שתף קטע נבחר

מירון: מאות אלפים בהילולה הגדולה בעולם

האות ניתן והאדמו"ר מבויאן הדליק את המדורה הראשונה, שבעקבותיה יודלקו לאורך היממה הקרובה מדורות רבות נוספות - בהשתתפות מאות אלפי חוגגים. למעלה מ-5,000 שוטרים נפרשו סמוך לקברו של רבי שמעון בר יוחאי, ועוד המון כוחות הצלה ומתנדבים דואגים לאוהלי תפילה ממוזגים, מאות אלפי ליטרים של שתייה, 500 ליטר חמין ועשרות אלפי עוגות

 

בשעה 20:30 ניתן האות: האדמו"ר מבויאן, רבי נחום דב ברייאר, הדליק את המדורה הראשונה סמוך לקבר רשב"י - הלא הוא התנא רבי שמעון בר יוחאי - וחגיגות ל"ג בעומר יצאו לדרך. במרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים מדווחים על למעלה ממאתיים אלף מאמינים שכבר נמצאים במקום, במערך של כ-4,000 אוטובוסים - אירוע ענק המוכיח את עצמו שנה אחר שנה במספר המשתתפים כגדול ביותר בישראל. ynet מלווה את ההילולה בדיווחים שוטפים והעביר שידור ישיר מההדלקה המרכזית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אלפים כבר במירון: "אנשים רואים כאן ישועות"

 

האדמו
האדמו"ר מבויאן הדליק את המדורה הראשונה - וההילולה נפתחה(באדיבות אלי אביב - ONE Broadcasting)

 

מאז אמש העניקו צוותי מד"א במירון טיפול רפואי ל-189 בני אדם שסבלו מהתעלפות, בעיות לבביות, בעיות רפואיות כרוניות, תשישות וחבלות קלות, מתוכם נזקקו 19 להמשך טיפול, ופונו לבית החולים "זיו" בצפת.

 

הרבי מבויאן מנהיג חצר קטנה יחסית, שאינה מהמרכזיות בעולם החסידי, אך הוא נהנה מ"חזקה" של יותר ממאה שנים על הצתת האש הראשונה, ומארגני ההילולה מקפידים לשמור עבורו מדי שנה את הכבוד הגדול. אחריו, במשך 24 שעות, יעלו ויבואו עוד 18 רבנים ואדמו"רים (עד לחסידות האחרונה, כמדי שנה, "תולדות אהרן") - שזכו בפריבילגיה הנחשקת לחגוג עם בני קהילותיהם במדורה מרכזית משלהם, כל אחד במתחם ובמועד שנקבעו לו מראש. בכל אירוע כזה משתתפים אלפי חסידים ותלמידים של המדליק, כשהם רוקדים במשך שעות לצלילי מוזיקת כלייזמרים, "ניגוני מירון".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • הורשע בעבירות מין - וידליק מדורה רשמית מרכזית

   

  חלק מההדלקות המרכזיות משוריינות מראש, ועל אלו שלא "מתחרים" מדי שנה עסקני החצרות – כל אחד למען הרב או האדמו"ר שלו. כך מדליקים עשרות אדמו"רים מדורות במהלך הלילה והיום.  

   

   

  בין האדמו"רים שזכו לכבוד הגדול נמנה גם הרב אליעזר ברלנד שהורשע בעבירות מין ואף ריצה עונש בכלא. לאחר הפרסום ב-ynet הודיע אמש רב העיר צפת, שמואל אליהו, כי כיו"ר ההקדש הממונה על ציון הרשב"י במירון  - הוא אינו מאשר לרב ברלנד לבצע את הטקס. "הדלקת המדורה במירון על ידי ברלנד היא תועבה וביזיון לרשב"י ולמאות אלפי העולים הבאים להתעלות ולהתקדש ביום הזה", אמר. "אם ברלנד יפר את ההוראה הזו. זה גזל והיא מצווה הבאה בעבירה".

   

  ככה תגיעו בבטחה

  המשרד לשירותי דת תקצב את החגיגות ב-15 מיליון ש"ח ומשטרת ישראל הקצתה כ-5,000 שוטרים למבצע הענק, והם לא היחידים שנערכו להילולה: עמותות "הכנסת האורחים" במירון, שמקבלים מדי שנה את מאות אלפי המשתתפים באוכל ושתייה על חשבון הבית, הצטיידו לקראת האירוע בעשרות טון של מזון ושתייה – ממנות טשולנט וקוגל ועד לשקיות שוקו.  

   

   

  אלפי השוטרים והלוחמים פרוסים מאז אתמול בכל צירי התנועה המגיעים למירון, במטרה לאבטח את מאות האלפים, לצד כוחות גדולים של כיבוי האש, מד"א ארגוני מתנדבים בהם איחוד הצלה וזק"א ועוד.  

   

  ההגעה להילולה מתאפשרת רק באמצעות תחבורה ציבורית והסעות מוסדרות, ובמשטרה מדגישים כי רכב שיגיע למקום או יחנה באזור, ייגרר. קווי התחבורה הציבורית תוגברו באופן משמעותי במטרה לאפשר לחוגגים להגיע בנוחות ובבטחה עד למתחם עצמו. רכבת ישראל פועלת עד לתחנת כרמיאל - ומשם יוצאות הסעות למירון בתשלום.

   

  מאות אלפים חוגגים במירון (צילום: דוברות המשטרה)
  מאות אלפים חוגגים במירון(צילום: דוברות המשטרה)

   

  אוטובוסים פרטיים של חברת "דרך החיים" יצאו במהלך היום גם מנתב"ג, היישר מטרמינל 3 למירון, לטובת נוסעים שהגיעו במיוחד מחו"ל להשתתף בהילולה הגדולה. בחסידות סאטמר האנטי-ציונית ישנם המקפידים להגיע למירון דווקא באמצעות אותה חברה, וחלקם אף מסבסדים לאחרים את הנסיעה, וזאת כדי להימנע משימוש בשירותי התחבורה הציבורית הממוסדת, האוטובוסים ורכבת ישראל, הפועלת מטעם "המדינה הציונית".

   

  שופכים שמן על מדורת בויאן שתודלק ראשונה הערב (צילום: אלי מנדלבאום)
  ההכנות להדלקה: שמן על מדורת בויאן - הראשונה בסדרת המדורות(צילום: אלי מנדלבאום)

   

  שמחים במירון (באדיבות אלי אביב - ONE Broadcasting)
  ...וההדלקה(באדיבות אלי אביב - ONE Broadcasting)

   

  "חוקות הגויים":
  די למנהג הדלקת המדורות / גדי איידלהייט
  למנהג המדורות אין כל טעם ביהדות, אבל יש לו ריח: שרוף. מדי שנה נפגעים אנשים במהלך החגיגות, וחולים וקשישים לא יכולים לצאת מהבית. וזה עוד לפני שדיברנו על דעתו של רשב"י אודות המנהגים שהתפתחו סביב קברו. יהודים, מאיפה הבאתם את זה?
  לכתבה המלאה

  אוטובוסים של חברות הסעה פרטיות מופנים לחניונים בעין הוזים, צבעון ופרוד. משם מוסעים החוגגים לאתר ההילולה באמצעות שאטלים, ללא תשלום. החניונים וצירי הולכי הרגל המובילים אליהם מסומנים באופן התואם לצבע כרטיס הנסיעה: אדום, צהוב, כחול וירוק – צבע הטרמינל החדש (89) שהוקם לרווחת החוגגים. בעלי תעודת נכה, המוגבלים בהליכה בלבד, יוסעו על ידי "עזר מציון" עד לקבר.

   

  עד לסיום האירוע (היום, ה', בשעות הערב), חסומים לתנועה הצירים הבאים: כביש 866 – מצומת חנניה לכיוון מירון, ומצומת דלתון ועד כיכר עין זיתים. כביש 89 – מצומת חירם ועד מחלף אליפלט, לשני הכיוונים (תתאפשר כניסה לצפת מכיוון אליפלט, לתושבי העיר בלבד). כביש 8900 – מצומת יער בירייה ועד כיכר עין זיתים. ייתכנו סגירות של צירי תנועה היקפיים נוספים.

   

  תושבים המתגוררים בסמוך למירון, מורשים לנסוע בכבישים הצגת תעודת זהות שבה יצוין מקום מגוריהם. אורחים שהזמינו מקומות לאירוח באזור, יתבקשו להציג אישור רישום למקום האירוח. כלי הרכב יישארו במירון עד לסיומה של ההילולה. המשטרה תספק מידע שוטף קודם לאירוע ובסיומו דרך מוקד 110 (מוקד המידע הארצי של המשטרה, ולא מוקד 100 המשמש למקרי חירום).

   

  בריכוזים החרדיים - צמידים לילדים

  משטרת ישראל בשיתוף זק"א פתחו עמדה עבור בעלי צרכים מיוחדים או ילדים שהלכו לאיבוד, הממוקמת בעלייה לכיוון קבר רשב"י מצד ימין, ובה יחולקו צמידים שעליהם מספרי טלפון של ההורים או המבוגר האחראי.

   

  מתכוננים להילולה הגדולה בישראל (צילום: אלי מנדלבאום)
  מתכוננים להילולה הגדולה בישראל(צילום: אלי מנדלבאום)

   

  בחלק מבתי הספר והגנים שבריכוזים החרדיים חולקו מבעוד מועד למעלה מ- 6,000 צמידים. בזק"א הבהירו כי ניתן להתקשר מכל טלפון למספר 1220 או להגיע לעמדה של זק"א. מתנדבי זק"א ומשטרת ישראל יפעלו לאיתור הנעדר.

   

  השנה יזם "המרכז הארצי למקומות הקדושים" "מתחמי נוחות" לנשים: מבנים יבילים שבכל אחד מהם שמונה תאי שירותים המחוברים למים וביוב. בנוסף, במתחמי הנוחות יהיו במקום פינות החתלה, פינות הנקה ומטבח. דיילות שיעבדו במקום, יחלקו למבקרות עוגות, שתייה חמה וקרה, ובמקרה הצורך גם יסייעו לילדים הקטנים שמגיעים עם האימהות.

   

   ()
  מפת החניונים - והצבעים

   

  קודם להילולה נערכה אתמול (יום ד') בשעות הצהריים בצפת התהלוכה המסורתית של העברת ספר התורה העתיק מבית משפחת עבו - למירון. המסורת נמשכת כבר 185 שנים ברציפות. רפאל עבו, נצר לרב שמואל עבו מייסד השושלת, שבדיוק לפני מאתיים שנה עלה מאלג'יר והתיישב בצפת - הוא דור שישי לקיום התהלוכה שבה השתתפו גם רבה הראשי של צפת, שמואל אליהו, וראש העיר צפת, אילן שוחט.

   

  אור/ אוהל/ הכנסת אורחים - הכול רשב"י

  ההילולה במירון היא שעתם הגדולה של ארגוני החסד, ואלה נערכו במלוא הכוח כדי להאכיל את המבקרים הרבים: עמותת "אור הרשב"י" נערכו לחום הכבד ולכן השכירו מזגני ענק לאוהלים שבהם יוצעו אוכל, שתייה חמה וקרה וגם עוגות. בעמותה הקימו השנה לראשונה "אוהלי תפילה" המכונים "שטיבלאך", כדי לסייע לתפילה כהלכתה הכוללת קריאה בתורה, ביום חמישי, בלי לסבול מהחום המעיק.

   

  מתכוננים להילולה: 200 אלף ליטרים של שתייה (הכנסת אורחים רשב''י מירון )
  מתכוננים להילולה: 200 אלף ליטרים של שתייה(הכנסת אורחים רשב''י מירון )

   

  לאורך השנה כולה מנהלת עמותת "אוהל הרשב"י" מבצעי חלוקת אוכל ושתייה לבאי מתחם הקבר, אך בל"ג בעומר ההיערכות רבה: נחמן שניצר בן ה-29 הוא העומד בראש האופרציה, לצד אביו, הרב שרגא שניצר (68), שהקשר שלו עם רבי שמעון בר יוחאי החל כשהיה בן 3, עת הגיע למקום בפעם הראשונה במסגרת טקס החלאקה שלו. מאז ועד היום תורמת המשפחה זמן וכסף כדי להאכיל את העולים לרגל.

   

  שניצר מספר כי גם העמותה שבראשותו דאגה השנה לאוהלים ממוזגים בשל גל החום. "כדי לא ליצור עומס על מערכת החשמל, הזמנו גנרטורים מיוחדים שיוכלו לספק את החשמל הדרוש כדי למזג את שני האוהלים הענקיים, שאחד מהם מיועד לגברים והשני לנשים. ליד האוהלים גם הוספנו שירותים יבילים, עם גישה לנכים".

   

  שמחים במירון (באדיבות אלי אביב - ONE Broadcasting)
  שמחים במירון, עם השר לבטחון פנים, גלעד ארדן(באדיבות אלי אביב - ONE Broadcasting)

   

  מעדיפים אוכל פרווה

  ב"אוהל הרשב"י" מדווחים על עשרות אלפי כוסות שתייה, קפה נמס, קפה שחור ותה, "אבל אנחנו מבינים שהשנה יהיה לזה פחות ביקוש וצריך להגדיל את ההיצע של השתייה הקרה", הוא אומר. "נספק 100 אלף ליטרים של מים קרים ומיצים בטעמים שונים". עבור הנשים, הוא מבהיר, "הוזמנו עשרות אלפי בקבוקים אישיים במקום כוסות חד פעמיות".

   


  לרשימה המלאה בהגדלה - לחצו על התמונה

   

  ומה בתפריט? "רוב הציבור מעדיף אוכל פרווה על פני בשרי", הוא מסביר. אחרי אכילת בשר צריך לחכות עד שש שעות לפני שאוכלים או שותים משהו חלבי, לכן למרות החיבה לצ'ולנט (חמין) בקרב הדתיים והחרדים, מתוך כמות של 500 ליטר חמין, כמחצית - פרווה. עוד לקח שהופק, הוא חלוקה של לחמניות שברכתן היא "בורא מיני מזונות", ולא מצריכות נטילת ידיים וברכת המזון.

   

  "במקום לבשל במקום, החלטנו להזמין 80 אלף מנות אוכל מקייטרינג ירושלמי. בגלל שצפוי חום כבד, הקפדנו שכל הסלטים יהיו בלי מיונז, או רכיבים אחרים שרגישים לחום, אלא כרוב, חצילים, חמוצים וכהנה. כמובן שיהיה הרבה קוגעל, וקרוב ל-60 אלף עוגות אישיות, שני שליש מהן שוקולד והשאר וניל".

   

  מד"א: המסוק בכוננות

  12 חדרי קירור ענקיים שכרה עמותת "הכנסת אורחים רשב''י", במטרה להכיל את כמויות האוכל והשתייה: לא פחות מ-60 אלף בורקסים, 20 טון ירקות, 600 אלף כוסות, 200 אלף ליטר שתייה, 80 אלף שניצלים, 50 אלף לחמניות ו-25 אלף שקיות שוקו לארוחת הבוקר. 

   

   

  במד"א מופעלים מאות רופאים, פרמדיקים, חובשים ומגישי עזרה ראשונה – ומדווחים כי המסוק הצפוני של מד"א - להק עומד בכוננות ויוזנק במידת הצורך. בשטח מופעל מוקד שליטה מיוחד ושתי מרפאות (במתחם מד"א המרכזי, צמוד לישיבת בני עקיבא, ובסמוך לחניון שזיפרון לרגלי הר מירון). סמוך לקבר הרשב"י ובציר המהדרין נפרס כוח רגלי של מאות פאראמדיקים וחובשים.

   

  מנהל המרכז הרפואי זיו, ד"ר סלמאן זרקא, מסר כי בימי ההילולה וחגיגות ל"ג בעומר יתוגברו הצוותים הרפואיים במרכז הרפואי זיו. לדבריו, מידי שנה מטופלים שם עשרות נפגעים הסובלים מכוויות, חבלות, התייבשות וכן אנשים עם מחלות כרוניות שמצבם מידרדר עקב הדוחק והעייפות.

   

  ההילולה: על מה ולמה?

  ל"ג בעומר שחל בי"ח באייר, הוא היום ה-33 (מתוך 49) בתקופת ספירת העומר שבין פסח לשבועות. הוא התפרסם בזכות שני מאורעות עיקריים שקרו בו - סיום המגיפה שבה נספו 24 אלף תלמידי רבי עקיבא ופטירת רבי שמעון בר יוחאי.

   

  שמחים במירון (באדיבות אלי אביב - ONE Broadcasting)
  שמחים במירון(באדיבות אלי אביב - ONE Broadcasting)

   

  על פי המסורת, ימי ה"ספירה" התאפיינו בעבר דווקא בשמחה והתעלות רוחנית - הכנה הדרגתית מיציאת מצרים והפיכת ישראל לעם (בפסח) ועד לשיא בקבלת התורה (שבועות). אלא שבמאה השנייה לספירה פגעה מגפה קשה ב-12 אלף זוגות ("חברותות") מתלמידי רבי עקיבא, באותה תקופה בשנה, והם מתו - עונש משמים על כך ש"לא נהגו כבוד זה בזה".

   

  מאז מתאפיינים ימי הספירה במנהגי האבלות המפורסמים שבמסגרתם נמנעים מגילוח ותספורת, אין מתחתנים בהם ואף לא מנגנים מוזיקה קצבית ומשמחת. בל"ג בעומר, כאמור, נפסק הקטל, וכך גם אותם המנהגים. זו גם הסיבה לכך שי"ח באייר - ל"ג בעומר - מזוהה כפתיחת עונת החתונות, משום שבו הותר שוב להינשא.

     הדלקת המדורות וההילולה במירון קשורות לעניין אחר - פטירתו ביום זה של רשב"י, שנקבר בהר הגלילי. רבי שמעון מזוהה עם תורת הסוד והקבלה ("פנימיות התורה") ומיוחסת לו כתיבת "ספר הזוהר" פורץ הדרך והמפורסם ביותר בנושא זה.

   

  הטעם העיקרי להדלקת האש סמוך לקברו ובכל רחבי הארץ הוא כדי לרמוז לאור הגדול שהביא עמו אותו התנא לעולם בעיסוקו בקבלה. המדורות הם גם כעין נר נשמה גדול לזכר הצדיק. מנהג נוסף המזוהה עם ל"ג בעומר הוא משחק בחץ וקשת - רמז לכך שבכל ימי חייו של רשב"י לא נראתה הקשת בענן, שהיא רמז לכך שעם ישראל חוטא. עוד נהוג לקיים סמוך לקבר טקסי "חלאקה" – התספורת הראשונה לבני ה-3 שחגגו או יחגגו את יום הולדתם סביב י"ח באייר.  • פורסם לראשונה 02/05/2018 20:12

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות אלי אביב - בימוי והפקה
  האות ניתן
  באדיבות אלי אביב - בימוי והפקה
  מומלצים