שתף קטע נבחר

משרד המשפטים: בוחנים צעדים פליליים נגד הרב הראשי

בעקבות הפרסום ב-ynet בוחנים במשרד המשפטים צעדים פליליים ומשמעתיים נגד הרב יצחק יוסף, שהשווה "כושים" ל"קופים": "התבטאויות אלו, ככל שהדברים אכן נאמרו, הן חמורות ביותר ויש בהן כדי להצדיק צעדים שונים נגד הרב במישור המנהלי, המשמעתי ואף הפלילי"

 

 

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים בוחנת צעדים משמעתיים ופליליים נגד הרב הראשי לישראל יצחק יוסף בעקבות פרסום דבריו ב-ynet שבהם דימה "כושים" ל"קופים". ראש היחידה, עו"ד אווקה (קובי) זנה, אמר כי ההתבטאויות שיוחסו לרב בתקשורת "חמורות ביותר" וקבע כי "יש בהן כדי להצדיק צעדים שונים נגד הרב במישור המנהלי, המשמעתי ואף הפלילי - ככל שיתברר כי בדברים יש משום הסתה לגזענות".

  

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

<< שיעור בגזענות: הרב הראשי השווה בין "כושי" לקוף  >>

 

בהודעת היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות נכתב כי היא "בוחנת בימים אלו צעדים שונים בעניין זה, ופנתה לשם כך לגורמים מוסמכים רלוונטיים בבקשה לבדוק ולברר התבטאויות אלה, כדי שהדברים ייבחנו לעומק ויינקטו צעדים מתאימים". עוד נמסר כי "היחידה תמשיך לעקוב אחר הדברים ותנקוט בכל הצעדים הדרושים למניעת הישנות התבטאויות גזעניות מעין אלו מצד עובדי שירות המדינה ונותני שירות ציבורי, גם בעתיד".

 

עוד בנושא בערוץ היהדות :

 

בשיעורו השבועי לפרשות ויקהל-פקודי דיבר הרב יוסף על ברכת האילנות שנוהגים לברך בחודש ניסן - וביקש להביא דוגמה מברכת "משנה הבריות", בדבריו השווה בין "כושי", כלשונו, לבין קוף ואמר: "לא כל כושי מברכים... צריך שיהיה כושי שאבא שלו ואימא שלו לבנים... אם אתה יודע, יצא להם בן קוף, יצא להם בן ככה".

 

הראשון לציון, הרב יצחק יוסף ()
הראשון לציון, הרב יצחק יוסף

 

מלשכתו של הרב יוסף נמסר בתגובה: "דברי הרב הם ציטוט מתלמוד בבלי במסכת ברכות, שם נאמר: ׳אמר רבי יהושע בן לוי הרואה את הבהקנים אומר ברוך משנה הבריות. מיתיבי (מקשים) ראה את הכושי.... אומר ברוך משנה את הבריות... תנו רבנן (שנו חכמים), הרואה פיל קוף וקפוף אומר ברוך משנה את הבריות׳". 

 

סערה בינלאומית בעקבות הדברים

הרב יוסף כבר קומם עליו בעבר גורמים רבים בעקבות שיעורים שנשא, ובהם ארגוני הנשים, צה"ל, הציונות הדתית ועוד. את בתי המשפט הגדיר כגרועים יותר מ"ערכאות של גויים... למה מתעסקים בעניינים של הלכה?" וביקר את מדיניות הפתיחה באש של צה"ל: "לא לפחד מכל מיני... שיעשו עליו אחר כך בג"ץ או יבוא איזה רמטכ"ל".

 

את הממשלה הקודמת כינה "ממשלת זדון" ועל כיתות מעורבות אמר: "זה נגד ההלכה, נגד התורה. איך אפשר לחנך ילדים קטנים בני תשע בבית ספר מעורב".

 

דבריו של הראשון לציון, יצחק יוסף, שנחשפו ב-ynet, חוללו סערה וזכו לסיקור תקשורתי בינלאומי. דבריו זכו לגינוי מכיוונים שונים, בין היתר מראש ועידת הנשיאים של הקהילה היהודית בבריטניה, ג'ונתן ארקוש, ומהליגה נגד השמצה בארה"ב.

 

בסוף השבוע התפרסם בכלי תקשורת בבריטניה כי הרב הראשי הבריטי מתח ביקורת ואף נזף ברב הראשי הספרדי לישראל: "המונחים שבהם השתמש הרב הראשי הם פוגעניים ביותר ולחלוטין בלתי מתקבלים על הדעת", אמר. 

 

זו ככל הנראה הפעם הראשונה אי פעם שרבה הראשי של בריטניה מתח ביקורת פומבית על הרב הראשי לישראל. ב-jewishnews הביאו את דבריו ודיווחו כי הרב אף פנה לרבנות הראשית "על מנת להבהיר את הדברים", כפי שצוטט.  

 

בעמותת "טבקה - צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה" דרשו מהרב הראשי לפרסם הודעה התנצלות "על השימוש במילים הפוגעניות שהוכרו כלשון הרע על ידי בתי המשפט במדינת ישראל", כלשונם. במכתב שהוציאו לרבנות הראשית ולשר לשירותי דת הביאה מנכ"ל העמותה, פנטהון אספה-דויט, דוגמאות לחקיקה אנטי-גזענית האוסרת על השימוש במילה "כושי".

 

"עמותת 'טבקה' מגנה בתוקף ובחריפות התבטאויות כגון אלו, הבאות באיצטלה של פרסום 'כשר' שהופיע במקורות, ועלול לתת לגיטימציה מסוכנת לציבור הרחב לעשות שימוש במילים חמורות אלו", כתבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים