שתף קטע נבחר

נתניהו: עם רצון טוב של השותפים, לא נלך לבחירות

לאחר שגורמים פוליטיים העריכו כי התעקשות החרדים בנוגע לחוק הגיוס תוביל לבחירות, אמר רה"מ לפני שהמריא לארה"ב: "אין סיבה שזה יקרה, לי יש רצון טוב". נתניהו אמר שהוא מסופק שהייתה כוונה אמיתית בדבריה של השרה רגב שהשוותה בין "שומרי הסף" לבוגדים. רגב הגיבה הבוקר: "לא קראתי לפגוע באף אחד"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הלילה (א') לפני המראתו לארצות הברית כי אין סיבה שמשבר חוק הפטור מגיוס יוביל לבחירות מוקדמות. "אין סיבה שזה יקרה, ועם רצון טוב, זה גם לא יקרה. לי יש רצון טוב, אני מקווה שגם לשותפים האחרים שלנו", אמר.

 

נתניהו נשאל גם לגבי דבריה של שרת התרבות והספורט מירי רגב, שהשוותה בין "שומרי הסף" לבגתן ותרש - אשר זממו לרצוח את אחשוורוש שנתלו, והשיב כי "לא שמעתי דברים כאלה, אני מסופק אם יש כוונה אמיתית בהם". רגב עצמה תשמש כממלאת מקומו של נתניהו בעת שהייתו בארה"ב.

"לי יש רצון טוב, מקווה שגם לשותפים". נתניהו ורעייתו לפני ההמראה לארה"ב (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
"לי יש רצון טוב, מקווה שגם לשותפים". נתניהו ורעייתו לפני ההמראה לארה"ב(צילום: חיים צח, לע"מ)

 

באירוע "המשתה של מירי" אמש, השרה רגב, המקורבת לראש הממשלה, שיגרה גם מסר לשותפים בקואליציה על רקע משבר חוק הפטור מגיוס, והזהירה: "אם תכפו עלינו בחירות אני אומרת לכם - יש רק מפלגה אחת בקואליציה שאין לה כל סיבה לחשוש מבחירות. קוראים לה הליכוד". בסיעות החרדיות השיבו לה: "אנחנו לא מפחדים מבחירות. לא רוצים בחירות אבל חוק הגיוס בנפשנו. בכל הסקרים אנחנו שבעה מנדטים. מי שצריך לחשוש מבחירות זה כחלון".

 

רגב דחתה הבוקר את הביקורת על דבריה: "הייתה כאן פרשנות מעוותת. אכן השתמשתי במוטיבים מהמגילה. לאור הפרשיות האחרונות של ההסתמסות הפסולה בין השופטת לחוקר, עמדתי על העיקרון הבסיסי בדמוקרטיה, שהעם הוא הריבון ועל ההכרח ששומרי הסף יתנהלו בצורה דמוקרטית ועל פי כללי המנהל התקין".

 

רגב ציינה גם כי "לא קראתי לפגוע באף אחד. להיפך. כל מי שרוצה שעובדי רשויות המדינה יזכו לאמון הציבור ויעשו את עבודתם נאמנה, צריך לדאוג שעבודתם תיעשה בהגינות וללא פניות".

 

קודם לכן העריכו גורמים פוליטיים כי התעקשותם של החרדים בנוגע לאישור חוק הפטור מגיוס לפני אישור התקציב תוביל לפיזור הכנסת. בקרב הסיעות החרדיות צפויים לערוך התייעצות עם מועצת גדולי התורה. אנשיה הנחו את הסיעה בכנסת שלא לתמוך בתקציב עד שיאושר חוק גיוס חדש. הח"כים החרדים יסבירו להם שהתעקשות על החוק במתכונת שגובשה ובלוחות הזמנים שנקבעו, תוביל לבחירות.

 

ביום חמישי שוחח שר האוצר, משה כחלון, עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושיגר אולטימטום. לדבריו, אם תקציב המדינה לשנת 2019 לא יאושר תוך שבועיים, הוא יפרק בעצמו את הממשלה ללא קשר לחרדים.

ליצמן ודרעי. איומי החרדים עשויים להוביל לבחירות (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליצמן ודרעי. איומי החרדים עשויים להוביל לבחירות(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

יוצא לארה"ב בצל החקירות, מנסה לשדר "עסקים כרגיל"

נתניהו יצא הלילה בלוויית רעייתו שרה לביקור בן חמישה ימים בארה"ב, בצל חקירות המשטרה בתיקי 1000, 2000 ו-4000 שלפחות האחרון שבהם הולך וסוגר עליו ועל רעייתו. נתניהו מנסה לשדר עסקים כרגיל, ובסביבתו אומרים כי החקירות לא משפיעות בשום צורה על ההכנות המורכבות לקראת הביקור בארה"ב. על המטוס הפתיע נתניהו את רעייתו שרה כשהמתין לה עם זר פרחים לרגל יום נישואיהם.

 

אמש אמר נתניהו לקראת נסיעתו: "אני יוצא הלילה לארה"ב, לביקור חשוב, שם אפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואנאם בפני הוועידה השנתית של איפא"ק. אודה לו בשם עם ישראל על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, לכבוד יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל. אדון עם הנשיא בראש ובראשונה באיראן, בייחוד לקראת ההחלטה בנושא תוכנית הגרעין".

 

 

נתניהו ידון עוד עם טראמפ על עסקת השלום האולטימטיבית שלו והאם טראמפ מתכוון להגיש אותה – גם אם הפלסטינים ימשיכו בסירובם לחזור לשולחן המו"מ. בעבר פורסם שנתניהו לוחץ על טראמפ להציג את התוכנית גם במקרה כזה.

 

הנושא המרכזי מבחינת נתניהו יהיה איראן. נתניהו ממשיך להוביל את הקו של ביטול ההסכם או תיקונו. חשוב לו להגיע לתיאום עם טראמפ לקראת 12 במאי, המועד שבו יפקע האולטימטום שהציג טראמפ בפני המעצמות לתיקון הסכם הגרעין.

 

נתניהו יעלה את הנושא גם בנאומו בועידת איפא"ק ביום שלישי. איפא"ק תומכת בהצעת חוק המרחיבה את הסנקציות נגד משמרות המהפכה האיראניות.

 

לאחר מכן יגיע נתניהו לפגישות בבית הנבחרים ובסנאט וידון שם עם ראשי הקונגרס משתי המפלגות בשורת נושאים ובהם הסכם הגרעין עם איראן והמשך ההתבססות של איראן בסוריה והתוקפנות האיראנית באזור. ישראל מודאגת מכך שהאמריקנים אינם מעורבים מספיק במאמצים לבלום את ההתבססות האיראנית ומשאירים את הזירה כמעט במלואה לרוסים, מה שמעמיד את ישראל במצב בעייתי מאוד. נתניהו יעלה גם את דאגתה של ישראל מכוונת איראן להקים מפעלים ליצור טילים מדוייקים לחיזבאללה בלבנון ובסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים