שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  כץ: "האיראנים ידעו כבר באותו לילה שישראל תפסה את המסמכים"

  השר לענייני מודיעין אמר בריאיון לאולפן ynet כי "כשרעיון המבצע הוצג - לא האמנתי שהוא ישים. עשו כאן דבר חסר תקדים. אחד ממבצעי המודיעין הגדולים בתולדות מדינת ישראל"

   

   

  צפו בריאיון של השר ישראל כץ    (צילום: אלי סגל)

  צפו בריאיון של השר ישראל כץ    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בבוקר שאחרי חשיפת תיקי הגרעין של איראן, אומר השר לענייני מודיעין וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כץ כי הוא "מניח שהאיראנים ידעו כבר באותו לילה שישראל שמה את ידה על הדבר הזה". עוד הוסיף: "כשרעיון המבצע הוצג מלכתחילה - אני לא האמנתי שהוא ישים. עשו כאן דבר חסר תקדים. לקחו כאן טונות של מסמכים אותנטיים - והביאו אותם לכאן".

   

  לאחר פרסום המידע אמש בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר השר כץ כי המידע מהווה "יתרון לישראל בזירה הבינלאומית מול איראן". בריאיון לאולפן ynet הוסיף כץ כי "מבחינה מבצעית מדובר בדבר מדהים וכל הקרדיט מגיע לאנשי הצללים. זה אחד ממבצעי המודיעין הגדולים בתולדות מדינת ישראל".

   

  ישראל כץ (צילום: אבי מועלם)
  השר ישראל כץ(צילום: אבי מועלם)

   

  חשיפת תיקי הגרעין - עדכונים אחרונים:

  סוכני המוסד בלב טהרן: כך הוברח ארכיון הגרעין לישראל

  ראשי נפץ, טילים ואורניום: זה המידע שאיראן הסתירה

  שקד על חשיפת הארכיון האיראני: "קריאת השכמה לאירופה"

  ארה"ב: "יש במסמכים מידע חדש על תוכנית הגרעין"

  "תיאטרון פוליטי": סיקור עולמי לחשיפת מסמכי הגרעין

   

  "החומר הזה מביך את איראן בצורה מאוד משמעותית ומציג אותה כשקרנית", הוסיף השר לענייני מודיעין. "מה שקרה אתמול הגיע בעיכוב של חודשיים. ההנהגה האיראנית התוודעה לכך שישראל שמה את ידיה על המסמכים המסווגים ביותר שלה. ההנחייה להחביא אותם ניתנה בעקבות חתימת ההסכם ב-2015 והם רצו להסתיר את ההונאה כדי שיהיה להם שימוש בעתיד".

   

  אתה מעריך שב-12 במאי יתייצב הנשיא טראמפ ויודיע שהחליט לסגת מההסכם עם איראן?

   

  "זה יכול להיות כך וזה יכול להיות אחרת. המדיניות שלו - או לשנות או לבטל - לא תשתנה. אני חושב שלחץ מאסיבי על איראן, כולל מה שקרה אתמול, יכול להביא אותה להתקפל מסוריה".

   

  אתה באמת מאמין בזה?

  "קודם כל, יכול להיות שמחר איראן תגיב על מה שהיא חושבת שקרה בבסיס (ההפצצה המיוחסת לישראל - א.ש ו-א.ל). אני לא טוען כאן שזה לא יכול להיות".

   

  אנחנו בכוננות לאפשרות שכזו?

  "ודאי, לחלוטין. שנית, איראן כן שואפת להשתלט כרגע, אחרי שדעא"ש שוחרר, על סוריה, ולהפוך אותה לחזית צפונית מול ישראל. יש כאן משחק שצריך להוביל אותו בתבונה רבה, שיכול להוביל בסופו של דבר לפגיעה בנקודת התורפה הכי גדולה של איראן - הכלכלה".

   

  "חש מועקה בעקבות חשיפת המידע". הריאיון עם רם בן ברק    (צילום: אלי סגל)

  "חש מועקה בעקבות חשיפת המידע". הריאיון עם רם בן ברק    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רם בן ברק: "פעילות חשאית צריכה להישאר כך"

  רם בן ברק, לשעבר המשנה לראש המוסד, תהה בריאיון ל-ynet מדוע חשף נתניהו את המידע הרגיש אודות המבצע המורכב של המוסד. "אני לא מוצא לכך סיבה טובה", אמר. "אני מעריך בסבירות גבוהה שגורמים רבים ודאו התנגדו לפרסום הזה – כי הוא מזיק. ניתן להניח שבאיראן שוברים עכשיו את הראש איך המבצע התרחש, הם יחקרו ובסוף הם יגלו כל מיני דברים. לדעתי זה היה מיותר. היה אפשר להגיע לאותה תוצאה בלי אותה מסיבת עיתונאים".

   

  בן ברק המשיך ואמר: "מאז אמש אני חש מועקה מחשש שאנחנו הולכים למקומות שלא היינו בהם. פעילות חשאית צריכה להישאר חשאית; השימוש הזה במידע הוא מטריד מאוד ואני לא מצליח להבין אותו".

   

  ראש הממשלה (צילום: אוראל כהן)
  (צילום: אוראל כהן)

  ראש הממשלה (צילום: אוראל כהן)
  (צילום: אוראל כהן)

  ראש הממשלה (צילום: אוראל כהן)
  (צילום: אוראל כהן)

  ראש הממשלה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  אינפו ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

  לגבי הסכם הגרעין, אמר בכיר המוסד לשעבר: "האיראנים לא רוצים להפר את ההסכם כי הם רוצים שהוא יסתיים בעוד שמונה שנים - ואז הם יפתחו את תוכנית הגרעין. בינתיים, הם בונים יכולות צבאיות כדי לאיים על מדינת ישראל שצריך לטפל בהן. לכן, הדבר הנכון לעשות זה להיכנס עם המעצמות, כולל רוסיה, ולומר - תפקחו על איראן שהיא מקיימת את ההסכם - או שתטילו סנקציות. לצערי בוחרים במדיניות של הצהרות בומבסטיות שמחממות את כל האזור - וחבל".

   

  השר כץ הגיב על דבריו של בן ברק, ואמר כי "בעצם פרסום המסמכים אנו דוחקים את איראן לפינה וזה טוב, לנו בייחוד בגלל העימות בצפון". לדבריו, השיקול היה נכון. ראש הממשלה החליט לחשוף את החומר ועשה זאת בצורה יפה".

   

  "לא לסגת מההסכם". ריאיון עם אמילי לנדאו    (צילום: אלי סגל, משי בן-עמי)

  "לא לסגת מההסכם". ריאיון עם אמילי לנדאו    (צילום: אלי סגל, משי בן-עמי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "לא צריך לסגת מההסכם, צריך לפעול כדי לחזק אותו"

  אמילי לנדאו, חוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי, התייחסה גם היא בריאיון לאולפן ynet לחשיפת הארכיון האיראני: "כולם קיוו שנתניהו יציג תמונה מודיעינית לגבי איזו הפרה איראנית שקרתה מאז שנחתם הסכם הגרעין - אבל זה לא קרה. יש לזה משמעות, כי אם הכול היה ברור תוך כדי המשא ומתן עם איראן – יכול להיות שהיינו מגיעים לתוצאה אחרת".

   

  אז לאן אנחנו הולכים מכאן?

   

  "אני מאמינה שהמטרה של נתניהו זה לשכנע או לקבע את ההחלטה של טראמפ לצאת מההסכם, שייתכן שכבר התקבלה", אמרה לנדאו - והוסיפה: "מה שאני אישית הייתי רוצה לראות בעקבות הגילויים הללו זו יותר מודעוּת לכך שאיראן שיקרה לקהילה הבינלאומית במשך שנים. כל ההתייחסות אליה צריכה להיות דרך פריזמה של חשדנות גדולה ולכן קיים הכרח לחזק את הסכם הגרעין – בלי לפתוח אותו למשא ומתן מחודש מכיוון שהאיראנים אינם מעוניינים בכך".

   

  לדברי לנדאו, "אני לא חושבת שטראמפ צריך לסגת מההסכם, כי הוא עובדה מוגמרת. הוא הסכם רע עם המון פגמים - אבל הוא קיים. לצאת ממנו משמע להישאר בלי המגבלות המינוריות. צריך לפעול כדי לחזק אותו".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים