי יוזמה ותמיכה במהלכים לבלימת התעצמותו של העיתון 'ישראל היום'. עוד העלו ממצאי החקירה כי הצדדים נקטו פעולות בפועל לקידום האינטרסים אחד של האחר בהמשך להבנות שהושגו ביניהם, או לכל הפחות הציגו מצג האחד כלפי השני כאילו פעלו כאמור".

 

"על פי החשדות (כפי שעלו מן ההקלטות)", מסרו במשטרה, "ראש הממשלה ומו"ל 'ידיעות אחרונות' עסקו בבחינת האינטרסים הצולבים ויזמו מהלכים משותפים שנועדו למקסם את האינטרסים איש של רעהו ועסקו במספר כיווני פעולה שלובנו בין השניים: תמיכת ראש הממשלה ב'חוק ישראל היום', צמצום תפוצת 'ישראל היום' וביטול הוצאת מהדורת סוף השבוע של 'ישראל היום'. בנוסף על הפעולות הנ"ל, פעל ראש הממשלה לתווך בין מו"ל 'ידיעות אחרונות' לבין בעלי הון לרכישת 'ידיעות אחרונות', זאת בעודו מכהן כשר התקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בנימין נתניהו, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים