שתף קטע נבחר

צילום: AFP, דובר צה"ל

יעלון: "האיראנים שילמו מחיר, אבל נחושים לפתוח חזית מולנו"

שר הביטחון לשעבר אמר באולפן ynet שתוצאות התקיפה הלילה בסוריה הן טובות מבחינת ישראל, אבל לא בטוח שהן ירתיעו את האיראנים. האלוף במיל' עמירם לוין טוען שישראל הייתה צריכה לנקוט בסוריה אסטרטגיה מוגבלת יותר. "אם האיראנים יתבססו בגבול סוריה-עיראק, גם אז נתקוף?"

 

"התוצאות של הלילה הזה הן בהחלט טובות מבחינתנו. אני מקווה שהאיראנים יעשו הערכת מצב ויבינו שלא כדאי להם לנסות לפתוח חזית מול צה"ל מרמת הגולן, אני מקווה, לא בטוח, כי  זו מערכה שבה הם נחושים לפתוח חזית מולנו. ככלל, המדיניות הישראלית כנגד הניסיון האיראני להתבססות שמאיימת עלינו, היא מדיניות נכונה". שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התייחס היום (ה') באולפן ynet לתקיפה הישראלית בסוריה, אחרי הרקטות שהאיראנים ירו הלילה לעבר ישראל.

שר הביטחון לשעבר יעלון. "לא בטוח שבזה זה ייפסק" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הביטחון לשעבר יעלון. "לא בטוח שבזה זה ייפסק"(צילום: מוטי קמחי)

 

לדברי יעלון, זו לא הפעם הראשונה שהאיראנים  מנסים לפתוח חזית טרור מול ישראל מרמת הגולן, "זה היה בעבר ב-2015, הם הפעילו פרוקסי, שליחים, ועד ששלושת השליחים הללו לא חלפו מן העולם הזה - הם לא הפסיקו", אומר יעלון. "רק אז הם הבינו שלצה"ל יש איזשהי עליונות מודיעינית, הם חשופים אלינו, ויש לנו גם יכולת לטפל בהם, לכן הם הפסיקו. למעשה הם חידשו את זה רק לאחרונה, בחודש פברואר האחרון, עם הניסיון שלהם להחדיר מל"ט לשטחנו. גם זה סוכל. צה"ל השמיד הרבה מהיעדים או מהמטרות של ההתבססות המאיימת האיראנית בסוריה, והם לא הצליחו לממש את מה שרצו לעשות, בין אם זה כתוצאה מהחפזון שלהם, בין אם כתוצאה מהיכולות של כיפת ברזל שיירטה את הרקטות שלהם. הם שילמו פה מחיר כבד, אני לא בטוח שבזה זה ייפסק, אבל אני מקווה שהם ילמדו את הלקח".

 

"האסטרטגיה הישראלית הייתה טעות"

האלוף במיל' עמירם לוין, לשעבר מפקד פיקוד צפון, מאמין שאיראן תיקח צעד אחד לאחור בעקבות התקיפה הישראלית הלילה, אבל מדגיש שהעימות עם האיראנים רחוק מלהסתיים. "האיראנים בהלם קודם כל מההחלטה של דונלד טראמפ. הם חלשים כלכלית, הם חלשים צבאית וצה"ל לעומתם נערך כמו שצריך, גם מודיעינית, גם עם חיל האוויר, גם עם הכוחות, אבל כל זה טקטית בטווח הקצר. לטווח הרחוק איראן היא מדינה ענקית, גם בשטח, יש לה 80 מיליון איש והיא מרוחקת מאיתנו, יש לה את חיזבאללה בלבנון, פתחנו חזית מול איראן והמצב כעת הרבה יותר מורכב".

 

אלוף  במיל' עמירם לוין אולפן (צילום: אבי מועלם)
האלוף במיל' עמירם לוין. "לאיראן יש זמן, סבלנות וגודל"(צילום: אבי מועלם)

"אני מניח שאיראן תיקח צעד אחורה, היא רואה שהיא נכשלת, היא לא מצליחה לחדור עם הרקטות לתוך ישראל בגלל ההיערכות הנכונה", הוסיף האלוף במיל' לוין. "אין לה כוחות מעולים בצד הסורי, מה שיש לה זה זמן, סבלנות וגודל. אני חושב שהאסטרטגיה שישראל וביבי נקטו בה מראש - לנסות לדחוק את איראן מכל סוריה - היא טעות, היה צריך להסתפק באסטרטגיה של מטרות מוגבלות. להגיד ולקבוע הן בפעולות צבאיות והן בתיאום עם פוטין והאמריקנים שאיראן לא תחצה מערבה את כביש סוודה-דמשק. את זה פוטין יכול היה לבלוע, את זה איראן הייתה יכולה לבלוע.  מה יהיה אם האיראנים יתבססו בגבול סוריה-עיראק,  גם אז נתקוף? איפה הגבול?".

 

סא"ל במיל' מיקי סגל, לשעבר ראש ענף איראן בחטיבת המחקר באמ"ן, אומר על התקיפה הישראלית בסוריה: "יש פה מסר ברור לאיראנים, שכל עוד הם יהיו בזירה הסורית יימשכו ההתקפות מהסוג הזה. צריך להגיד שזה רק חלק אחד ממערכה כוללת שישראל מנהלת נגד איראן, אם זה נגד תוכנית הגרעין, נגד הנוכחות שלה בלבנון ובסוריה, בכל מקום שאיראן מסכנת את האינטרסים של מדינת ישראל. לכן, כל עוד יהיה מודיעין שיש נוכחות איראנית בסוריה שיכולה לאיים על ישראל - ההתקפות מהסוג הזה יימשכו והלחימה נגד איראן תימשך במישור האסטרטגי ובמישור הטקטי".

 

לדברי סא"ל במיל' סגל, "הציבור האיראני הוא מאוד נאור וחכם, מדובר בעם שיש לו היסטוריה מפוארת, 

התושבים מודעים לכל מה שקורה בסוריה ובלבנון, מודעים לכל ההרפתקאות של איראן ברחבי העולם. זה משתקף ברשתות החברתיות האיראניות שמתייחסות גם להישגים כביכול וגם לכישלונות האיראניים בסוריה. הם חשופים לתקשורת הבינלאומית, חשופים לתקשורת הערבית, ומודעים היטב למחיר שהעם האיראני ממשיך לשלם על ההרפתקאות של המשטר שלו מחוץ למדינה. אחרי התקיפה הקודמת שיוחסה לישראל על שדה תעופה T4 היו באיראן קולות מחאה משני הכיוונים: "קריאות לנקמה כי נהרגו שם יותר משבעה אנשי משמרות המהפכה, ומצד שני קריאות לא סוריה, לא לבנון, לא עזה, לא פלסטין". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
שר הביטחון לשעבר יעלון
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים