שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פסיקה נדירה: בוטלו נישואיה של אישה

  האישה נישאה בגיל 12 בתימן, בעל כורחה, לבעל מתעלל שנטש אותה. לאחר שעלתה ארצה ביקשה לשקם את חייה ולהינשא. בפסק דין נדיר המשתרע על פני כ-250 עמודים, הביא אב בית הדין הרבני 19 נימוקים מדוע יש לבטל את הנישואים: "היא מותרת להינשא למי שתחפוץ. דינה כאילו מעולם לא נישאה"

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   

  פסק דין נדיר: בית הדין הרבני ביטל את נישואיה של אישה שהתחתנה בילדותה בעל כורחה, וקבע כי היא מותרת להינשא לכל אדם גם בלי להתגרש, זאת לאחר שבעלה התעלל בה מינית, גופנית ונפשית, ולאחר מכן נטש אותה והתאסלם.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  לפני כ-25 שנה, כשרבקה (שם בדוי) הייתה רק ילדה בת 12 בתימן - מאחרוני היהודים שעוד חיים במדינה - השיא אותה אביה לאדם מבוגר בלא לקבל את הסכמתה. בתוך זמן קצר התגלה האיש כאלים, שהיכה ואנס אותה שוב ושוב ואף ניסה לרוצחה.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  כעבור כמה שנים, לאחר שילדה לו שישה ילדים, חולצו האישה וילדיה מהחיים תחת הבעל-האב, ונמלטו מתימן לישראל דרך ארצות הברית, במבצע מורכב שנעשה בסיוע הסוכנות היהודית וגורמי ביטחון ותמורת כסף רב.

   

  19 נימוקים הלכתיים

  לאחר שהגיעו ארצה התעוררה בעיית העגינות: האישה - היום בשנות השלושים לחייה - ביקשה לשקם את עצמה, לפתוח פרק חדש ולמצוא בן-זוג, אך כבלי הנישואין ההם מנעו זאת. המקרה הובא בפני כמה דיינים והרכבים שלא מצאו לכך פיתרון, ובמקביל ניסה אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים ליצור קשר עם הבעל, על מנת להוציא ממנו גט.

   

  המחשבה להביא לסיום הנישואין באמצעות גירושין התבררה מהר מאוד כבלתי אפשרית, נוכח המצב הפוליטי בתימן והיחס לישראל וליהודים, והתיק חזר לערכאה השיפוטית. אב בית הדין הרבני האזורי בתל אביב, הרב אבירן יצחק הלוי, ערך תחקיר עובדתי מעמיק ביותר על מעשה הנישואין עצמו ובחן אותו על פי ההיסטוריה ההלכתית.

   

  הרב הלוי בדק את הכתובה לעומקה, נועד עם כל בני משפחת האישה וחקר את המציאות של החיים הדתיים והחברתיים של אחרוני היהודים שנותרו בתימן. בפסק דין חריג שפרסם לפני כשבועיים קבע כי טקס הנישואין בטל – זאת על בסיס של לא פחות מתשעה-עשר נימוקים הלכתיים ועובדתיים שמצא.

   

  "דינה כאילו מעולם לא נישאה"

  החלטת בית הדין משתרעת על פני 250 עמודים, ובהם מאות מקורות פסקי דייני ישראל לדורותיהם, כשביניהם בולט הרב עובדיה יוסף. בין היתר, הצביע ראש ההרכב על פסול בכשרות העדים, במעשה הקידושין עצמו וברב שערך אותו. נימוקים נוספים הם שהבעל המיר את דתו והתאסלם - וכמובן טענת האישה כי הנישואין היו בעל כורחה.

   

  מסקנתו של הרב אבירן יצחק הלוי: "דינה (של האישה) כפנויה, והיא מותרת להינשא לכל מי שיחפוץ - ואפילו לכהן (שאסור בנישואים עם גרושה – ק"נ)". לאחר מכן הדגיש שוב: "דינה כאילו מעולם לא נישאה".

   

  פנינה עומר, מנכ"לית ארגון "יד לאישה" מבית רשת אור תורה סטון, אשר ליווה את מאבקה של רבקה, אמרה בעקבות ההחלטה: "שוב אנחנו למדות כי הבעיה איננה בכלים ההלכתיים, אלא בשימוש בהם. דרושים לנו עוד ועוד דיינים אמיצי לב, בעלי כתפיים רחבות שיעזו לפסוק ויהפכו כל אבן עד שיתירו כל עגונה ומסורבת גט".

   

  לדבריה, "בפעם הבאה כשמתכנסת הוועדה למינוי דיינים, ראוי שהקריטריונים לפיהם יבחרו וימונו הדיינים, ישרתו את רוח ההלכה להתיר עגונות ואת רוח החברה הדמוקרטית המאמינה בזכות כל אדם ואישה לחירות".

   

  עומר הודתה לאגף העגונות של בתי הדין אשר היו שותפים לדרך הארוכה עד לקבלת הגט, והוסיפה כי "שותפות זו מקרבת את חרותן של נשים רבות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות דוברות בתי הדין הרבניים
  אב בית הדין, הרב אבירן יצחק הלוי
  באדיבות דוברות בתי הדין הרבניים
  מומלצים