שתף קטע נבחר

הפרקליטות: משה איבגי יועמד לדין על מעשים מגונים והטרדות מיניות

יותר משנתיים לאחר פתיחת החקירה נגד השחקן משה איבגי שנחשד בביצוע עבירות מין בנשים, הוחלט להעמיד אותו לדין בגין מעשים מגונים והטרדות מיניות בארבע נשים שעמן עבד בעבר. כך הודיעה היום פרקליטות מחוז חיפה לפרקליטו בעקבות השימוע

איבגי לאחר יציאתו מחקירה בלה"ב 433 בשנת 2016 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
איבגי לאחר יציאתו מחקירה בלה"ב 433 בשנת 2016(צילום: ירון ברנר)
 

 

השחקן משה איבגי יועמד לדין בגין ארבעה מקרים של מעשים מגונים והטרדות מיניות בנשים שעמן עבד בעבר. כך הודיעה היום (ה') פרקליטות מחוז חיפה לפרקליטו של איבגי בעקבות השימוע איתו.

 

בחודש אוגוסט האחרון הודיעה הפרקליטות לפרקליטו של איבגי כי לאחר עיון בחומר הראיות נשקלת העמדתו לדין של השחקן, בכפוף לשימוע, בגין ביצוע עבירות מין בארבע נשים.

 

מפרקליטות מחוז חיפה (פלילי) נמסר אז כי "מחקירה שנוהלה על-ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה עולה חשד שבין השנים 2013-2012 ביצע איבגי, לכאורה, עבירות של מעשים מגונים והטרדה מינית בנשים, שעם חלקן עבד".

 

מטעמו של איבגי נמסר: "יש להצטער על ההחלטה להגיש כתב אישום. סברנו כי התשתית הראייתית איננה מצדיקה זאת, אולם משנתקבלה החלטה זו נחוש איבגי לנהל מאבק משפטי לטיהור שמו".

 

ב-2017 העבירה המשטרה את התיק לפרקליטות עם המלצה להעמיד לדין את השחקן. במשטרה אמרו בשעתו כי התבסס חשד לדפוס פעילות מצדו של איבגי, שניצל לכאורה את מעמדו וביצע עבירות מין באותן נשים.

 

האירוע שהוביל לבדיקה ולאחר מכן את החקירה הפלילית נגד איבגי קשור לאישה מתיאטרון חיפה. על-פי החשד, בעת שהאישה ביקשה לחבק את איבגי, הוא שלח ידיים לעבר החזה שלה והעיר כלפיה הערות מיניות פוגעניות. כמו כן, במהלך החקירה עלו מקרים נוספים של נשים שבהן נגע ונישק. אחת מהן הייתה תלמידה שקשורה לסדנה שהעביר. איבגי טען בחקירה שלא ביצע כלפי אף אחת מהנשים אקט מיני מבזה. "הכול היה בקטע חברי", הסביר לחוקרים.

 

איבגי בהצגה שבה פנה לקהל והציג את עמדתו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
איבגי בהצגה שבה פנה לקהל והציג את עמדתו(צילום: מוטי קמחי)

במהלך החקירה עומת איבגי עם המתלוננות. אחת מהן הטיחה בו כי פגע בה במעשיו, ואילו הוא טען שלא ניסה לפגוע בה. העימות בין השחקן לשתי המתלוננות נערך יום לאחר שאיבגי סיים את מעצר הבית שאליו נשלח בתום חקירתו הקודמת. בזו אחר זו התייצבו מולו שתי המתלוננות, שתי עובדות לשעבר בתיאטרון חיפה. העימות עם אחת העובדות היה רגוע, אולם העימות עם המתלוננת שפוצצה את פרשת החשד להטרדות מיניות של השחקן היה בעל אופי רגשי הרבה יותר.

 

גל העדויות נגד איבגי החל לאחר שעובדת תיאטרון חיפה שלחה להנהלת המקום מכתב ובו טענה כי איבגי הטריד אותה, אך לדבריה טענותיה לא נבדקו כראוי. חוקרי המשטרה הגיעו לעובדת, והיא הסכימה למסור נגד השחקן עדות שהפכה לתלונה. דוברת התיאטרון מסרה אז כי "טענתה של העובדת טופלה באופן מיידי, יעיל ומתחשב והמתלוננת אף הודתה לתיאטרון על טיפולם. חלפו מאז שנתיים ולא הועלתה כל טענה".

 

מרכזי הסיוע לנפגעות: "מברכות על ההחלטה"

במהלך הצגה, לאחר שנחשפו הטענות נגדו, פנה איבגי לקהל שנכח באולם: "הפרסומים בימים האחרונים הפכו לי את החיים ושיבשו אותם מהקצה אל הקצה. ימים לא קלים עוברים על המשפחה שלי, יש לי כבוד לכל אדם באשר הוא אדם. כבוד לכל איש ואישה שעבדתי איתם. אני חוזר ומדגיש - מעולם לא ניסיתי במכוון לפגוע באיש. אני לא רוצה להתייחס לזה בתקשורת ורוצה לעשות זאת מול הגורמים המוסמכים במידה שנצטרך. תודה רבה לכולם". לאחר פרסום הטענות נגדו ב-2016 אמר איבגי ל-ynet כי הוא עובר משפט שדה: "זה בדיוק מה שקורה עכשיו ולך תוכיח שאין לך אחות".

 

מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר בעקבות החלטת הפרקליטות: "אנו מברכות על ההחלטה להגיש כתב אישום נגד משה איבגי בגין מעשים מגונים והטרדה מינית של ארבע נשים שעבדו עמו. אנו מקוות כי המסר הברור שעובר כעת יוריד גם את האסימונים האחרונים בעולם התרבות והבידור - אלימות מינית אינה חלק מהעסקה שעל אמנים ואמניות לשלם. מה שהיה הוא לא שיהיה.

 

"אך לפני כמה חודשים דווח כי בכוונת נציגי המדינה לסגור את התיק בלא כתב אישום, ובכך להוסיפו לסטטיסטיקה הבלתי נתפסת של 92% תיקי ההטרדה המינית שנסגרים, אך הציבור מיאן להשלים עם הבשורה וקול המחאה נשמע היטב", נמסר בהודעה. "אנו מקוות כי ההחלטה להגיש כתב אישום מעידה על הבנת הפרקליטות כי סגירת התיקים האוטומטית לא תעבור עוד בלי ביקורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משה איבגי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים