שתף קטע נבחר

משבר האופנה והטקסטיל: הוקם צוות לבחינת מצב הענף

אחרי ביטול מכסי ההגנה על ייבוא ביגוד וטקסטיל, ובשל הפטור ממע"מ ברכישות אונליין בסכום של עד 75 דולר, יצרני הטקסטיל ומעצבי אופנה התאגדו והקימו את התנועה לעידוד האופנה בישראל. בפגישה עם שר הכלכלה הוחלט על הקמת הצוות, בו חברים גם נציגי משרד הכלכלה, משרד האוצר ורשות המסים

הוקם צוות לבחינת מצבו של ענף האופנה והטקסטיל בישראל - כך נודע ל-ynet. הצוות מורכב מנציגי משרד הכלכלה, משרד האוצר, רשות המסים ו"התנועה לעידוד האופנה בישראל".

 

הצרכן מצביע ברגליים: זינוק של 450% ברכישות בחו"ל

 

צוות הבדיקה הוקם בעקבות פגישה שהתקיימה ביום חמישי האחרון בלשכתו של שר הכלכלה, אלי כהן, עם נציגי התנועה לעידוד האופנה בישראל. בראש הצוות יעמוד יאיר שירן, ראש אגף מינהל התעשיות במשרד הכלכלה. 

   ()

הפגישה התקיימה על רקע המשבר בענף האופנה והטקסטיל, ובעקבות ההפגנה שהתקיימה לפני כחודש, בה תקפו נציגי ענף הטקסטיל את מדיניות הממשלה, שלטענתם מפלה אותם לרעה בהשוואה לאתרי הסחר המקוון מחו"ל. 

 

התנועה לעידוד האופנה בישראל הוקמה בעקבות אותו משבר, ובימים אלו נמצאת בהליכי רישום כעמותה. התנועה מייצגת יצרני אופנה, מעצבי אופנה, מתפרות, בעלי חנויות, גזרנים, יבואני טקסטיל, יבואני חומרי גלם לאופנה ויבואני אביזרי אופנה.

 

לטענת הנוכחים בפגישה, שר הכלכלה התחייב בדיון לתמוך ולסייע תקציבית ליצרני אופנה ישראליים, אשר יוכיחו כי מירב הייצור של סחורותיהם מיוצר בישראל וברשות הפלסטינית, ואשר יפנו חלק ניכר מהתוצרת שלהם למסחר מקוון.

 

 

במהלך הפגישה, הציג ראש מטה קשרי ממשל של התנועה, דניאל אלחרר (הבעלים של רשת האופנה דניאלה תוצרת ישראל), תמונה עגומה של מצב הענף, והדגיש את נושא חשיבות השמירה על הייצור המקומי.

 

עיקר הטענות עסקו במעבר הצרכנים לקניות אונליין. לטענת אלחרר, הפטור ממע"מ על קניות באינטרנט "יצר עיוות מול חנויות הרחוב ומול אתרי האינטרנט הישראלים, אשר משלמים מע"מ על כל מכירה החל מהשקל הראשון. למעשה, הפטור בישראל נותן עדיפות ליצרן הסיני, למשל, על פני היצרן הישראלי".

 

כמו כן, התייחס אלחרר לביטול מכסי ההגנה על ייבוא ביגוד וטקסטיל, שנכנס לתוקף בחודש ינואר. לדברי אלחרר, "במדינות אירופה קיים מכס הגנה בשיעור של 12%, ובארצות הברית מכס ההגנה נע בין 17% ל-33%. המכס הזה מאפשר ליצרן המקומי תחרות הוגנת מול ייבוא מסובסד ממדינות המזרח.

 

"אצלנו בישראל אין הגנה על הייצור המקומי ועל כל אותם אנשים המועסקים באופן ישיר ועקיף בתעשייה זו. איך זה יכול להיות? איך ייתכן שהמדינות המערביות יודעות להגן על היצרן המקומי, ובמדינת ישראל בוטלו מכסי ההגנה בלי מחשבה על תוצרת כחול-לבן?".

הפגנת בעלי העסקים בענף הטקסטיל, לפני כחודש (צילום: מורן רגב) (צילום: מורן רגב)
הפגנת בעלי העסקים בענף הטקסטיל, לפני כחודש(צילום: מורן רגב)
 

בין פתרונות הסיוע האפשריים, עלתה האפשרות שמשרד הכלכלה יממן מענקים ליצרנים ישראלים אשר יפנו חלק ניכר מתוצרתם למסחר אונליין באינטרנט. לדברי שמעון סייג, יו"ר התנועה, "השר לא היה מוכן לשמוע על הורדת הפטור ממע"מ לקניות עד 75 דולר. מבחינתו זו הטבה שניתנת לאזרח, והוא לא מתכוון לבטל את הפטור הזה".

 

מה הסיבה לדעתכם?

סייג: "הוא מבין שהשוק במצב בעייתי, ושהמכירה של היצרן הישראלי בחנויות ברחובות לא תצליח לנצח את מצב השוק. לדבריו, השוק ממילא עובר לעולם האינטרנט ואם לא נעבור לשם, זה ייחשב לחוסר התקדמות ביחס לעולם ולא יצדיק מתן מענקים לייצור ישראלי".

 

האם מענקים יוכלו להחזיק לאורך זמן את ענף הטקסטיל בישראל?

סייג: "כמו שבשוק הבקר הממשלה יודעת להכניס יד לכיס ולהחזיק אותו, כך צריך להיות גם בענף הטקסטיל. יש מאות יצרני טקסטיל בארץ, אלפי מעצבי אופנה שממשיכים לפקוד את בתי הספר לעיצוב אופנה מדי שנה ונפלטים לשוק שלא קיים. למעשה הענף מרוסק. יש אלפי תופרים, גזרנים ותדמיתניות בישראל וכמות גדולה מאוד של מתפרות באזור הגליל וברשות הפלסטינית. מה האנשים האלה אמורים לעשות בדיוק? לא רק שהמדינה לא עוזרת להם, היא גם מפלה אותם לרעה".

 

אלחרר הוסיף כי "הובטחה לנו פגישה עתידית עם שר האוצר. תחילה אנו צפויים להיפגש עם מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ככל הנראה כפגישת הכנה לפגישה שתתקיים עם השר. אנו לא מתכוונים לוותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים