שתף קטע נבחר

התקרית הקשה מאז צוק איתן: מטען הופעל על כוח צה"ל בגבול רצועת עזה

המטען הופעל לעבר כוח שהיה בסיור באזור הגבול בדרום הרצועה מול עין השלושה והגיע לגדר בגלל דגל חשוד. הפיצוץ נשמע היטב באזור עוטף עזה וגם בתוך הרצועה. צה"ל הגיב בירי טנק לעבר עמדת תצפית בדרום רצועת עזה ששייכת לג'יהאד האיסלאמי

 

מקום האירוע בגבול הרצועה ()
מקום האירוע בגבול הרצועה

 

התקרית החמורה ביותר מאז צוק איתן: מטען הופעל אחר הצהריים (שבת) סמוך לכוח צה"ל שהיה בסיור והגיע לגדר הגבול בדרום רצועת עזה - מול עין השלושה - בגלל דגל חשוד. צה"ל הגיב בירי טנק לעבר עמדת תצפית בדרום הרצועה ששייכת לג'יהאד האיסלאמי.

 

מקורות פלסטיניים דיווחו מוקדם יותר על פיצוץ בגבול, שאירע בדרום הרצועה בשטח הישראלי שסמוך לגדר. התושבים ביישובים בעוטף עזה לא קיבלו הנחיות מיוחדות בעקבות האירוע הזה.

 

כאמור, זו התקרית החמורה ביותר בגבול רצועת עזה מאז סוף מבצע צוק איתן. קדם לה פיגוע צליפה בדצמבר 2014 שבמהלכו נפצע קשה לוחם גדוד הסיור הבדואי שאבטח עבודות בגדר הגבול, וכמה אירועים בהם נפגעו קל, בעיקר מחרדה, אזרחים בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטות בקרבתם. הפעמיים האחרונות שבהן זיהו בצה"ל הנחות מטענים או זירות מטעני חבלה בגבול אירעו לפני כשנה, בחודש מרס 2017. בשני המקרים נוטרלו המטענים או מניחיהם בידי כוחות צה"ל ללא נפגעים ישראלים.

כוח צה"ל לא הרחק ממקום האירוע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
כוח צה"ל לא הרחק ממקום האירוע(צילום: הרצל יוסף)

ליד מקום הפיצוץ בגבול רצועת עזה ()
ליד מקום הפיצוץ בגבול רצועת עזה
 

צה"ל הגיב בירי אל עמדת תצפית  ()
צה"ל הגיב בירי אל עמדת תצפית

העמדה שייכת לג'יהאד האיסלאמי  ()
העמדה שייכת לג'יהאד האיסלאמי

 

באזור התקרית התגלו שתי מנהרות טרור בשלהי 2017, אחת של חמאס והשנייה של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. תקרית הפעלה או גילוי של מטען חבלה נחשבת לחריגה בגבול עזה אך התרחשה כבר מספר פעמים מאז סוף מבצע צוק איתן, בתחילת 2015 ובאפריל 2016.

 

בתקופה האחרונה נשמר שקט יחסי בעוטף עזה, כשברקע האזהרות בישראל מהמצב ההומניטרי המחריף. בסוף חודש אוקטובר האחרון פוצץ צה"ל מנהרת טרור של הג'יהאד האיסלאמי סמוך לגבול הרצועה בשטח ישראל. בחודש דצמבר אותרה מנהרה נוספת מאות מטרים בתוך ישראל, הפעם של חמאס, והיא נוטרלה.

 

בסוף דצמבר נורו כמה רקטות מעזה לתחום ישראל, רקטה אחת פגעה במבנה בשער הנגב, שתיים יורטו וצה"ל תקף בתגובה עמדות חמאס בצפון הרצועה. כמה שעות לאחר מכן כ-2,000 פלסטינים הפגינו בתשעה מוקדים שונים בגבול הרצועה. לפי צה"ל הם יידו אבנים וניסו לחבל בגדר המערכת, וכוחות הביטחון ירו לעבר ארבעה מסיתים מרכזיים.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר בסקירה ביטחונית שהעביר באחרונה לשרים כי אין גורם שרוצה מלחמה או מעוניין בסיבוב נוסף עם ישראל בעזה, אך מאידך גובר החשש מהתלקחות במהלך השנה בשל הנסיבות בעזה: המצב ההומניטרי שהוא על סף קריסה והמשבר ביחסים בין אש"ף לחמאס. הרמטכ"ל אמר כי יש לעשות מאמץ למניעת קריסה הומניטרית בעזה, אך יש לעשות הפרדה ביו סיוע הומניטרי שבו צה"ל תומך לבין שיקום הרצועה - שאותו יש להתנות בהחזרת החיילים הדר גולדין ואורון שאול, והאזרחים הישראלים המוחזקים בידי החמאס.

 

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שביקר באחרונה בעוטף עזה ואף סייר במנהרה שאותה נטרל צה"ל, אמר באחרונה כי איראן מעניקה מדי שנה 100 מיליון דולר לחמאס: "שערו בנפשכם מה יכלו תושבי עזה לעשות ב-100 מיליון דולר שאיראן מעניקה לחמאס מדי שנה עבור נשק ומנהרות לתקיפת ישראל".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן האשים אף הוא באחרונה את חמאס בכך שהוא משקיע בטרור במקום באזרחים "קודם כל, שחמאס יפסיק להשקיע כסף במלחמות ובהרג אנשים וישקיע בפיתוח. התקציב של הזרוע הצבאית של חמאס בשנת 2017 הוא 260 מיליון דולר. כל אותם 260 מיליון דולר הושקעו במנהרות ובייצור רקטות. אם היו משקיעים 260 מיליון דולר במערכת המים שלהם או במערכת הבריאות, הם היו נמצאים במקום אחר לגמרי".

 

עוד אמר בנוגע למנהרת הטרור שנחשפה מתחת למעבר כרם שלום: "אני מניח שהמנהרה שחשפנו זו לא המנהרה האחרונה. סביר להניח ואני מניח שיש עוד מנהרות של חמאס שהן חוצות לתוך סיני. ואולי גם כדאי להדגיש שמכל הכספים שמגיעים למימון הטרור לתוך רצועת עזה, כ-100 מיליון דולר מגיעים מאיראן. אותם 100 מיליון דולר מתחלקים בין הג'יהאד האיסלאמי לבין חמאס וזה גם אומר משהו על כוונות השלום של איראן".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים