שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אם ההרוגה בנחל צפית: "המנהל והמדריך אינם האשמים היחידים"
  יעל כהן, אמה של רומי ז"ל, אמרה לאולפן ynet כי חקירת האסון "מתמקדת בש"ג" ולא בגורמים הבכירים. "תופסים רק את מי שהיה בשטח". על התנהלות המכינה: "חינכו אותם לגאווה יתרה מתוך אידאולוגיה. שלחו אותם לנווט מעבר לקו הירוק"

   

   

   

  ברקע המלצת המשטרה להאשים את מנהל מכינת בני ציון יובל כהאן בגרימת מוות ברשלנות, ואת המדריך אביב ברדיצ'ב בהריגה, יעל כהן, אמהּ של רומי כהן ז"ל, אמרה היום (ב') בריאיון לאולפן ynet כי היא מאמינה שישנם גורמים נוספים שאחראים למות הנערה. לדבריה, חקירת האסון בנחל צפית מבטאת את "סינדרום הש"ג" שנהוג לדבריה במדינה. "תופסים את מי שהיה בשטח ולא רואים את האחריות הרחבה יותר של מי שמעליו. למערכות שלא נוהלו בצורה הנכונה".

   

  אם ההרוגה למדריך הטיולים: "מה חשבת?"  

   

  "כמובן שהמדריך אחראי ואין לי ספק שהוא יועמד לדין יחד עם המנהל יובל כאהן", אמרה כהן. "אנחנו חושבים שככל שהדרג עולה כך גם האחריות צריכה להיות גדולה יותר, ולא להיפך".

   

  רומי כהן ז
  רומי כהן ז"ל(באדיבות המשפחה)

  לדברייך, לא יכול להיות שהמדריך יואשם בהריגה ומנהל המכינה יואשם במשהו פחות חמור.

  "אני לא משפטנית, אבל אני בטוחה שהפרקליטות תעשה את המקסימום כדי להאשים אותו במקסימום. אנחנו חושבים שאם יש מנהל שמאפשר למדריך להחליט אם לרדת לנחל במזג אוויר כזה או לא, יש כאן בלבול תפקידים גדול. האחריות היא לא רק של המנהל. צריך לבדוק מי אחראי לכך שמכינות באופן כללי מאפשרות לילד בן 24 לקבל החלטה כזאת על אף כל ההתרעות והאזהרות".

   

  אביב ברדיצ'ב ויובל כאהן ()
  מנהל המכינה יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב

  מה אמרו לך במשטרה ובפרקליטות?

  "המשטרה תעשה את המקסימום כדי למצות את הדין עם האחראים בצורה הרחבה. אבל גם הם מוגבלים בדברים שהם יכולים לומר לי בזמן חקירה. הרגשתי שהפרקליטות איתנו, אבל כרגע אנחנו בעיקר דואגים. ממה שאנחנו שומעים בחוץ מהעדים - העם לא מבין עד כמה האחריות היא לא רק של המדריך".

   

  המנהל, יובל כהאן, דיבר איתכם?

  "לא, על מה הוא ידבר איתנו? הוא אמר שהוא מוכן להיפגש והשבתי לו שאני אפגש איתו בתנאי שנדר על מה שקרה. אבל הוא מנוע מלדבר על כך. הוא מלווה בעורך דין צמרת שינסה לעשות הכל כדי להוציא לו את העונש המינימלי. אני חושבת שהוא צריך לקחת את המקסימום על עצמו".

   

  "חינכו לגאווה יתרה מתוך אידאולוגיה"

  כהן הוסיפה: "אנחנו טוענים שהאסון הוא לא מקרי. הוא חינך אותם לגאווה ועצמאות יתרה. המשטרה חקרה מקרה נוסף במכינה ששלחו שלוש בנות להסתובב בפזורה הבדואית לבד, בלי השגחה ונשק, כדי לחקור את החברה הבדואית. שמענו על מקרים נוספים של חוסר אחריות. שלחו אותם לנווט לבד מעבר לקו הירוק, דברים שנעשים בצורה עקבית מתוך אידאולוגיה שנקבעה במכינה".

   

  היא ציינה כי לפי מה שהיא מבינה, כל מכינה היא גוף עצמאי לחלוטין. "כל ראש מכינה יכולה לעשות מה שבראש שלו. אז אני שואלת, איפה האחריות של משרד החינוך ומשרד הביטחון? רומי נחשפה למכינה דרך משרד החינוך, ולא יכול להיות שגופים עצמאיים שאין עליהם פיקוח ייכנסו למוסדות של החינוך הממלכתי".

   

  חפ
  החיפושים בנחל צפית(צילום: חיים הורנשטיין)

  המכינה מתכננת להיפתח כרגיל בספטמבר

  "בחוק המכינות כתוב שמשרד החינוך נותן אישור למכינה על סמך נהלי בטיחות ותכנים חינוכיים", אמרה כהן. "אם משרד החינוך נתן למכינת בני ציון אישור להתקיים למרות שהיא פועלת בניגוד לקו הישר ומסכנת ילדים באופן עקבי - גם המשרד אשם. אם הייתי שומעת שהשכן שלי הולך לרצוח את אשתו ולא הייתי עושה עם זה כלום, גם לי יש אחריות על הרצח."

   

  "אותו דבר עם משרד הביטחון שהתנערו מאחריות", אמרה כהן על הניסיון להכפיף את המכינות לחדר המצב של משרד החינוך. "הבנתי שהמנהל התנגד ולא רצה שיהיה עליו פיקוח. החבר'ה האלה פועלים כאדוני העולם ורוצים לפתוח את המכינה בספטמבר כרגיל. אני חושבת שחייב לפנות לבג"ץ ולעצור את הסיפור הזה. לא יכול להיות שמכינה שהוכחה כשרלנית ופושעת תפתח את שעריה.

   

  "המערכת פועלת בצורה שיד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל. תפקידו של השירות המטאורולוגי להכריע על רמת הסיכון, המנהל צריך לקבל החלטות, והמדריך צריך להדריך. אין לו שום סמכות לקבל החלטות כפי שעשה. מי שנותן לו את הסמכות לכך אחראי לא פחות".

   

  "אני דאגתי לרומי. גם אני שלחתי לה סמסים מודאגים כמו שאר ההורים. היא אמרה לי 'אמא, הם מאוד מסודרים ויש להם מפות'. חשבתי לעצמי שהם בידיים טובות ולא יכול להיות שייקחו אותם למקום מסוכן. אני בכלל לא ידעתי שהם יהיו בנחל צפית כי אישרתי לה לצאת למקום אחר ובסוף הם שינו בלי לשאול אותי. היו כאן מחדלים בקנה מידה הרבה יותר גדול מההחלטות הפושעות של המנהל והמדריך שאני מקווה שיישבו בכלא. יש עוד אנשים שאחראים על המחדל הזה ואני מקווה שהצדק ייעשה בעזרת התקשורת והציבור שיידרשו לחקור לעומק לא להסתפק בלתלות את הש"ג".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים