שתף קטע נבחר

האישה שהתעמתה סביב התפילין: "הוצג סרטון חלקי. נעשה לי שיימינג נוראי"

פרופ' פנינה פרי שהתעמתה עם שליח חב"ד וגבר שביקש להניח תפילין, טוענת כי הסרטון שהופץ חלקי וגרם לה עוול: "הותקפתי על ידי השניים בצורה הנוראית ביותר", אמרה. "הם אמרו לי: חבל שהיטלר לא רצח אותך ואת משפחתך". היא הבהירה כי איננה נגד הדת ואף התנצלה, אך הוסיפה כי גם היא "מצפה להתנצלות". שליח חב"ד בתגובה: היא פשוט משקרת לכל אורך הגרסה

 

אחרי "טיסת התפילין", האישה שתועדה מתעמתת עם אדם שביקש להניח תפילין , מסבירה - ומתנצלת: פרופ' פנינה פרי, מרצה בכירה לסוציולוגיה, מצאה עצמה כוכבת רשת ביום ב' השבוע, לאחר שתועדה בעימות קולני מול שליח חב"ד ואדם שביקש להניח תפילין בסמוך למקום שבו ישבה, בעת שהמתינו לטיסה בטרמינל 3.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הניח תפילין וספג צעקות: "לא רוצים להיות חלק ממך"

 

פרי טענה אמש (יום ג') כי הסרטון שהופץ ברשתות החברתיות מציג תמונה חלקית בלבד של האירוע ומעוות את המציאות. לטענתה, כשביקשה בנימוס מהשניים לזוז למקום אחר, הטיחו כלפיה את המילה "היטלר", דבר שגרם לה להתפרצות. "אני לא נגד ערכי הדת ומאמינה שאיש באמונתו יחיה", אמרה. "מתנצלת שיצאתי מכליי". בתגובה אומר ל-ynet שליח חב"ד: הגירסה שלה שקרית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בתיעוד האירוע שהופץ ברשתות החברתיות, נשמעת פרופ' פרי אומרת לשניים בעת שהניחו תפילין: "למה דווקא כאן? יש כאן בני אדם, ציבור", וגם: "לא רוצים להיות חלק ממך". בהמשך חיקתה פרי - מרצה בכירה לסוציולוגיה באוניברסיטאות בארה"ב, המתגוררת בשנים האחרונות בוושינגטון די.סי - את קולות הצחוק ואף גידפה. היא נשמעת מנסה להסביר את התנהגותה: "למה שאני אתן לך לעשות את זה? אתה הפרעת לי".

 

פרופ' פנינה פרי ובעלה, פרופ' יורם פרי ()
פרופ' פנינה פרי ובעלה, פרופ' יורם פרי

 

כשהנוסע גד קאופמן אמר לה שהוא רק מבקש להניח תפילין בשקט, הגיבה פרי: "אז מה אתה עושה עכשיו?... אתה מפריע לי, לא אני מפריעה לך".

 

"הותקפתי על ידי השניים בצורה הנוראית ביותר"

פרופ' פרי שוהה כעת בבריטניה, אולם מאז הפצת הסרטון מטרמינל 3, היא טוענת כי חשה שנעשה לה עוול. לטענתה, התיעוד שהופץ סילף את המציאות ומראה רק את החלק השני של האירוע, שהתרחש בספסלי ההמתנה בטרמינל 3.

 

בן זוגה, פרופ' יורם פרי, שימריא הערב מישראל בחזרה לארה"ב - העביר את גרסתה: "המתנתי בנמל התעופה בן-גוריון להמראה, ישבתי ופתאום הגיעו שני גברים והתחילו להניח תפילין ממש מעל לראשי", הסבירה. "ביקשתי בנימוס הרב ביותר, עם כל הכבוד שאני מייחסת להנחת תפילין, לאפשר לי את המרחב הפרטי שלי. בתגובה, הותקפתי על ידי השניים בצורה הנוראית ביותר".

 

לטענתה, השניים "צעקו עליי שאזוז מהמקום וקיללו אותי גם במשפט: חבל שהיטלר לא רצח אותך ואת כל משפחתך. כבת למשפחה שרבים ממנה ניספו בשואה ושגדלה בצל השואה מרבית שנותיה, משפט זה הוא שגרם לי להתפרצות".

 

"מצפה להתנצלות"

פרופ' פרי ציינה כי היא המומה וכואבת מהצורה המעוותת והחד-צדדית שבה הוצגה. לדבריה, נפלה קורבן לשיימינג אישי מהסוג הנבזי ביותר. "מפיץ הסרטון החלקי והמעוות החליט להעלים את החלק הראשון של התפתחות האירוע".

 

פרופ' פרי הדגישה כי "אני לא נגד ערכי הדת, ומאמינה שאיש באמונתו יחיה, אבל הניסיון לומר לי שחבל שלא הרגו אותי ואת משפחתי בשואה גרמה לי להגיב בחריפות, במיוחד כשהיא באה מבני עמי ובישראל". היא הוסיפה כי "בוודאי שאני מתנצלת על הצורה שבה יצאתי מכליי - אבל אני גם מצפה להתנצלות על הדברים הנוראים שהוטחו בי וגרמו לי להתפרץ".

 

ברשת החברתית שבה החלה המהומה היו פחות סלחניים כלפי החוקרת, והעובדה שהיא חתומה על הספר "חינוך בחברה רבת תרבויות: פלורליזם ונקודות מפגש בין שסעים תרבותיים" גרמה לגולשים רבים להרים גבה, במיוחד לאחר הפוסט שהעלה יום קודם לכן גד קאופמן, ובו גולל את שעבר עליו: "נשאלתי בנימוס על ידי איש חב"ד אם אני מעוניין להניח תפילין, השבתי בחיוב, ואז קפצה אישה עם מבט מוטרף והחלה לגדף, להציק ולהפריע". הוא הוסיף כי "אם הייתי מוסלמי או נוצרי, זה היה לגביה יותר לגיטימי?"

 

שליח חב"ד: היא משקרת

הרב מאיר הרצל, שליח חב"ד שמצא עצמו בעימות עם הפרופ', טוען כי היא משקרת לכל אורך הגרסה, והסרטון מוכיח זאת: "לצערי, מסתבר שהפרופ' המכובדת שכל עם ישראל ראה את התנהגותה, לא זוכרת כל כך את שהיה, ולכן היא מציגה גרסא 'מעט' לא נכונה לעובדות המקרה", הוא אומר ל-ynet.

 

פרופ' פנינה פרי ובעלה, פרופ' יורם פרי (צילום: מתוך הפייסבוק של גד קאופמן)
פרופ' פנינה פרי ושליח חב"ד(צילום: מתוך הפייסבוק של גד קאופמן)

 

"היהודי שהנחתי לו תפילין ישב בספסל אחד. הגברת כלל לא ישבה בספסל שלו ואפילו לא בספסל ממול - אלא בספסל המקביל לצידו השני של המעבר שחצץ ביניהם. בקיצור, כלל לא היה מגע פיזי ביניהם, אפילו מרחוק, אלא הם ישבו משני הצדדים של המעבר בין הספסלים".

 

הרב הרצל מבקש להזכיר כי "גם בסרטון היא מתועדת כמי שכלל לא רוצה אותנו ברדיוס הסמוך לה, או בכלל במרחב הציבורי - ומגלה אותנו לקצה המחנה כדי שלא נתערבב איתה".

 

הוא מוסיף כי "ניתן לראות בבירור בסרטון שגם אני וגם היהודי שהנחתי לו תפילין התנהגנו בצורה מאוד מאופקת. הוא אף ביקש ממנה בצורה יפה שהוא בסך הכל רוצה להתפלל בשקט. טענותיה כאילו מישהו עורר נגדה פרובוקציה, קילל אותה, את משפחה ועוד בביטויים שאינני יכול אפילו לחזור עליהם - הם שקר מוחלט".

 

הרב שב ומדגיש כי "לא לפני השתוללותה, וגם לא במהלך מופע האימים שלה שנמשך דקות ארוכות - לא אני ולא היהודי המתפלל הטחנו בה מאומה, מלבד הבקשה לזכות להתפלל בדממה".

 

אז מה כן היה? לטענת הרב, "לאחר שבמשך כ-15 דקות היא לא פסקה מלבזות ולצעוק, סיים היהודי להניח תפילין והתיישב חזרה במקומו. הוא אמר לה מתוך סערת רגשות משהו כמו שההתנהגות שלה הייתה כל כך גרועה, וקשה לו להאמין שאפילו הנאצים היו נוהגים כך. כל זה היה בהמשך למה ששומעים בסרטון, כשהייתה אישה אחרת שנכחה בסיטואציה והתבטאה שאפילו האנטישמים הכי גרועים לא היו עושים את זה".

 

בתוך כך שלח עו"ד אלירם אלגרבלי מכתב לנשיא אוניברסיטת מרילנד שבה מכהנת פרופ' פרי כראש המכון ללימודי ישראל. בפוסט שפרסם אמר כי ביקש לדעת כיצד "עם מינימום סובלנות ומקסימום שנאה, דעות קדומות וגזענות - עומדת אישה כזאת בראש המכון ללימודי ישראל אצלכם באוניברסיטה?" במכתב עצמו פירט את הסיפור כפי שעלה מהסרטון ומהפוסט הראשון של גד קאופמן, ואף צירף קישור לתיעוד המצולם שהעלה.

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך הפייסבוק של גד קאופמן
פרופ' פנינה פרי
צילום: מתוך הפייסבוק של גד קאופמן
מומלצים