שתף קטע נבחר

ילדתי, אל תינשאי כדת משה וישראל

"לאורך שנותייך הקצרות לימדנו אותך ש'חוקות הגויים' הם הבל, שהתורה שלנו צודקת. אך כשיגיע יומך להינשא, אל תחשבי אפילו לרגע. לכי אל חוקות הגויים. תקשיבי טוב ילדה למה שאני אומרת לך, אל תתני צווארך בעול החופה היהודית. אפשר אפילו שלא תתחתני לעולם, רק אל תינשאי כדת משה וישראל"

בתי היקרה, השבוע הגעת לגיל מצוות

חגגנו לך בשמחה ובהתרגשות גדולה. על פי התורה את כבר בוגרת, בדרכך להיות אישה. מזל טוב! יום יבוא ותגיעי לפרקך ותמצאי את שאהבה נפשך. הרשי לי להשיא לך עצה טובה, ילדתי: כשזה יקרה, אל תתחתני כדת משה וישראל.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

כן, גידלנו אותך על ברכי התורה והמצוות, ונישואין בלי חופה, כתובה ועדים נשמעים לך בוודאי ממש לא ראויים, אבל סמכי עליי בתי בעניין הזה, מפני שאני נמצאת כאן בעולם כבר די זמן כדי לומר לך בביטחון ששלב החופה מרגש מאוד, אבל אם חלילה ישתבש משהו בדרך ותרצי להיפרד מעל אישך - את עלולה למצוא את עצמך בצרה ללא פתרון. דת משה וישראל תיתן לאיש אחד לכבול אותך אליו לנצח. סתם, כי הוא יכול.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הגיונך הטהור והתמים בוודאי אומר לך עכשיו שזה לא יכול להיות. אם אחד הצדדים אינו מעוניין להישאר עוד בקשר הנישואין, הרי שזכות טבעית עומדת לו לצאת מהם. את בוודאי צודקת, אבל ההלכה היהודית איננה מכירה בזכות הזאת שלך. היא לא רואה בך אדם חופשי, לא אישה עצמאית, לא אוטונומיה.

 

תמר הירדני (צילום: ישי הירדני)
תמר הירדני(צילום: ישי הירדני)

 

את, בתי, תהיי שייכת לאיש שלו נישאת, ורק ברצונו ישחרר אותך. הוא יוכל לגרור אותך למאבק חסר טעם של שנים על "שלום בית", ייעדר מדיונים ללא עונש, יסחט אותך עד תום כדי שתקני ממנו את חירותך. הדבר הראשון שתידרשי לוותר עליו במאבק הזה הוא הכתובה שלך, זו שנועדה להגן עלייך במקרה של פרידה, אך הפכה בימינו לקליפה ריקה ועצובה. לכן בבקשה ממך, ילדתי, אל תייגעי את כולנו תחת חופה במלמולי ארמית ארוכים ובלתי מובנים. אל תינשאי כדת משה וישראל!

 

בית הדין שמולו תשבי יהיה מורכב מגברים בלבד

כן, בתי, לנשים יהודיות אסור לדון או לקבוע בענייני אישות ומשפחה, על אף שמחצית מהזוגות שנישאו כדת משה וישראל מורכבים מנשים. יהיה עלייך לשקר, להתחפש, לא לפספס אף דיון, להשפיל עיניים, לעשות רושם טוב על הדיינים, לחשוב על כל צעד כדי שלא תיחשבי "מורדת" או "בוגדת"; יהיה עלייך לוותר ולהתפשר על כל מה שחשוב לך תמורת פיסת הנייר שאומרת שאת חופשייה.

 

אם אישך ואת תחיו בנפרד ללא גט ואחרת תלד לו ילד, הוא לא ייחשב ממזר, אבל ילד שתלדי אַת לאחֵר - יהיה גם יהיה. הו לא, בתי, את תורשי ללדת ילדים רק לאיש שקידש אותך, כי במעשה זה הוא קנה אותך ועד שישחרר אותך, הרחם שלך יהיה שלו באופן בלעדי.

 

הוא יוכל לייבש ולאמלל אותך, לפזר את שנות פוריותך ברוח - ואת לא תוכלי לעשות דבר. אם תהיה זאת אַת באיוולתך שתסרב להתגרש, יוכל האיש להיעזר ברבנים שיתירו לו לשאת אישה אחרת על פנייך, אבל את לא. אַת תהיי אשת-איש, אך הוא לעולם לא יהיה "איש-אישה".

 

ייתכן שתיתקלי בדיינים הגונים שישתכנעו שאת צודקת ושנישואייך קרסו לבלי שוב, אך הם לא יוכלו לעשות דבר כדי לעזור לך. הם יציעו לך בוודאי סעד, סנקציות שונות ומשונות על האיש שכובל אותך - ואולי אפילו שיימינג וחרם ציבורי. אך כלים אלה, ילדתי, לא יעזרו לך במאום. הציבור - גם זה "התורני" וההלכתי - לא יקשיב לבית הדין. הסרבן אולי יזכה לחיבוק חם. הוא ייהנה מתמיכה אוטומטית של גברים שבכלל לא מכירים אותך או אותו, ואולי אפילו יוזמן לכנסת ישראל כדי "לברר את עניינו" ויטייל שם להנאתו כדי לתפוס כותרות. כבר היו דברים מעולם.

 

זה לא יהיה הצד שלך

את, אהובתי, תגלי בדרך הקשה ש"דת משה וישראל" חזקה מאוד בלהכריע בכל דבר ועניין, חוץ מאשר בעניינך. בית הדין יוכל "לשכנע", "להפציר" ואולי אפילו "לאיים", אך לא יוכל להכריח את האיש הרוצה ברעתך להשיב לך את חרותך. ההלכה היהודית תיתן את זכות ההכרעה בדינך בפועל, באופן שאין כדוגמתו באף מערכת משפט בעולם, לצד אחד בלבד, וזה לא יהיה הצד שלך.

 


ירון אטיאס, סרבן גט

 

לאורך שנותייך הקצרות לימדנו אותך, ילדה יקרה, ש"חוקות הגויים" הם הבל ורעות רוח, שהתורה שלנו זכּה וצודקת, שהיא תורת חיים. זה נכון בכל תחום אחר בחייך, אך כשיגיע יומך להינשא, אל תחשבי אפילו לרגע. לכי אל חוקות הגויים! שם יכירו בך כצד שווה מעמד במסגרת הזוגית שתקימי גם כשתרצי לפרק אותה; שם לרצונך יהיה תוקף משפטי לא פחות מרצונו של בעל דינך; שם תהיה ההכרעה בעניינך בידו של השופט, ולא בידי צד אחד בלבד עד שיאמר "רוצה אני"; שם טענת "פערים שאינם ניתנים לגישור" תהיה הוגנת ולגיטימית לסיום זוגיות שהתפרקה, ולא תצטרכי להתחנן לאורך שנותייך הטובות ביותר על שאינך מעוניינת ב"שלום בית" ריק מתוכן.

 

אז תקשיבי טוב ילדה למה שאני אומרת לך, ואל תתפתי לפתרונות דחוקים כמו "הסכם ממון" או שאר הסדרים שמנסים לעקוף את גוש העוול והעלבון שההלכה היהודית הניחה לפתחך. אל תסמכי על טוב לבם של אלה שיקבלו לידיהם את חייך וחירותך. אל תתני צווארך בעול החופה היהודית. אפשר אפילו שלא תתחתני לעולם, רק אל תינשאי כדת משה וישראל.

 

 


  


 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים