שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רבני אירופה נגד חוק הגיור: "מעודד התבוללות"
  הראשונים להביע התנגדות פומבית לחוק הגיור המסתמן הם רבני אירופה - הגוף המייצג את הקהילות היהודיות המרכזיות ביבשת. הם טוענים לשינוי הסטטוס-קוו בנושא הגיור בישראל: "הוכח שגיור ליברלי ללא התחייבות דתית מגביר את נישואי התערובת"
  התנגדות פומבית ראשונה מצד רבנים לחוק הגיור המתגבש: ארגון "ועידת רבני אירופה", המייצג את הקהילות היהודיות המרכזיות ביבשת, מביע דאגה משינוי הסטטוס-קוו בנושא הגיור בישראל, ומזהיר כי הדבר יגרום לנישואי תערובת, "התבוללות" – דווקא במדינת היהודים.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  על רקע פתיחת מושב הקיץ של הכנסת, ולקראת התנעת תהליך החקיקה בעניין, ננעל אמש (יום ד') כינוס הוועדה המתמדת של הארגון – הפעם בריגה שבלטביה. הרבנים הבכירים באירופה הקדישו חלק נכבד ממנו לדיון בנעשה בישראל בתחום זה, ובסיומו פרסמו הצהרה: "אנו רואים בדאגה רבה את המגמות השונות להכיר בדיעבד בגיורים שנעשים ללא קבלת מצוות על ידי גופים שאינם אורתודוכסים".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  התנגדות הרבנים באה בעקבות ההמלצות שחיבר השר לשעבר, משה ניסים, להסדרתו בחוק של הגיור הממלכתי, אשר יוגשו לראש הממשלה בזמן הקרוב. ההערכות הן כי לאחר עשרות שנים של כיפופי ידיים בין הזרמים השונים, יציע ניסים פשרה: גיורים לא אורתודוכסים מחו"ל יוכרו על ידי מוסדות המדינה ה"אזרחיים" (כמו משרד הפנים, למשל, לקבלת מעמד בישראל מכוח חוק השבות), ואילו לעניינים דתיים (כמו נישואים וגירושים) יישמר המונופול של מערך הגיור הממלכתי.

   

  מי ישמור על הגיור הממלכתי? (תמונת אילוסטרציה) (צילום: עמ"י) (צילום: עמ
  מי ישמור על הגיור הממלכתי? (תמונת אילוסטרציה)(צילום: עמ"י)

   

  כדי למנוע את המחלוקות ההלכתיות בתוך הזרם האורתודוכסי בין השמרנים לליברלים, צפוי ניסים להמליץ על הקמת גוף חדש, מגוון יחסית בהרכב דייני הגיור שבו, שיהיה מנותק מהרבנות הראשית ולא כפוף אליה מבחינה הלכתית. גם זיקתו של המערך הממלכתי לעולם הפוליטי תהיה חלשה, יחסית – וכפועל יוצא מכך גם מידת ההשפעה של המפלגות החרדיות על זהות הדיינים תהיה מוגבלת.

   

  "רק מגביר התבוללות"

  רבני אירופה, כאמור, הם הראשונים להביע התנגדות פומבית להצעה המסתמנת, הצפויה להיות מקודמת בכנס הקיץ הנוכחי של הכנסת. נשיא ועידת הרבנים, הרב פנחס גולדשמידט, נתלה באילנות גבוהים, כשטען: "לפי דעתו של גדול הסטטיסטיקאים של העם היהודי, פרופסור דלה פרגולה, הגיור הליברלי ללא התחייבות דתית של הפונה איננו מחסום בפני התבוללות, אלא להפך – דווקא מגביר את ההתבוללות של העם היהודי".

   

  בארבעת ימי הכינוס בריגה נפגשו הרבנים עם נשיא לטביה, ראש הממשלה, שרים ואנשי ממשל בכירים. דיוני מליאת הוועדה המתמדת עסקו במגוון נושאים העומדים על סדר יומה של יהדות אירופה – בעיקר יוזמות חקיקה נגד שחיטה כשרה וברית מילה וניסיונות התערבות במערכת החינוך במספר מדינות.

   

  נושא נוסף המעסיק את רבני הוועידה בשנים האחרונות הוא הוצאת עצמות אדם מקבריהם על ידי עיריית פריז. החוק קובע כי בחלוף מספר שנים מהקבורה פוקעת הבעלות של המת על חלקת הקבר, ואם צאצאיו או כל גורם אחר רוכש אותה שוב, ניתן להוציא את עצמותיו מן האדמה ולקבור אחרים תחתיהן. הרבנים אומרים כי לפי ההערכות רשמיות מצויים כיום במחסני העירייה כעשרת אלפים שלדים – חלקם של יהודים.

   

  הרב הראשי לצרפת וסגן נשיא ועידת הרבנים, הרב חיים קורסיה, ויועצו המיוחד ורב הז'נדרמריה הצרפתית, הרב משה לוין, עדכנו בדיון על פגישה עם ראשת עיריית פריז, שם הגיעו הצדדים להסכמה כי נפטרים שהלכו לעולמם לפני מלחמת העולם השנייה לא יוצאו מקברם.

   

  "הסברתי לה שלהם אין קרובי משפחה, שכן צאצאיהם נרצחו על ידי הנאצים, ימח שמם", סיפר הרב קורסיה. "הוספתי שאנו קרובי משפחתם ולכן נגן על קבריהם – ודמעות חנקו את גרוננו". לדבריו, זהו רק פתרון חלקי, אך הוא מתחייב לעשות הכל על מנת שהמתים ינוחו על משכבם בשלום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים