שתף קטע נבחר

הרב אבינר לבנות מסורתיות: לכו לכלא - ואל תתגייסו

"לפחות בית הסוהר הוא נפרד", אומר הרב אבינר - וקובע כי בנות המשקרות בתצהיר מקיימות מצווה, גם אם לא בכוונה. "כידוע, גם לאדם חילוני אסור לעבור עבירות", אמר, ועל העלייה בשיעור המתגייסות הדתיות הבהיר: "לא הבנות קובעות את ההלכה"

 

 

מגבירים את הלחץ על צה"ל נגד גיוס נשים: הרב שלמה אבינר, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, קובע כי יש לסרב לדרישת הצבא מהבנות הדתיות להתייצב לחקירה על אורחות חייהן, כתנאי לקבלת פטור משירות. לדבריו, אסור להן להתגייס גם במחיר של עונש מאסר, שכן בכלא יוכלו לשהות באגף נפרד לנשים - ואילו ביחידות הצבא ייאלצו לשרת לצד גברים, בניגוד להלכה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אבינר, רב בבית אל וראש ישיבה בירושלים, פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא, לקראת הדיון בבג"ץ בעתירה הדורשת ממשרד הביטחון להפסיק את ראיונות הדת בלשכות הגיוס. הוא כתב כי "על פי תורה אסור לגייס אף בת, כי אין זה צנוע", ולפיכך קבע כי אין במקרה זה חובה לציית לצבא. לשיטתו, גם בנות חילוניות המנצלות את הקלות בקבלת הפטור, ומשקרות כי הן דתיות - אינן צריכות להתגייס.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרב אבינר מסביר כי לפי החוק די בהצהרה של בת כי היא אוכלת כשר ואיננה נוסעת בשבת על מנת לקבל פטור משירות. "גם צה"ל חייב להישמע לחוק ולא לנהוג ככל העולה על רוחו", טען. "סתם מציקים להן בתשאול פוגעני ומשפיל, בחקירות חודרניות בפרטיותן, בהטלת חשד בהצהרתן בלי שום הוכחה, בשאלון עם שאלות לא לעניין ובאי מסירת פרוטוקול שיאפשר ערעור. כל זה גם נגד חוק 'כבוד האדם וחירותו'".

 

"גם לאדם חילוני אסור לעבור עבירות"

כשנשאל האם הוא מגבה בנות שנתפסו עוברות על מצוות דתיות, השיב הרב: "זה לא קשור. התנאי הוא שהיא דתית במובן של שמירת כשרות ואי נסיעה בשבת - ולא יותר מזה. זאת הדתיות שלה, גם אם אינה כל כך צנועה, ולא צה"ל הוא המוסמך לקבוע עבורה שאינה דתייה".

 

"לא הבנות קובעות את ההלכה" ()
"לא הבנות קובעות את ההלכה"

 

על חילוניות המשקרות בתצהיר כתב: "אז מה? אז היא מקיימת מצוות לא לשמה (בלי שהתכוונה – ק"נ) - גם לזה יש ערך. העיקר שלא תעשה עבירה. כידוע, גם לאדם חילוני אסור לעבור עבירות... גם זה לא מתיר לגייס אותה בעל כרחה".

 

הרב אבינר לא מתרגש מהעלייה בשיעור הדתיות המתגייסות לצבא, ודוחה את הטענה כי זוהי ראיה לכך שהדבר מותר. "לא הבנות קובעות את ההלכה, אלא אדרבה - ההלכה קובעת עבור הבנות". הוא נשאל "האם בת צריכה ללכת לבית הסוהר אם כופים עליה להתגייס?" והשיב: "כן. לפחות בית הסוהר הוא נפרד, ונקווה שצה"ל לא יקים בתי סוהר מעורבים למצהירות דת".

 

לסיכום הבהיר, "פה זה לא טורקיה או צפון קוריאה שמגייסות נשים בכוח... צה"ל אינו כת שלטת דיקטטוריאלית המכונה חונטה, אלא צבא עם... צה"ל צריך להיות צבא הגנה לישראל ולא צבא הצקה לבנות ישראל".

 

"חקירות הפוגעות בפרטיות"

בשבוע שעבר השיק ארגון "חותם" סרטון סאטירי  הממחיש באופן ביקורתי את החקירות הנערכות בלשכות הגיוס למועמדות לשירות צבאי שביקשו פטור מטעמי דת. בסרטון שיופץ ברשתות החברתיות, נראית נערה דתייה נכנסת ל"מכון בוחן כליות ולב" בבית החולים, שם היא עוברת בדיקה דמיונית, משפילה למדיי, לגילוי "רמת הדת בדם". המסר: החקירות פוגעות בפרטיות הנערות ותוצאותיהן לא אמינות.

 

הקמפיין מושק כעת, לקראת דיון בבג"ץ בעתירת "חותם" נגד משרד הביטחון בעניין, שיתקיים בעוד כשבועיים. הארגון פנה בשם חמש בנות שהצהרות הדת שלהן לא אושרו על ידי הצבא ומעמדן לא הוסדר, וטען כי הערעור על היותן דתיות איננו חוקי. מאז הגשת העתירה זכו ארבע מהן לפטור המיוחל, אך העותרים מתעקשים למצות את ההליך המשפטי עד להכרעה עקרונית בסוגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב שלמה אבינר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים