שתף קטע נבחר

ח"כ גליק והסרבן בכנסת: "חשתי השבוע טעמו של גיהינום"

הוא בכלל רצה לפשר בין בני הזוג, לפעול "בחשאיות מוחלטת", ולהביא את סרבן הגט המוחרם לכנסת כי זה "המקום האידיאלי". בפוסט שמתפרס על פני יותר מ-2,500 מילה - מגולל ח"כ יהודה גליק מדוע פעל בניגוד להחלטת בית הדין הרבני, מאשים את חברות הכנסת בלינץ' - ומודה בתוצאה המאכזבת של המהלך

  (צילום: אלי מנדלבאום)
ח"כ גליק וירון אטיאס, סרבן הגט(צילום: אלי מנדלבאום)

 

שבוע לאחר שזכה לאש צולבת – ח"כ יהודה גליק מודה כי הזמין את סרבן הגט לכנסת, ומסביר מדוע. בפוסט המתפרס על יותר מ-2,500 מילה הוא מפרט מדוע החליט לפעול בניגוד ל"הרחקות דרבנו תם" שגזר בית הדין הרבני בחיפה, ומאשים את חברות הכנסת – ובראשן רחל עזריה – "שלא ניגשה לדבר איתי לאחר שהייתה עסוקה בלצייץ ציוצים", כדבריו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

גליק ("הליכוד") יצר קשר עם סרבן הגט, ירון אטיאס, שזכה לסנקציות חברתיות והלכתיות רבות – ואף לשיימינג, בעקבות סירובו להעניק גט לפרודתו במשך שנתיים. להאשמות כאילו התייצב לצד הסרבן, הגיב כי פרסם את החלטת בית הדין בעמוד הפייסבוק שלו, וקרא לכל מי שיכול, לפעול בהתאם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"מי שקורא את פסק הדין מבין שמטרת בית הדין איננה הסנקציות", כתב. "החרם על כל חלקיו נועדו למטרה אחת והיא להביא לגירושין. ועל כן בקריאת פסק הדין תפס את עיניי דווקא המשפט שהופיע בסעיף 1: 'בית הדין פונה לכל מי שבידו לשכנע את המשיב להתגרש בהקדם'".  

 

 

גליק טוען כי עקב אחר ההשתלשלות בתקשורת וברשת החברתית, והבין כי "אכן מדובר במקרה קשה מאוד, והסיכוי להצליח להביא לגט קטן ביותר, אך חשבתי שמצאתי סדק קטן שהרגשתי שמן הראוי לתת לו צ'אנס", כדבריו. אחרת "לא אסלח לעצמי כל החיים על שלא ניסיתי".

 

"מזה מספר שנים אני עסוק לא מעט בהקשבה לגברים ולנשים בתהליכי גירושין", טען – והוסיף כי "בעבר אף הצלחתי במספר מקרים להביא לשחרור מספר עגונות".

 

"בדיעבד הסתבר לי שהוא בחר להסתובב בעצמו בבניין"

לדבריו, בשלב זה החליט לרכוש את אמון שני הצדדים "שזה אומר להקשיב באמת למה שהם אומרים וללא שום שיפוטיות", "לפעול בהקדם לפני שבית הדין יחמיר את הסנקציות" וגם "בחשאיות מוחלטת".

 

"בשלב ראשון פניתי לאישה, מזל דדון אטיאס, והצעתי לנסות לגשר. תשובתה הייתה שלא נראה לה שיש לכך סיכוי, לאחר שכבר ניסו לפניי והאחרון שבהם היה הראשל"צ, הרב שלמה עמאר, ולא הצליחו, אך יחד עם זאת היא לא הביעה התנגדות לנסות. בשלב הבא יצרתי קשר עם הבעל - והוא מיד הסכים".

 

נאמן לעקרון החשאיות, מסביר גליק, חיפש מקום פרטי לשבת עמו – והכנסת הייתה "המקום האידיאלי. הלשכה שלי בכנסת נמצאת במקום מאוד לא בולט... בהזדמנות זאת אציין כי עד אותו רגע הראיונות שלו היו רק רדיופוניים ומדובר בפרצוף לא מוכר, כך שגם אם יילך במסדרונות הכנסת, הסיכוי שיזוהה קלוש".

 

אלא שגליק לא לקח בחשבון (כך הוא מודה) שאחרי סיום הפגישה יטייל הסרבן אטיאס בבניין, "דבר שבהתאם לקביעתו ההגיונית של היועץ המשפטי אין בו שום בעיה", מיהר לסייג בפוסט, זאת לאחר שהיועמ"ש של הכנסת, איל ינון, קבע למחרת האירוע כי הכנסת לא תאכוף סנקציות על סרבני גט.

 

"עזריה בחרה להשתמש ישר בפשיט 5 קילו"

אלא שמה שהיה נראה כדבר "שאין בו בעיה", צרם מאוד לחברות הכנסת, ובראשן רחל עזריה ("כולנו") שאחת מעוזרותיה זיהתה אותו "וכמו כן הצליחה לגלות שהוא הוזמן לכנסת על ידי - דבר שעד לרגע זה לא ברור לי מניין ידעה זאת", לשון גליק.

 

עזריה מיהרה לבדוק מעל דוכן הכנסת האם גליק אכן אחראי להזמנה, ומשזה שמר על זכות השתיקה – תקפה אותו ומאוחר יותר יצאה עם ח"כיות אחרות מהמליאה בזמן שהוא עצמו נאם. גליק, מסתבר, נפגע עד עמקי נשמתו.

 

"אני מוכרח לומר שאכזבתי מחברת הכנסת הייתה גדולה מאוד", הבהיר, "מכיוון שאנחנו מדברים בינינו לא פעם. הדבר הראשון המתבקש לעשות לבוא ולשאול, בוודאי בעניין כל כך רגיש שיש בו משום דיני נפשות. חברת הכנסת עזריה בחרה להשתמש ישר בפטיש 5 קילו.

 

"לא זו אף זו, גם לאחר הנאום לא ניגשה לדבר איתי, לאחר שהייתה עסוקה בלצייץ ציוצים ובלשלוח את הצוות שלה להוציא הודעות לכל העיתונות הכתובה והאלקטרונית - ולהציג עצמה כמגינת הצדק העולמי", הוא כותב. "מיותר לציין כי לולא עלתה להודיע על כך קבל עם ועולם, איש לא היה יודע על דבר פגישתנו כפי שאכן קיוויתי שיהיה".

 

"נחשפתי למופע אימים"

גליק מסביר כי שמר על זכות השתיקה מתוך חשש "שבעת הזאת, עם כל הרגישות, כל מילה מיותרת עלולה לגרום נזק בלתי הפיך למאמציי... ייתכן וגרמתי שלא במתכוון לכך שהיו שפירשו את שתיקתי כאילו יש לי מה להסתיר".

 

הוא מציין כי יצר באותה שעה קשר עם מזל דדון אטיאס, עדכן אותה על ההתרחשויות וכן שוחח איתה על הצעדים הבאים. "בסביבות השעה 20:45... הגיע תורי לעלות ולנאום למשך 3 דקות במסגרת קריאה ראשונה... ואז נחשפתי למופע אימים שאיני זוכר כמותו מאז שאני בכנסת... החל מחברת הכנסת רויטל סוויד ולאה פדידה ורחל עזריה ועוד חברות נוספות שהצטרפו אליהן שהחליטו שהן לא יתנו לי לדבר עד שאתן להן כאן ועכשיו הסבר להזמנת ירון אטיאס".

 

עזריה עצמה שלחה מוקדם מכתב יותר ליו"ר הכנסת, ובו כתבה כי בין הסנקציות שהוטלו על הסרבן המתעקש שלא לשחרר את אשתו - גם האיסור לארח אותו ולחלוק לו כבוד. "נדהמתי לגלות כי בשעות אלו מצוי סרבן הגט ירון אטיאס בין כתלי משכן הכנסת", מחתה, ואדלשטיין מצדו ביקש מהיועמ"ש של הכנסת לבחון דרכים לאסור על כניסתם של סרבני גט למשכן.

 

"במשך 6 וחצי דקות הן פשוט לא נתנו לי להוציא מילה מהפה וצרחו עליי בצרחות אימים", הוא מפרט – וטוען כי "חברות הכנסת לא יצאו מהמליאה במחאה כלפיי... אלא במחאה על הוצאת פדידה וסוויד מהמליאה. המחאה כלפיי הייתה בצעקות כוחניות בריוניות". עוד האשים את הח"כיות כי הפכו את ירון אטיאס "ליועץ לאבות גרושים, ומרבים מהם הוא מקבל תמיכה".

 

"הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות"

ח"כ רחל עזריה, בתגובה: "כל מי שעסק בנושא של סרבנות גט מבין שהרגע שבו פוסקים סנקציות הוא נדיר ביותר, ודורש, אם כן, סנקציות. שלב הגישור הסתיים. שכנוע של האיש לתת גט, זה כן. אבל קבלה מהאיש את רשימת הדרישות שלו תוך הזמנה שלו למשכן הכנסת וכיבודו, לא עולה בקנה אחד עם הלחץ שצריך להיות מופעל בשלב זה. לכן בדיוק בלתי אפשרי לומר, כמו שיהודה גליק כתב, שכולם משוכנעים בצדקתם - כי בית הדין כבר קבע שירון אטיאס אינו צודק".

 

"אני מבינה שלח"כ גליק היו כוונות טובות", הוסיפה, "אבל זאת בדיוק דוגמה לביטוי אודות הדרך שאליה מביאות הכוונות הטובות. זה היה צעד לא נכון. צר לי שהוא נפגע, וחבל שלא פנה בשלב מוקדם יותר לדבר איתי או עם אחת הח״כיות שכעסו ובצדק".

 

לדבריו של גליק: "קיבלתי על עצמי שאני עובד רק בשירותו של הקב"ה ופועל לפי מצפוני. יגידו עליי מה שיגידו אני מכוון למטרה אחת - להביא לגירושין". אלא שהכוונות הטובות והמילים הרבות נתקלו, בסופו של דבר, במציאות המרה שבה סרבן הגט נותר סרבן גט.

 

גם פגישה משולשת שאליה הסכימה המסורבת להגיע, על אף הניסיון המר שלימד אותה כי קלושה התקווה, הסתיימה בסופו של דבר "עם הרבה דמעות בלב. הגענו לדרך שכרגע נראית ללא מוצא". והוא חותם: "הדרך לגיהינום רצופה אנשים הצודקים מנקודת מבטם, ואכן חשתי השבוע טעמו של גיהינום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה לסרבן גט במסדרנות הכנסת. ירון אטיאס
מומלצים