שתף קטע נבחר

הרב אבינר: יש חוק - ובצה"ל מְפֵרִים אותו

אחרי שקרא לבנות ללכת לכלא ולא להתגייס, הרב אבינר מאשים את צה"ל, בראיון ל-ynet, בחקירות לא חוקיות של בנות המעוניינות להצהיר על דתיותן: "יש 4 מדינות שמגייסות נשים בכוח - פקיסטן, צ'ילה, טורקיה וצפון קוריאה. ברוך הבא למועדון". נופר, צעירה שנחקרה בלשכת הגיוס: "נשאלתי שאלות משפילות ומטרידות"

 

 

"יש ארבע מדינות בעולם שמגייסות נשים בכוח - פקיסטן, צ'ילה, טורקיה וצפון קוריאה. ברוך הבא למועדון": הרב שלמה אבינר, מבכירי רבני הציונות הדתית, בראיון מיוחד ל-ynet על גיוס נשים לצבא, לאחר שבשבוע שעבר המליץ לבנות מסורתיות: ללכת לכלא ולא להתגייס, משום ש"לפחות בית הסוהר הוא נפרד".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אבל הרב אבינר לא מתרגש מהמהומה: "דעת הקהל צריכה להיות מודעת למה שקורה", הוא אומר. "יש במדינה הזאת חוקים. החוק הוא שבת שמצהירה על דתיותה - אי אפשר לגייס אותה בכפייה. כך היה עד היום. כשזה נוגד את השקפתה הדתית, והיא אוכלת כשר ולא נוסעת בשבת - אי אפשר לגייס אותה בכפייה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

פחות משבוע לאחר שהצהיר כי גם בנות חילוניות המנצלות את הקלות בקבלת הפטור, ומשקרות כי הן דתיות, אינן צריכות להתגייס - תוהה הרב אבינר: "בגלל שיש כמה רמאיות אז צריך להציק לאלפי בנות? הבעיה היא עם הרבה בנות דתיות מאוד שלומדות באולפנות דתיות, כולל בנות חרדיות שלומדות בסמינרים לבנות, ומזמינים אותן לתחקיר פוגעני ופולשני שם שואלים שאלות שלא שייכות לעניין".

 

השאלה "האם את שומרת נגיעה" היא לגיטימית במקרה הזה.

"לא, היא לא לגיטימית. כי מי שקובע מה זה הדת זו הבת בעצמה או החוק שנחקק. בחוק כתוב: שמירת שבת וכשרות. זאת אומרת, לא לנסוע בשבת, ולאכול כשר, ולא צריך לחקור אותה אם יש לה חבר, אם היא לובשת מכנסיים, אם אמא שלה דתייה, אם הולכת לבית הכנסת או לשיעורים, זה לא מעניין אף אחד. מה זה פה, ק.ג.ב?"

 

"הצבא זה לא איזו חונטה דיקטטוריאלית"

אבינר, רב בבית אל וראש ישיבה בירושלים, פרסם מקבץ שאלות ותשובות בנושא, לקראת הדיון בבג"ץ בעתירה הדורשת ממשרד הביטחון להפסיק את ראיונות הדת בלשכות הגיוס. הוא כתב כי "על פי תורה אסור לגייס אף בת, כי אין זה צנוע", ולפיכך קבע כי אין במקרה זה חובה לציית לצבא.  

 

 

"אנחנו אוהבים את צה"ל", הוא אומר, "ואחד מן היסודות החשובים מאוד בצה"ל זה אמת. אם בצה"ל יתחילו לשקר ולרמות, זו תהיה קטסטרופה לאומית". לדבריו, "אני מעודד שהצבא יציית לחוקי המדינה. הצבא זה לא איזו חונטה דיקטטוריאלית".

 

את הטענות של הרב אבינר וארגון "חותם" - העומד מאחורי קמפיין "מדד הדת בדם" המתנגד לחקירות הגיוס - מחזקת צעירה בשם נופר, חוזרת בתשובה, לטענתה, עברה בדיקה משפילה על ידי הצבא בדרך לקבלת הפטור ולשירות הלאומי.

 

"הצהרתי שאני דתייה, ולאחר שבוע הגעתי לראיון דת. בראיון אני נכנסת לחדר בתל השומר, יושבת מולי בחורה - חיילת שאיננה דתייה - ומתחילה לשאול אותי שאלות מתוך דף, כמו מה מברכים אחרי אכילת לחם, מהי פרשת השבוע הבא וכהנה.

 

"היא הבינה שאין לי קשר עם אבי אז היא ירדה לפרטים יותר אישיים: למה אתם לא בקשר? האם הוא הכה אותך? האם הוא השפיל אותך? שאלות מאוד לא מתאימות. אמרתי לה שאין קשר בין רמת הדתיות שלי, למה שקרה בין הוריי. לאחר מכן היא שאלה לאורך החצאיות שאני לובשת, האם אני מקפידה על גרביונים. האם כשהמשפחה שלי באה לבקר אותי - הם מחבקים אותי ומנשקים אותי".

 

"הושפלתי על ימין ועל שמאל"

למעשה, החקירה שמתארת נופר מזכירה מאוד את סרטון "מדד הדת בדם": "היא שאלה אותי גם אם היה לי מגע עם גבר, אם היה לי חבר. כל השאלות המטרידות האלו - ואני בסך הכול ילדה בת 17 שיושבת מולה ולא מבינה מה עשיתי רע בחיים שאני צריכה להוכיח במשך שנה שלמה, ולשלוח ערעורים וטפסים ומכתבים מרבנים מפה ועד הודעה חדשה, בסך הכול כי רציתי לתרום למדינת ישראל בדרך שהיא טיפה שונה. אני יושבת שם והיא משפילה אותי על ימין ועל שמאל".

 

אז את מסכימה עם האמירה שמוטב לבנות ללכת לכלא ולא לעבור את זה?

"אמת. יום לפני תאריך הגיוס קיבלתי את הפטור. אם לא הייתי מקבלת אותו, הייתי הולכת לכלא", היא קובעת. "אין מה לעשות, יש המון מתחזות. זה נושא שהוא מאוד רגיש". אבל לדבריה דרך הבדיקות הכוללת מעקב, חיטוט בפייסבוק ו"ירידה לרמות האישיות והמשפילות האלו", איננה לגיטימית.

 

איך את מצפה מהצבא להתמודד עם אלו שמשקרות?

"שקרנים יש בכל מקום, בלי הכללות. צריך לטפל בנושא הזה, אין ספק. אני לא חושבת שצריך לתת פטור לכולם, אנחנו מדינת ישראל והצבא הוא כוח מאוד גדול אצלנו. אבל לשאול בחורה האם היא מברכת אחרי השרותים – זה פשוט לא נכון. ישבו לי בימי שבת מתחת לבית לראות אם השעון שבת פועל. הביאו אליי חוקרת פרטית הביתה".

 

לדבריה, מסרה לצבא מעל לשלושים חתימות של רבנים שהעידו על דתיותה, וכי חברתה שנתקלה ביחד דומה, ישבה בסופו של דבר בכלא.

 

בצה"ל לא הגיבו על הטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים